Eğitim Sitesi

Verimli araba kullanmanız için öneriler

Verimli araba kullanmanız için öneriler

Verimli araba kullanmanız için önerilerBenzin ya da mazot kullanan herkesin giderek artan yakıt fiyatlarına karşı daha akıllıca ve verimli araba kullanma gerekliliği konusunda benimle hem fikir olacağını düşünerek bu yazıyı yazıyorum. Beklide hep bildiğiniz şeyler ama belki de bilmediğiniz birkaç şey çıkabilir.

1. Hızınızı ayarlayın.
Eğer arabanızda Cruise Control seçeneği varsa 100 km. ye ayarlayın. Ama yoksa otoban ya da normal yolda, yol boş bile olsa 90 - 110 km. hızını aşmayın. Böylelikle yakıt tüketimini minimumda tutmuş olursunuz. 110 km.den sonra yakıt tüketimi hız artışına bağlı olarak %20 ve üstü artmaktadır.

2. Çalıştırın ve yola çıkın.
Sadece kışın arabanın ısınmasını beklemek akıllıca olacaktır. Bunun dışında arabanızı çalıştırıp en fazla 1 dk. bekledikten sonra yola çıkmalısınız. Motor sıcaklığı normal düzeye çıkana kadar arabayı normal kullanmakta fayda var.

3. Vites kullanımı
Arabanı gidebileceği en yüksek viteste sürmekte fayda vardır. Örneğin 3. viteste 80 km. hız yapan biri 5. viteste aynı hızı yaparda %25 daha az yakıt harcar.

4. Yeşil ve kırmızı hatları akıllıca kullanın.
Birçok caddede trafik ışıkları yeşil yandıktan sonra belirli bir km. sınırında gittiğiniz takdirde hep yeşil ışıkta gitmenizi sağlayacak şekilde düzenlenirler. Sürekli kullandığınız yollara bu sürat limitlerini bilerek hiç durmadan yakıt tasarrufunu minimumda tutarak caddeyi geçebilirsiniz.

5. Motoru durdurmak
Eğer 5 dakikadan fazla bir yerde bekleyecekseniz motoru kapatın. Eğer birkaç saniye kalacaksanız tekrar çalıştırmak daha çok yakıta mal olacaktır.

6. Güvenilir benzin istasyonunu tercih edin.
Öncelikle arabanızın üreticisinin önerdiği yakıtı kullanmalısınız. Mümkünse bildiğiniz ve yakıtına güvendiğiniz benzin istasyonunu tercih edin.

7. Fazla doldurtmayın
Pompa doldurmayı durdurduktan sonra daha fazla yakıt yükletmeyin. Yakıttan oluşacak gaz için depoda belirli bir alan kalması gerekir.

8. Depo kapağınızı kontrol edin.
Yakıt deponuzun kapağının iyi kapandığından ve hava almadığından emin olun.

9. Depoyu vaktinde doldurun.
Deponuz en az çeyrek depo kaldığında benzin almalısınız. ışık yanana kadar yakıtı kullanmak olası pisliklerin tıkanıklıklara yol açmasına sebep olabilir.

10. Klima
Mümkün olduğunca az klima kullanın. Klima yakıt tüketimini %10-20 artırır.

11. Cam kapatma
Yüksek hızda camlarınızı kapatın. İçeriş giren hava arabanın çekiş gücünü düşürdüğünden daha fazla yakıt tüketmenize sebep olacaktır.

12. Bagajı boş tutun.
Arabanızdaki ekstra yükler daha fazla yakıt tüketimi demektir. Örneğin ekstra 50-100 kilo %1-2 fazla yakıt tüketimi demektir.

13. Zamanlama ve Güzergah tercihi
Trafiğe çıkış zamanlarınızı ve gideceğiniz güzergahı akıllıca planlarsanız yakıt tüketiminizi düşürürsünüz.

14. Kapalı garaj
Mümkünse kapalı garajı tercih ederek ısı değişikliklerinden otomobilinizin en az etkilenmesini sağlayabilirsiniz.

15. Gölge.
Arabanızı gölgeye park etmeli hatta arka camlarına film yada ön cama park halindeyken güneşlik koyabilirsiniz. Arabanın fazla ısınması yakıt tüketimini artırır.

