Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri

faydalı haberlerÖğrencilere doğru ders çalışma önerileri

582ogrenci.jpg Psikolog Nezahat Bingöl, öğrencilerin okuldaki başarılarını önemli ölçüde etkileyen çalışma alışkanlıklarının evde kazanılması gerektiğini söyledi.
İzmir'de özel bir hastanede görev yapan psikolog Nezahat Bingöl, öğretim yılıyla birlikte anne ve babaların çocuklarının ders çalışmadığı, ödev yapmadığı serzenişlerinin başladığına dikkat çekti. Bingöl, öğrencilere, anne babaları tarafından 'tembellikle' suçlanmamak, başarılı olmak için, etkili ders çalışma yöntemlerine başvurmaları gerektiği uyarısında bulunarak, "Amaçsız, plansız, programsız, yatarak, uzanarak, TV karşısında ya da müzik dinleyerek ders çalışıyorsanız, yanlış çalışıyorsunuz" dedi.

Psikolog Nezahat Bingöl, öğrencilerin okuldaki başarılarını önemli ölçüde etkileyen çalışma alışkanlıklarının evde kazanılması gerektiğini söyledi. Çalışma ortamının çalışma verimini etkilediğini, anne babaların çocukları için böyle bir ortam sağlamasının önemli olduğunu kaydeden Bingöl, "Öğrencinin çalışması için bağımsız bir odası yoksa evin bir köşesi çalışma için ayrılmalıdır" dedi. Okulda başarı için planlı ve programlı çalışmanın önemini vurgulayan Bingöl, şunları söyledi:

"Planlı ve programlı çalışma; zamanın iyi kullanılması ve planlanması, çalışma ortamının düzenlenmesi, not tutma, etkili dinleme, verimli okuma, özet çıkarma, güdülenme, derse hazırlıklı gelme ve tekrar demektir. Öğrenci planlı çalışarak her işe gerektiği kadar zaman ayırabilir. Günü gününe ders çalıştığında sınavlar öncesinde aşırı çalışmaya gerek kalmaz. Çalışma verimi artar, öğrendikleri daha kalıcı ve etkili olur. Eğer öğrenci, amaçsızsa, plansız programsız çalışıyorsa, evin değişik yerlerinde çalışıyorsa, yatarak, uzanarak ders çalışıyorsa, TV karşısında ya da müzik dinleyerek çalışıyorsa, ezberleyerek öğrenmeye çalıyorsa, kaynaklardan yararlanmıyorsa, yanlış çalışıyor demektir."

Öğrencinin derse aktif katılımın da başarıyı olumlu etkilediğini belirten Bingöl, derste dinleme yolu ile öğrenmenin, öğrencinin kendi başına öğrenmesinden hem daha etkili olduğunu hem de daha kısa sürede gerçekleştiğini söyledi. Bingöl, öğrencilere şöyle seslendi:

"Çalışmaya başlayamıyorum. 'Kitaba bakarak öylece oturuyorum' diyorsanız, bir amaç belirleyin. Belli bir zaman süreci içinde çalışmayı alışkanlık haline getirin. Yaşam büyük bir yarıştır; bu yarışta kazananlar da olur, kaybedenler de. Siz hangi tarafta olmak istersiniz ? Kazanmak için çaba gerekir. İşe çalışma düzeninizi değiştirerek başlayın."

Milliyet

tag güncel haberler öğrenciler okuldaki başarı çalışma alışkanlıkları yanlış çalışma uyarısı Bingöl ders

9.10.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box mervegökçe :size bir sorum var benim derslerim gayet iyi ama ders çalışırken dikkatim dağılıyor ve huzursuz oluyorum bilgisayarın karşısında ders çalışıyorum ve bilgisayar ders çalışırken hep kapalı konumda olsa bile rahat edip bi ders çalışamıyorum evde ders çalışabilinecek tek odada orası ne yapmalıyım ?

box gizemnur :merhaba yazdıklarınızı okudum ama benim şöyle bir problemim var bilgisayarımız oturma odamızda olduğu için çalışamıyorum odamızda soğuk ve mecburen annemn yanında televizyonun yanında ve annemin komşularıyla konuştuğu yerde çalışmam gerekiyor anneme kızmıyorum sadece birazcık sessizlik istiyorum istediğimi yapıyorlar ama 1-2 dakika sonra yine başlıyorlar işte napmalıyım :(

editörün cevabı:Ailene senden başarı bekliyorlarsa sana sessiz bir ortam sağlamalarını söylemelisin sen de ödev ve çalışmalarını daha sakin ve sessiz zamanlarda yapmaya çalışmalısın.

box Meleklerim :Peki 2.ci siniflar icin de ayni sekilde diyebilirmiyiz calismayi pek sevmiyor

BENZER FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu

Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

Fayda Sağlayan Sosyal Haberler