Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu

faydalı haberlerÇoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu

995sisko-patates.jpg Çocuğunun kilo sorunu yüzünden ağlayan anneler gördükçe içim açıyor. Çünkü sorun kendinizde olsa bir şekilde idare edersiniz, kontrolü elinizde tutan siz olduğunuz için bir şekilde halledersiniz. Ancak sorun çocuğunuzda olunca ne yapsanız olmuyor. Ağlayarak istediği tatlıya anne yüreği hayır demeye el vermese de bir şekilde irade göstermek gerekiyor. Annelerin yaşadıklarını gördükçe anlıyorum en kritik şey de bu...

Bu sorunu yaşayan annelerin işi cidden çok zor. Vicdan azapları ile savaşırken bir yandan da çocuğu kontrol altında tutmak gerekiyor. Hem henüz gelişme çağında oldukları için yediklerine çok dikkat etmeniz gerekiyor hem de kendilerini bir şeylerden mahrum hissedip üzülmelerine de dayanamıyorsunuz. Peki ne yapmak gerekiyor.
İşte beslenme uzmanlarından çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde kilo vermesi için yapabileceklerinize dair öneriler...

1- Buzdolabınızda daima sağlıklı yiyecekler olsun. Çocuğunuz dolabı açtığında abur cubur yerine meyve görürse ister istemez canı bir şey yemek istediğinde onlara yönlenecektir.

2- Çocuklar büyümek ve güçlü olmak ister. Yiyeceklerin faydalarını buna yönelik olarak anlatırsanız onları daha kolay motive edersiniz.

3- Denge her şeydir. Çocuğunuzun çok sevdiği şey meyve bile olsa ona bunun da iyi bir şey olmadığını, vücudumuzun farklı şeylere ihtiyacı olduğunu anlatmaya çalışın.

4- Yemek hazırlamayı ve yemeyi bir aile aktivitesine dönüştürün. Sizin sağlıklı şeyler sevdiğinizi ve yediğinizi görmek onları da motive edecektir.

5- Baskı yapmayın. Yemek yemesi gereken her saniye onun yanında olamayacağınıza göre ona yanındayken baskı yaparak, ısrar ederek yedirmek yerine bu alışkanlığı kazandırmaya çalışın.

6- Çocuğunuzu hareket edebileceği yerlere götürün. Ailece yapılacak aktivitelere çocuğunuz dahil olmaktan daha çok mutluluk duyacaktır.

7- Çocuğunuzu hareket etmesi için zorlamak yerine ona bunun tadını çıkarmasını öğretin.

8- Sayılardan, kilolardan önce önemli olan çocuğunuzun sağlığıdır. Lütfen siz de konuya bu açıdan yaklaşın.

9- Önemli olanın kendi vücudunu kabul etmek olduğunu unutmayın. Amaç sağlıklı olmak ve iyi yaşamak. Çocuğunuzu da buna göre yönlendirin ve asla onun vücudundan kompleks duymasına sebep olmayın.

10- Suçluluk duygusunu kapının dışında bırakın. Evet çikolata veya şeker yemek en sağlıklı seçim değil ama çocuğunuzu yönlendirirken "utanç" veya "suçluluk" kelimeleri üzerinden değil sağlık açısından yönlendirin. Beden sağlığı ile ilgilenirken çocuğunuzun ruh sağlığına zarar vermeyi.

HABERTÜRK

tag sağlık haberleri faydalı haberler Çoçuğunuza kilo verdirmek sağlıklı yaşam şişman çocuklar

11.6.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box duygu :merhaba evet haklısınnız benn 5.sınıfa giden bir çoçuğum adım duygu 38 kiloyum sizce kilolumuyum

BENZER FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kekemelikte doğru bilinen yanlışlar Kekemelikte doğru bilinen yanlışlar

Boy uzatmak için neler yapılabilir? Boy uzatmak için neler yapılabilir?

Evde ateş düşürme yöntemleri nelerdir? Evde ateş düşürme yöntemleri nelerdir?

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Tüm eğitim kurumlarında uzaktan eğitime geçiliyor Tüm eğitim kurumlarında uzaktan eğitime geçiliyor

Öğrenci yoksa ek ücret de yok Öğrenci yoksa ek ücret de yok

MEB, 23 Nisan etkinlik programını açıkladı MEB, 23 Nisan etkinlik programını açıkladı

Fayda Sağlayan Sosyal Haberler