Eğitim Sitesi

Dondurma Yerken Bunlara Dikkat Edin

Dondurma Yerken Bunlara Dikkat Edin

Dondurma Yerken Bunlara Dikkat EdinKayseri Lokanta ve Pastacılar Esnaf Odası Yönetim Kurulu Üyesi Muammer Şahan, ülkemizde 2008 yılında 160 bin ton civarında kaydedilen dondurma tüketiminin, 5 yıl içerisinde yüzde 87,5 artışla 300 bin tona ulaştığını belirterek, dondurma yerken dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

Şahan yaptığı açıklamada, Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneğinin (ASÜD) verilerine göre, dondurma tüketiminin her yıl artarak devam ettiğini, dondurma pazarının ise her yıl yüzde 20-25 civarında bir büyüme kaydettiğini bildirdi.
2012 yılında 300 bin ton dondurmanın satıldığı Türkiye'de, kişi başı ortalama 4 litre yakın dondurma tüketildiğini açıklayan Şahan, ''2000 yılında bu rakam 1 litreyi bulmuyordu. Amerika ve Yeni Zelanda'da, yıllık kişi başı yaklaşık 25 litre dondurma tüketimiyle dünyanın en fazla dondurma tüketen ülkeleri konumunda bulunuyorlar.

YEDİĞİNİZ DONDURMANIN HANGİ MADDELERDEN YAPILDIĞI ÖNEMLİ

Avrupa'da ise İsveç yılda kişi başı 12 litre ile en fazla dondurma tüketen ülke olarak dikkati çekiyor. Türkiye'de dondurma satış noktalarının artmasına karşın, dondurma satışının önemli bir bölümü yaz aylarında gerçekleşiyor. Toplam dondurma tüketiminde Marmara Bölgesi yüzde 44, Ege Bölgesi yüzde 23 ile yüzde 67 bir paya ulaşıyor. Diğer bölgelerin tamamı yüzde 33 ile pastadan ancak pay alıyorlar. Ülkemizde dondurmanın yüzde 80'ni, 6-25 yaş aralığındaki vatandaşlarımız tüketiyor'' dedi.
Sağlıklı bir dondurmanın nasıl anlaşılacağını da belirten Şahan, ''İlk olarak yediğiniz dondurmanın hangi maddelerden ve nasıl yapıldığını mutlaka araştırın. Dondurmanızın içeriğini merak etmek, üreticilere Katkı maddesi içeriyor mu? gibi sorular sormak en doğal hakkınız.

AÇIK DONDURMAYA DİKKAT

Açık dondurma yiyorsanız, servis yapmak için kullanılan dondurma kaşığının temiz olduğundan emin olun. Hatta şüpheleniyorsanız temiz kaşık kullanılmasını rica edin. Porsiyon seçiminiz çok önemli. Dondurmanın kalori oranı diğer tatlılara göre oldukça düşüktür. Gene de tüketeceğiniz dondurmanın 150 kaloriyi geçmemesi gerekiyor. Bunu nasıl ayarlayacağınıza emin olamıyorsanız porsiyonu küçültmekte fayda var. Açık değil de paketlenmiş dondurmaları tüketmeyi tercih ediyorsanız dondurmanızın şeker oranına dikkat etmelisiniz. Piyasada satılan paket dondurmalar genellikle 30 gram civarında şeker içerir. Tüketeceğiniz dondurmanın şeker oranının 15 gramdan az olması gerekiyor. Gün içerisinde tüketilen şeker miktarının maksimum 50 gram olması gerektiğini hatırlatmakta ise fayda var." Diye konuştu.

Şahan sözlerine şöyle devam etti:

"Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise; yapay tatlandırıcılar. Doğal şeker ya da meyve özü yerine yapay tatlandırıcılar kullanılarak üretilen dondurmalar, içeriğindeki kimyasal maddelerden dolayı sağlığınızı kötü yönde etkileyebilir'' ifadelerine yer verdi. Besin değerleri düşünüldüğünde, katkısız doğal bir dondurmanın, süte göre 3-4 kat daha fazla yağ, yaklaşık yüzde 15 daha fazla protein ve 3-4 kat daha fazla karbonhidrat içerdiğini vurgulayan Şahan, ''Aynı zamanda katkısız bir dondurma, kemiklerin başlıca yapı taşlarından olan kalsiyum ve fosfor yönünden oldukça zengindir.