16. Otoparkın boş yerine bırakın
Birçok kişi mağazaların girişine yakın olsun diye otoparkta dönüp durur. Gereksiz yakıt tasarrufu yerine 1-2 dakika yürüyüşü göze alın.

17. Tekerlek havası.
Tekerleklerin inik olması yakıt tüketimini artırır. Sık sık tekerlek havasını kontrol edin.

18. Bakım
Arabanızın bakımını kendi servisine düzenli olarak yaptırın. Bakımlı araba istenmedik fazla yakıt tüketimini en az %30 azaltır.

19. Hava filtresi
Hemen hemen her bakımda hava filtrenizi değiştirin. En az %10-15 tasarruf edeceksiniz.

20. Yağ
Her bakımda yada arada bir yakıt aldığınız yerde yağınızı kontrol ettirin. Arabanızın üreticisinin önerdiği yağı kullanın.

21. Performansınızı ölçün
Aldığınız benzin ile yaptığınız yolun kaydını tutarak performansınızın artıp artmadığına azalıp azalmadığına dikkat edin. Problem varsa servisinize bildirin.

22. Toplu ulaşım!
Yakıt tüketimini azaltmanın en iyi yolu toplu taşıma kullanmaktır.

tag araba kullanmak benzin tasarruf yöntemleri mazot tasarrufu usta şoför tavsiyeleri doğru araba kullanmak yararlı haberler

2012-06-03 tarihli haber, 8517 kez okundu

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Son Eklenen Faydalı Sosyal Haberler

Maymun çiçeği virüsü nedir? Belirtileri nelerdir?

Maymun çiçeği virüsü nedir? Belirtileri nelerdir?

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir? Maymun çiçeği virüsü Orthopoxvirus virüsün neden olduğu viral bir enfeksiyondur. Özellikle Orta ve Batı Afrika’nın tropikal yağmur ormanlarında ortaya çıkan ve zamanla diğer ülkelere yayılan virüs, farklı bölgelerden farklı insanlar üzerinde teşhis edilmiştir. Özellikle Covid-19 pandemisinin dünya genelinde yol açtığı yıDevamını Oku

Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

Koronavirüs salgını döneminde en büyük sorunlardan biri de virüsün mutasyona uğraması. Salgın süresinin uzamasıyla birlikte Covid-19 virüsü birden fazla kez mutasyona uğradı. Virüsün en önemli varyantlarından biri de Omicron varyantı. Omicron varyantı nedir? Omicron varyantı, bünyesinde çok sayıda mutasyon barındırdığı için "süper varyanDevamını Oku

Diş ipi nasıl kullanılır, ne işe yarar?

Diş ipi nasıl kullanılır, ne işe yarar?

Dişler, güzel bir gülüş için gerekli olmasının yanında sindirim sisteminin ilk yapı taşları arasında yer aldığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı dişler, hem estetik olarak güzel görünmekte hem de besinleri daha kolay parçalamamıza yardımcı olmaktadır. Diş ve ağız temizliğinin olmazsa olmazları ise diş fırçaları ve diş macunu olarak bilinir ancak bu bilgi Devamını Oku

Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Elma sirkesi neye iyi gelir?

Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Elma sirkesi neye iyi gelir?

Sirke türleri arasında en çok tercih edilen elma sirkesi, doğru ve bilinçli tüketildiği takdirde pek çok fayda sağlamaktadır. Kilo verme, kolesterolü düşürme kan şekerini dengeleme gibi etkilere sahip olan elma sirkesi aynı zamanda cilt bakımında da tercih edilen bir sirkedir. ELMA SİRKESİ NASIL TÜKETİLİR? Elma sirkesi Türk Mutfağının olmazsa olDevamını Oku

Aşı kimliği uygulaması hayata geçiriliyor

Aşı kimliği uygulaması hayata geçiriliyor

Aşı kimliği uygulaması hayata geçiriliyor. Prof. Dr. Kemalettin Aydın uygulamayla ilgili, "Sosyal organizasyonlarda aşı bir ödül gibi olacak. Aşı kartı ile aşılanmış olanların sosyal özgürlüklerini rahatlatacak imkan vermek gibi" dedi. Sağlık Bakanlığı, koronavirüs aşısı olanlar için yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Artık aşının 2 dozunu daDevamını Oku

Verimli araba kullanmanız için öneriler

Faydalı Sosyal Haberler Ana Sayfa