Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İyi bir anne baba olabilmek için...

faydalı haberlerİyi bir anne baba olabilmek için...

595anne-baba.jpg İyi bir baba çocuğunun hayatında farklılıklar oluşturabilir.Bunu belirli bir disiplin içinde çocuğuna yardımcı ve destek olarak yapabilir. Bu işin ne sonu vardır nede çoğunlukla sonunda bir teşekkür. Fakat sonunda vatana millete ve tüm canlılar için hayırlı bir evlat çıkar ortaya.

Çoğumuz temel eğitimimizde anne ya da baba olmayı öğrenmedik. Böyle bir şey hayatımıza girmeye yaklaştığında ya da girdiğinde ya birilerinin önerileri ya da okuduklarımızla kendimizi eğitmeye çalıştık. Öğrendiklerimizle ebeveynlik görevlerimizi en iyi yapmayı amaçladık. Fakat hayat bu noktada da bize sihirli bir değnek sunmadı. Yine bir çok şeyin dengesini korumak, kendi kişiliğinde düzgün insanlar yetiştirmek için çok dikkatli olmamız gerektiğini öğrendik. İyi bir ebeveyn olmanın kestirme yolu yok ama doğru şeyleri önceliklendirmenin ve iyi bir rol modeli olmanın yolları var

1. Stresinizi kendinize saklayın

Çocuklar yetişkin problemleri ile bunaltılmamalıdırlar. Zaten büyümek için yeterince şeyle uğraşmaktadırlar. Onları kendi sıkıntılarınızla değil onlar hakkında onlarla birlikte olarak değerlendirmelisiniz. Siz stresinizi atacak başka bir yol(spor vb.) bulabilirsiniz.

2. Örneklerle anlatın
"Söylediğimi yap, yaptığımı yapma" gibi eski moda klişelerden kaçının. Eğer samimi iseniz onların sigara içmemesi için sizde bırakırsınız.

Eşinize olan sevginizi onun önünde göstermelisiniz. Böylece size olan güvenleride artacaktır.

3. Tutarlı olun
Özünüz ve sözünüz bir olsun. Her çocuk güvenebileceği ebeveynlere ihtiyaç duyar. Verdiğiniz her sözü mutlaka yerine getirmelisiniz. Eğer çocuğunuz size inanırsa sizi takip edecektir.

Disiplindede tutarlı olmanız gerekir. Çocukların mükemmel olmadığını ve sizin kılavuzluğunuza ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Özellikle belli konulardaki kurallar ve düzen ne kadar erken öğrenilirse yaşanılacak hayatı o kadar kolaylaştıracaktır. Her kuralın akla yatkın bir sebebi olmalı ve çocuğunuz bunu anlayabilmelidir.

4. Birlikte olun.
Çocuklarınızla olabildiğince beraber olmalısınız. Sadece belirli konularda göstermelik birliktelikler onların ihtyiacını karşılamayacaktır. Onların söylediklerini dinlemeli, ilgi alanlarını, hobi ve fobilerini bilmelisiniz. Eğer sizin gözünüzde önemli olduklarını bilirlerse özgüvenleri ve size olan güvenleri artacaktır. Ayrıca onları tanımanız problemlerdne uzak tutmanızı sağlayacaktır.

5. Aile eğlenceleri düzenleyin
Ailecek yapabileceğiniz aktiviteler planlayın. Onlarında sosyal bir hayatları olacaktır amas ailecekte sosyal bir hayatınız olmalıdır. Özellikle birlikte olma konusunda ailenize öncelik vermelisiniz. (Ör. birileri ile rakı içmek yerine)

6. Öğretin.
Öğrenmek hem kendilerine olan güvenlerini artıracak hemde eğlenceli olacaktır. En azından problemlere çözüm üretmek konusunda yaratıcılıklarını teşvik edebilirsiniz. Onlara öğreteceğiniz her şey hayat yolunda ilerlemelerini ve ayakta kalmalarını kolaylaştıracaktır.

7. Aile ritüelleri yaratmak
Aile içindeki belirli standartlar onların ev içinde işlerin nasıl gittiğini anlamalarını sağlayacaktır. Örneğin her sabah günaydın demek, mutlaka akşam yemeklerini ailecek yemek, banyo çıkışında "sıhhatler olsun" demek vb. Böyle "aile zamanı" kavramını geliştirmiş olursunuz.

tag iyi bir anne baba olmak hayatın ipuçları başarılı ve güzel bir hayat faydalı haberler yararlı haberler

3.6.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

BENZER FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Okula uyum için 10 öneri Okula uyum için 10 öneri

İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu

Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Okullar ne zaman açılacak, ne zaman kapanacak? 2019-2020 Okullar ne zaman açılacak, ne zaman kapanacak? 2019-2020

YKS tercih sonuçları açıklandı! Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? YKS tercih sonuçları açıklandı! Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?

2019 YKS sonuçları açıklandı! 2019 YKS sonuçları açıklandı!

Fayda Sağlayan Sosyal Haberler