Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu

faydalı haberlerÇoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu

995sisko-patates.jpg Çocuğunun kilo sorunu yüzünden ağlayan anneler gördükçe içim açıyor. Çünkü sorun kendinizde olsa bir şekilde idare edersiniz, kontrolü elinizde tutan siz olduğunuz için bir şekilde halledersiniz. Ancak sorun çocuğunuzda olunca ne yapsanız olmuyor. Ağlayarak istediği tatlıya anne yüreği hayır demeye el vermese de bir şekilde irade göstermek gerekiyor. Annelerin yaşadıklarını gördükçe anlıyorum en kritik şey de bu...

Bu sorunu yaşayan annelerin işi cidden çok zor. Vicdan azapları ile savaşırken bir yandan da çocuğu kontrol altında tutmak gerekiyor. Hem henüz gelişme çağında oldukları için yediklerine çok dikkat etmeniz gerekiyor hem de kendilerini bir şeylerden mahrum hissedip üzülmelerine de dayanamıyorsunuz. Peki ne yapmak gerekiyor.
İşte beslenme uzmanlarından çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde kilo vermesi için yapabileceklerinize dair öneriler...

1- Buzdolabınızda daima sağlıklı yiyecekler olsun. Çocuğunuz dolabı açtığında abur cubur yerine meyve görürse ister istemez canı bir şey yemek istediğinde onlara yönlenecektir.

2- Çocuklar büyümek ve güçlü olmak ister. Yiyeceklerin faydalarını buna yönelik olarak anlatırsanız onları daha kolay motive edersiniz.

3- Denge her şeydir. Çocuğunuzun çok sevdiği şey meyve bile olsa ona bunun da iyi bir şey olmadığını, vücudumuzun farklı şeylere ihtiyacı olduğunu anlatmaya çalışın.

4- Yemek hazırlamayı ve yemeyi bir aile aktivitesine dönüştürün. Sizin sağlıklı şeyler sevdiğinizi ve yediğinizi görmek onları da motive edecektir.

5- Baskı yapmayın. Yemek yemesi gereken her saniye onun yanında olamayacağınıza göre ona yanındayken baskı yaparak, ısrar ederek yedirmek yerine bu alışkanlığı kazandırmaya çalışın.

6- Çocuğunuzu hareket edebileceği yerlere götürün. Ailece yapılacak aktivitelere çocuğunuz dahil olmaktan daha çok mutluluk duyacaktır.

7- Çocuğunuzu hareket etmesi için zorlamak yerine ona bunun tadını çıkarmasını öğretin.

8- Sayılardan, kilolardan önce önemli olan çocuğunuzun sağlığıdır. Lütfen siz de konuya bu açıdan yaklaşın.

9- Önemli olanın kendi vücudunu kabul etmek olduğunu unutmayın. Amaç sağlıklı olmak ve iyi yaşamak. Çocuğunuzu da buna göre yönlendirin ve asla onun vücudundan kompleks duymasına sebep olmayın.

10- Suçluluk duygusunu kapının dışında bırakın. Evet çikolata veya şeker yemek en sağlıklı seçim değil ama çocuğunuzu yönlendirirken "utanç" veya "suçluluk" kelimeleri üzerinden değil sağlık açısından yönlendirin. Beden sağlığı ile ilgilenirken çocuğunuzun ruh sağlığına zarar vermeyi.

HABERTÜRK

tag sağlık haberleri faydalı haberler Çoçuğunuza kilo verdirmek sağlıklı yaşam şişman çocuklar

11.6.2012 tarihli haber

BENZER FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu

Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

Fayda Sağlayan Sosyal Haberler