Sütteki kalsiyum ve fosfor miktarı, yapılışındaki yoğunlaşmadan dolayı doğal dondurmada süte göre daha fazla bulunur. 100 gram dondurmada 135 mili gram kalsiyum bulunurken, sütte bu miktar 115 mili gramdır'' dedi.

Toplu halde, fabrikasyon usulü üretilen dondurmaların yapımında kullanılan malzemelere bakıldığında, dondurmanın yapımında süt veya süt tozunun yanı sıra; şeker, glikoz şurubu gibi tatlılık verici maddeler, bitkisel yağ ve süt yağı, çeşidine göre çikolata, kakao, meyve, fındık-fıstık, karamel gibi besinler, sahlep, kıvam verici, doğal ve doğala özdeş aromalar bulunduğunu kaydeden Şahan, ''Tükettiğiniz dondurmanın içinde, sütten daha çok süt tozu, meyveden daha çok tatlandırıcılar varsa; bu dondurmanın faydalarından öte zararından bahsetmek daha doğru olur. Çünkü bu şekilde tükettiğiniz dondurmanın bize getirisi, daha çok katkı maddeleri ve tatlandırıcılar olacaktır. Dondurma alırken gelişigüzel yerlerden ve ucuz diye almaktansa belli ve markalı yerlerden kaliteli ve iyi dondurma almak daha iyidir. Unutulmamalıdır ki; sağlık paha biçilmeyecek kadar değerlidir'' diye kaydtti.

AA

tag güncel sağlık haberleri Dondurma Yerken Bunlara Dikkat Edin faydalı haberler sağlık haberleri

2014-04-30 tarihli haber, 4799 kez okundu

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Son Eklenen Faydalı Sosyal Haberler

Diş ipi nasıl kullanılır, ne işe yarar?

Diş ipi nasıl kullanılır, ne işe yarar?

Dişler, güzel bir gülüş için gerekli olmasının yanında sindirim sisteminin ilk yapı taşları arasında yer aldığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı dişler, hem estetik olarak güzel görünmekte hem de besinleri daha kolay parçalamamıza yardımcı olmaktadır. Diş ve ağız temizliğinin olmazsa olmazları ise diş fırçaları ve diş macunu olarak bilinir ancak bu bilgi Devamını Oku

Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Elma sirkesi neye iyi gelir?

Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Elma sirkesi neye iyi gelir?

Sirke türleri arasında en çok tercih edilen elma sirkesi, doğru ve bilinçli tüketildiği takdirde pek çok fayda sağlamaktadır. Kilo verme, kolesterolü düşürme kan şekerini dengeleme gibi etkilere sahip olan elma sirkesi aynı zamanda cilt bakımında da tercih edilen bir sirkedir. ELMA SİRKESİ NASIL TÜKETİLİR? Elma sirkesi Türk Mutfağının olmazsa olDevamını Oku

Aşı kimliği uygulaması hayata geçiriliyor

Aşı kimliği uygulaması hayata geçiriliyor

Aşı kimliği uygulaması hayata geçiriliyor. Prof. Dr. Kemalettin Aydın uygulamayla ilgili, "Sosyal organizasyonlarda aşı bir ödül gibi olacak. Aşı kartı ile aşılanmış olanların sosyal özgürlüklerini rahatlatacak imkan vermek gibi" dedi. Sağlık Bakanlığı, koronavirüs aşısı olanlar için yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Artık aşının 2 dozunu daDevamını Oku

20 yaş dişleri ne zaman çekilmeli?

20 yaş dişleri ne zaman çekilmeli?

Genellikle 25 yaşından önce gelişen, üçüncü büyük azı dişi olan 20 yaş dişlerinin yaratacağı sorunlara dikkat çeken Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Özge Özdal Zincir, "Bu dişlerin komşu dişler üzerinde çürük, diş eti iltihabı, doku hasarına bağlı kistik yapı oluşturması veya diş dizimini bozması durumunda çekilmeleri gerekmektedir" dedi.Devamını Oku

Kekemelikte doğru bilinen yanlışlar

Kekemelikte doğru bilinen yanlışlar

Kekemeliğin erkek çocuklarında görülme oranının kız çocuklarına göre 5 kat daha fazla olduğunu belirten Çamlıca Medipol Üniversitesi Hastanesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Emin Çağlar, "Kekemelik, konuşmanın akıcılığında bozulmaların ve aksaklıkların olduğu bir durum. Kekemelikte cümle başında, ortasında ve sonunda duraksamalar olabiDevamını Oku

Dondurma Yerken Bunlara Dikkat Edin

Faydalı Sosyal Haberler Ana Sayfa