Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Kalitesiz güneş gözlüklerinden uzak durun

faydalı haberlerKalitesiz güneş gözlüklerinden uzak durun

gozluk.png Her yaz güneş gözlüğü kullanımı üzerine doktorlar uyarılar yapıyor. Artık güneşin etkileri daha çok hissedilir durumda. Mutlaka gözlük kullanın ama gözlüğün şeklinden daha çok kalitesinin önemli olduğunu unutmayın.
Yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kullanılan güneş gözlükleri konusunda uzmanlar, sahte ve ultraviyole filtresi olmayan gözlükleri kullananlarda 'göz kanseri' riski oluşabileceği konusunda uyardı.

SAHTE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANMAYIN

Hacettepe Üniversitesi Tıbbi Onkoloji bölümü öğretim üyesi ve İmmüno-Onkoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Çelik, özellikle güneş ışığına daha çok maruz kalınacak yaz aylarında sahte güneş gözlüğü kullanımının risklerine dikkati çekti. Prof. Dr. Çelik, "Güneşten korunma amacıyla takacağınız sağlıksız gözlükler, ultraviyole A ve B filtresi olmadığı, güneş ışınlarını göz bebeğinizin arkasına neredeyse odakladığı için çok farklı bir risk yaratabilir. Güneş ışığını gördüğümüzde çok doğal olarak gözümüzü kısarız, o zaman göz küremizin arkasına güneş daha az geçer. Eğer gözlüğünüzde bu filtre olmazsa, güneş ışığı içeriye azalmadan ve korunmadan geçeceği için göz kürenizin arkasında kanser riski yaratabilir" dedi.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SADECE BİR AKSESUAR DEĞİL

2aKalitesiz, ultraviyole A ve B filtresi olmayan güneş gözlüklerini kullananların, gözlüğün koruduğu düşüncesiyle güneşe bakma eğilimine girebileceğini anımsatan Prof. Dr. Çelik, "Ucuz, kalitesiz ve özellikle ultraviyole A ve B filtresi olmayan güneş gözlükleriyle güneşten korunulmayacağını, bunun bir risk olduğunu hatırlatmak isterim. Güneş gözlüğü sadece araç kullanırken, yolu daha keskin görmenizi sağlamaktan başka özelliği olmayan, birazcık estetik kaygısıyla takılan ve sıhhi olarak da bir fayda sağlamayan bir aksesuardır" diye konuştu.

Göz dışında vücudun diğer bölgelerinin güneşten nasıl korunacağı konusunda da Prof. Dr. Çelik, şu bilgileri verdi:
"Güneşin zararlı, yaşlandırıcı ve kanser yapıcı etkilerinden korunmak için bizim önerimiz bildiğimiz güneş kremi. Bunda pazarlık payı şurada; yine güneş gözlüğünün tanımında olan ultraviyole A ve B filtresi olacak ve bulabildiğimiz kadar yüksek faktörlü bir krem kullanacağız. Bunların hepsini yapmamıza rağmen, yine de şapka takmak gerekiyor. Yapabildiğimiz kadar kendimizi bunaltmayacak seviyede uzun kollu giysiler giyeceğiz. Onun dışında kalan alanlarda güneş kremi kullanacağız. Yapabiliyorsak 11.00-14.00, bazıları için de 10.00-15.00 saatleri arasında güneşte gezmemeye çalışacağız."

tag güncel sağlık haberleri Kalitesiz güneş gözlüklerinden uzak durun güneş gözlükleri kaliteli olması bu kadar önemli

22.6.2014 tarihli haber

BENZER FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu

Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

Fayda Sağlayan Sosyal Haberler