Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Uykusunu Alamayan Çocuk, Matematikte Zorlanır

faydalı haberlerUykusunu Alamayan Çocuk, Matematikte Zorlanır

681uyuyan-cocuk.jpg Okul çağındaki çocuklarda uyku düzensizliğinin başarıyı olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar, düzenli ve yeterli uykunun öğrenmeyi artırdığını vurguluyor.

Okul çağındaki çocuklarda uyku düzensizliğinin başarıyı olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar, düzenli ve yeterli uykunun öğrenmeyi artırdığını vurguluyor. Çocukların belli bir saatten sonra yemek yememesi, televizyon ve bilgisayar başında uzun zaman harcamaması konusunda anne-babaya büyük görev düşüyor. Öğrencinin uykusunu alabilmesi için günlük en az 8 saat uyuması gerekiyor.

Eskişehir Özel Sakarya Hastanesi çocuk doktoru M. Rafi Özer, uzun yaz gecelerinde gece geç vakitlere kadar ailesiyle uyanık kalan çocukların, okulların açılmasıyla birlike uyku düzeninde değişiklikler yapması gerektiğini söylüyor. Öğrencilerin uykularını alabilmeleri için en az 8 saat uyuması gerektiğini belirten Özer, "Uyku düzeni olmayan öğrencinin okul başarısı da olumsuz yönde etkileniyor. Uykusunu alamayan bir çocuk dikkatini toplamakta güçlük çeker, öğrenmeyi iyi yapamaz. Okulda uykusuzluğun vermiş olduğu birtakım davranış problemleri yaşar. Huzursuz hırçın, arkadaşlarıyla geçimsiz bir öğrenci olur. Öğretmenin anlattığı şeylere dikkatini veremez." uyarısında bulunuyor. Sorunsuz bir okul dönemi için ailelerin erken yatma ve kalkma alışkanlığını çocuklarına baskı uygulamadan kazandırması gerektiğine işaret eden Özer, şunları söylüyor: "Yeni öğrenilen verilerin yeniden derlenip toparlanması hep uyku esnasında oluşur. Yaş gruplarına göre çocukların belli bir süre uykuya ihtiyaçları vardır. Uyku süresini tamamlayamayan çocuklarda beyin yeteri kadar dingin hale gelemediğinden, okuma-yazma öğrenmede problem olabilir. Matematiksel ve fiziksel güç gerektiren problemlerde de zorlanabilirler." Özer, okul öncesi çağındaki çocuklar da 11-13 saat kadar, okul çağındaki çocuklarda ise 8-10 saat civarı bir uyku periyodu gerektiğini söylüyor.

Çocuklar, uyumadan önce bunlara dikkat!

Televizyon ve bilgisayar oyunlarından uzak durun. Yattığınız oda sessiz, loş olmalı. Akşam saat 19.00'dan sonra yağlı, baharatlı yemekler mide ve bağırsak sistemini zorlayacağından yenmemeli. Asitli içeceklerden uzak durmalı. Bağırsak hareketlerini artıracak yiyecek ve içeceklerden uzak durun.

Zaman

tag Uykusunu Alamayan Çocuk uyku düzensizliği eğitim haberleri

14.12.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box Aleyna :Ben gece 01:30 gibi yatarım

box SEVİM SOLMAZ :HEMEN FACEBOOK ATIP HERKESLE PAYLAŞICAM ...

box HATİCE YILDIRIM :BANA GÖRE ÇOK GÜZEL ANLATILMIŞ TEŞEKKÜRLER.

BENZER FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu

Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

Fayda Sağlayan Sosyal Haberler