Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu

faydalı haberlerİş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu

is-gorusmesi.jpg İş görüşmelerinizde, kendinize güveninizi arttıracak daha da önemlisi işveren üstünde harika bir etki bırakmanızı sağlayacak 5 kritik ipucu;

1. Araştırma yapın
Plansız bir iş görüşmesinin başarısız olması kaçınılmazdır. IK uzmanları her görüşmede, bazen zaman açıkça bazen dolaylı yollardan başvurduğunuz firma hakkında ne kadar bilginiz olduğuna yönelik sorular sorarlar. Hiçbir firma iş ilanına hiç düşünmeden başvuran birini işe almak istemez. Bu nedenle şirket hakkında temel bilgiler edinmiş olmanız çok faydalıdır. Öyle her şeyi en detayına kadar bilmenize gerek yok, temel olarak sektördeki yeri, firmanın ürün ve hizmetleri hakkında temel bilgiler yeterli. Firmanın son günlerde yeni çıkan bir ürün ya da hizmeti varsa bunu bilmek de fark yaratacaktır. Finans uzmanıysanız geçen yıllardaki kar/zarar miktarı hakkında da fikir sahibi olmakta yarar var. Konu iş görüşmesine gittiğiniz firmaya geldiğinde güvenle sohbet edebilmek fark yaratacaktır.

2. Cevaplarınızı önceden hazırlayın
Belirli bir sırası olmamasına rağmen her iş görüşmesinde sorulan belirli sorular vardır. Üstüne üstelik bu sorulardan bazılarının kesin bir cevabı da yoktur. Siz yinede en güçlü/zayıf yönlerinizi, neden o pozisyon için doğru kişi olduğunuzu, iş ortamında sizi olumlu ve olumsuz etkileyen şeylerin neler olduğunu düşünün. Tabii ki bu sorulara görüşme anında da cevap bulabilirsiniz ama önceden düşünmüş olmak daha doğru cevaplar vermenizi sağlayacaktır.

3. Görünüşünüze dikkat edin
Tabii ki işi yeteneklerinize göre alacaksınız ama görüşme sırasında iyi bir etki bırakmak çok önemli. Karşımızda ki kişiyi etkilemenin yoluda dış görünüşümüzden geçiyor. Görüşmeye giderken temiz ve bakımlı olduğunuzdan emin olun. Traşlı olduğu için kimse kimseyi işe almamazlık etmez ama bakımsız bir sakal her zaman sorun çıkartabilir. Giydikleriniz birbirine uyumlu ve ayakkabılarınız mutlaka boyalı olsun.
Genel prensip olarak, baş vuruğunuz pozisyonun bir üst seviyesinde ki kişinin giyineceği gibi giyinmek başarı için altın anahtar.

4. Tedbirli ve sakin olun
İyi bir hazırlık, kontrolde kalmak için anahtardır. Herhangi bir beklenmedik gecikme için ekstra zaman sağlamaya dikkat edin. Görüşme için yola çıkarken trafik sıkışıklığı ya da görüşme yapacağınız yeri bulamama olasılığını hesaba katmayı unutmayın. İnsanı görüşmeye geç kalmak kadar strese sokan başka bir etmen yoktur. Görüşme sırasında görüştüğünüz kişinin de insan olduğunu unutmayın. Sinirli bir gününde olabilir, siz de hemen öfkelenmeyin.

Görüşme sırasında üzerinize gelindiğini hissediyorsanız büyük ihtimalle sabrınız ve stresi kaldırabilme yeteneğiniz test ediliyordur. Her şeyin görüşme odasında kalacağını ve bu sınavı geçerseniz işi alacağınızı düşünerek kendinizi sakinleştirin.

5. Sorular sorun
Pozisyonla gerçekten ilgilendiğinizi göstermenin en kolay yolu soru sormaktır. Pozisyon ve firma ile ilgili en az beş soru hazırlayın. Sorularınızın firma kültürü, çalışacağınız ekip, şirket içindeki geleceğiniz ve şirketin hedefleri hakkında olabilir. Bu soruları da daha önceden hazırlamış olmak görüşmede işinizi kolaylaştıracaktır.

tag iş görüşmesi için ipuçları iş görüşmesi nasıl olur işe girme yolları iş için tüyolar faydalı bilgiler faydalı haberler

12.12.2017 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

BENZER FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Koronavirüs sürecinde hangi besinler tüketilmeli? Koronavirüs sürecinde hangi besinler tüketilmeli?

Koronavirüs ve gribe karşı koruyucu yiyecekler Koronavirüs ve gribe karşı koruyucu yiyecekler

Kekik yağı ne işe yarar? Kekik yağının faydaları nelerdir? Kekik yağı ne işe yarar? Kekik yağının faydaları nelerdir?

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Uzaktan Eğitim Dönem Sonuna Kadar Devam Edecek Uzaktan Eğitim Dönem Sonuna Kadar Devam Edecek

MEB, Kovid-19 tedbirleri kapsamında bazı sınavları ertelediğini duyurdu MEB, Kovid-19 tedbirleri kapsamında bazı sınavları ertelediğini duyurdu

Okulların deprem karnesi zayıf! Okulların deprem karnesi zayıf!

Fayda Sağlayan Sosyal Haberler