Eğitim Sitesi

Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu

Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu

Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yoluÇocuğunun kilo sorunu yüzünden ağlayan anneler gördükçe içim açıyor. Çünkü sorun kendinizde olsa bir şekilde idare edersiniz, kontrolü elinizde tutan siz olduğunuz için bir şekilde halledersiniz. Ancak sorun çocuğunuzda olunca ne yapsanız olmuyor. Ağlayarak istediği tatlıya anne yüreği hayır demeye el vermese de bir şekilde irade göstermek gerekiyor. Annelerin yaşadıklarını gördükçe anlıyorum en kritik şey de bu...

Bu sorunu yaşayan annelerin işi cidden çok zor. Vicdan azapları ile savaşırken bir yandan da çocuğu kontrol altında tutmak gerekiyor. Hem henüz gelişme çağında oldukları için yediklerine çok dikkat etmeniz gerekiyor hem de kendilerini bir şeylerden mahrum hissedip üzülmelerine de dayanamıyorsunuz. Peki ne yapmak gerekiyor.
İşte beslenme uzmanlarından çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde kilo vermesi için yapabileceklerinize dair öneriler...

1- Buzdolabınızda daima sağlıklı yiyecekler olsun. Çocuğunuz dolabı açtığında abur cubur yerine meyve görürse ister istemez canı bir şey yemek istediğinde onlara yönlenecektir.

2- Çocuklar büyümek ve güçlü olmak ister. Yiyeceklerin faydalarını buna yönelik olarak anlatırsanız onları daha kolay motive edersiniz.

3- Denge her şeydir. Çocuğunuzun çok sevdiği şey meyve bile olsa ona bunun da iyi bir şey olmadığını, vücudumuzun farklı şeylere ihtiyacı olduğunu anlatmaya çalışın.

4- Yemek hazırlamayı ve yemeyi bir aile aktivitesine dönüştürün. Sizin sağlıklı şeyler sevdiğinizi ve yediğinizi görmek onları da motive edecektir.

5- Baskı yapmayın. Yemek yemesi gereken her saniye onun yanında olamayacağınıza göre ona yanındayken baskı yaparak, ısrar ederek yedirmek yerine bu alışkanlığı kazandırmaya çalışın.

6- Çocuğunuzu hareket edebileceği yerlere götürün. Ailece yapılacak aktivitelere çocuğunuz dahil olmaktan daha çok mutluluk duyacaktır.

7- Çocuğunuzu hareket etmesi için zorlamak yerine ona bunun tadını çıkarmasını öğretin.

8- Sayılardan, kilolardan önce önemli olan çocuğunuzun sağlığıdır. Lütfen siz de konuya bu açıdan yaklaşın.

9- Önemli olanın kendi vücudunu kabul etmek olduğunu unutmayın. Amaç sağlıklı olmak ve iyi yaşamak. Çocuğunuzu da buna göre yönlendirin ve asla onun vücudundan kompleks duymasına sebep olmayın.

10- Suçluluk duygusunu kapının dışında bırakın. Evet çikolata veya şeker yemek en sağlıklı seçim değil ama çocuğunuzu yönlendirirken "utanç" veya "suçluluk" kelimeleri üzerinden değil sağlık açısından yönlendirin. Beden sağlığı ile ilgilenirken çocuğunuzun ruh sağlığına zarar vermeyi.

HABERTÜRK

tag sağlık haberleri faydalı haberler Çoçuğunuza kilo verdirmek sağlıklı yaşam şişman çocuklar

2012-06-11 tarihli haber, 8721 kez okundu

  

mert kaya ona bakılırsa bende 5. sınıfa gidiyorum ve 47 kiloyum 2017-11-04

duygu merhaba evet haklısınnız benn 5.sınıfa giden bir çoçuğum adım duygu 38 kiloyum sizce kilolumuyum 2015-03-08

Yazılan 2 yorum görüntüleniyor

Son Eklenen Faydalı Sosyal Haberler

Maymun çiçeği virüsü nedir? Belirtileri nelerdir?

Maymun çiçeği virüsü nedir? Belirtileri nelerdir?

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir? Maymun çiçeği virüsü Orthopoxvirus virüsün neden olduğu viral bir enfeksiyondur. Özellikle Orta ve Batı Afrika’nın tropikal yağmur ormanlarında ortaya çıkan ve zamanla diğer ülkelere yayılan virüs, farklı bölgelerden farklı insanlar üzerinde teşhis edilmiştir. Özellikle Covid-19 pandemisinin dünya genelinde yol açtığı yıDevamını Oku

Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

Koronavirüs salgını döneminde en büyük sorunlardan biri de virüsün mutasyona uğraması. Salgın süresinin uzamasıyla birlikte Covid-19 virüsü birden fazla kez mutasyona uğradı. Virüsün en önemli varyantlarından biri de Omicron varyantı. Omicron varyantı nedir? Omicron varyantı, bünyesinde çok sayıda mutasyon barındırdığı için "süper varyanDevamını Oku

Diş ipi nasıl kullanılır, ne işe yarar?

Diş ipi nasıl kullanılır, ne işe yarar?

Dişler, güzel bir gülüş için gerekli olmasının yanında sindirim sisteminin ilk yapı taşları arasında yer aldığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı dişler, hem estetik olarak güzel görünmekte hem de besinleri daha kolay parçalamamıza yardımcı olmaktadır. Diş ve ağız temizliğinin olmazsa olmazları ise diş fırçaları ve diş macunu olarak bilinir ancak bu bilgi Devamını Oku

Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Elma sirkesi neye iyi gelir?

Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Elma sirkesi neye iyi gelir?

Sirke türleri arasında en çok tercih edilen elma sirkesi, doğru ve bilinçli tüketildiği takdirde pek çok fayda sağlamaktadır. Kilo verme, kolesterolü düşürme kan şekerini dengeleme gibi etkilere sahip olan elma sirkesi aynı zamanda cilt bakımında da tercih edilen bir sirkedir. ELMA SİRKESİ NASIL TÜKETİLİR? Elma sirkesi Türk Mutfağının olmazsa olDevamını Oku

Aşı kimliği uygulaması hayata geçiriliyor

Aşı kimliği uygulaması hayata geçiriliyor

Aşı kimliği uygulaması hayata geçiriliyor. Prof. Dr. Kemalettin Aydın uygulamayla ilgili, "Sosyal organizasyonlarda aşı bir ödül gibi olacak. Aşı kartı ile aşılanmış olanların sosyal özgürlüklerini rahatlatacak imkan vermek gibi" dedi. Sağlık Bakanlığı, koronavirüs aşısı olanlar için yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Artık aşının 2 dozunu daDevamını Oku

Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu

Faydalı Sosyal Haberler Ana Sayfa