Eğitim Sitesi

İyi bir anne baba olabilmek için...

İyi bir anne baba olabilmek için...

İyi bir anne baba olabilmek için...İyi bir baba çocuğunun hayatında farklılıklar oluşturabilir.Bunu belirli bir disiplin içinde çocuğuna yardımcı ve destek olarak yapabilir. Bu işin ne sonu vardır nede çoğunlukla sonunda bir teşekkür. Fakat sonunda vatana millete ve tüm canlılar için hayırlı bir evlat çıkar ortaya.

Çoğumuz temel eğitimimizde anne ya da baba olmayı öğrenmedik. Böyle bir şey hayatımıza girmeye yaklaştığında ya da girdiğinde ya birilerinin önerileri ya da okuduklarımızla kendimizi eğitmeye çalıştık. Öğrendiklerimizle ebeveynlik görevlerimizi en iyi yapmayı amaçladık. Fakat hayat bu noktada da bize sihirli bir değnek sunmadı. Yine bir çok şeyin dengesini korumak, kendi kişiliğinde düzgün insanlar yetiştirmek için çok dikkatli olmamız gerektiğini öğrendik. İyi bir ebeveyn olmanın kestirme yolu yok ama doğru şeyleri önceliklendirmenin ve iyi bir rol modeli olmanın yolları var

1. Stresinizi kendinize saklayın

Çocuklar yetişkin problemleri ile bunaltılmamalıdırlar. Zaten büyümek için yeterince şeyle uğraşmaktadırlar. Onları kendi sıkıntılarınızla değil onlar hakkında onlarla birlikte olarak değerlendirmelisiniz. Siz stresinizi atacak başka bir yol(spor vb.) bulabilirsiniz.

2. Örneklerle anlatın
"Söylediğimi yap, yaptığımı yapma" gibi eski moda klişelerden kaçının. Eğer samimi iseniz onların sigara içmemesi için sizde bırakırsınız.

Eşinize olan sevginizi onun önünde göstermelisiniz. Böylece size olan güvenleride artacaktır.

3. Tutarlı olun
Özünüz ve sözünüz bir olsun. Her çocuk güvenebileceği ebeveynlere ihtiyaç duyar. Verdiğiniz her sözü mutlaka yerine getirmelisiniz. Eğer çocuğunuz size inanırsa sizi takip edecektir.

Disiplindede tutarlı olmanız gerekir. Çocukların mükemmel olmadığını ve sizin kılavuzluğunuza ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Özellikle belli konulardaki kurallar ve düzen ne kadar erken öğrenilirse yaşanılacak hayatı o kadar kolaylaştıracaktır. Her kuralın akla yatkın bir sebebi olmalı ve çocuğunuz bunu anlayabilmelidir.

4. Birlikte olun.
Çocuklarınızla olabildiğince beraber olmalısınız. Sadece belirli konularda göstermelik birliktelikler onların ihtyiacını karşılamayacaktır. Onların söylediklerini dinlemeli, ilgi alanlarını, hobi ve fobilerini bilmelisiniz. Eğer sizin gözünüzde önemli olduklarını bilirlerse özgüvenleri ve size olan güvenleri artacaktır. Ayrıca onları tanımanız problemlerdne uzak tutmanızı sağlayacaktır.

5. Aile eğlenceleri düzenleyin
Ailecek yapabileceğiniz aktiviteler planlayın. Onlarında sosyal bir hayatları olacaktır amas ailecekte sosyal bir hayatınız olmalıdır. Özellikle birlikte olma konusunda ailenize öncelik vermelisiniz. (Ör. birileri ile rakı içmek yerine)

6. Öğretin.
Öğrenmek hem kendilerine olan güvenlerini artıracak hemde eğlenceli olacaktır. En azından problemlere çözüm üretmek konusunda yaratıcılıklarını teşvik edebilirsiniz. Onlara öğreteceğiniz her şey hayat yolunda ilerlemelerini ve ayakta kalmalarını kolaylaştıracaktır.

7. Aile ritüelleri yaratmak
Aile içindeki belirli standartlar onların ev içinde işlerin nasıl gittiğini anlamalarını sağlayacaktır. Örneğin her sabah günaydın demek, mutlaka akşam yemeklerini ailecek yemek, banyo çıkışında "sıhhatler olsun" demek vb. Böyle "aile zamanı" kavramını geliştirmiş olursunuz.

tag iyi bir anne baba olmak hayatın ipuçları başarılı ve güzel bir hayat faydalı haberler yararlı haberler

2012-06-03 tarihli haber, 7093 kez okundu

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Son Eklenen Faydalı Sosyal Haberler

Maymun çiçeği virüsü nedir? Belirtileri nelerdir?

Maymun çiçeği virüsü nedir? Belirtileri nelerdir?

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir? Maymun çiçeği virüsü Orthopoxvirus virüsün neden olduğu viral bir enfeksiyondur. Özellikle Orta ve Batı Afrika’nın tropikal yağmur ormanlarında ortaya çıkan ve zamanla diğer ülkelere yayılan virüs, farklı bölgelerden farklı insanlar üzerinde teşhis edilmiştir. Özellikle Covid-19 pandemisinin dünya genelinde yol açtığı yıDevamını Oku

Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

Koronavirüs salgını döneminde en büyük sorunlardan biri de virüsün mutasyona uğraması. Salgın süresinin uzamasıyla birlikte Covid-19 virüsü birden fazla kez mutasyona uğradı. Virüsün en önemli varyantlarından biri de Omicron varyantı. Omicron varyantı nedir? Omicron varyantı, bünyesinde çok sayıda mutasyon barındırdığı için "süper varyanDevamını Oku

Diş ipi nasıl kullanılır, ne işe yarar?

Diş ipi nasıl kullanılır, ne işe yarar?

Dişler, güzel bir gülüş için gerekli olmasının yanında sindirim sisteminin ilk yapı taşları arasında yer aldığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı dişler, hem estetik olarak güzel görünmekte hem de besinleri daha kolay parçalamamıza yardımcı olmaktadır. Diş ve ağız temizliğinin olmazsa olmazları ise diş fırçaları ve diş macunu olarak bilinir ancak bu bilgi Devamını Oku

Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Elma sirkesi neye iyi gelir?

Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Elma sirkesi neye iyi gelir?

Sirke türleri arasında en çok tercih edilen elma sirkesi, doğru ve bilinçli tüketildiği takdirde pek çok fayda sağlamaktadır. Kilo verme, kolesterolü düşürme kan şekerini dengeleme gibi etkilere sahip olan elma sirkesi aynı zamanda cilt bakımında da tercih edilen bir sirkedir. ELMA SİRKESİ NASIL TÜKETİLİR? Elma sirkesi Türk Mutfağının olmazsa olDevamını Oku

Aşı kimliği uygulaması hayata geçiriliyor

Aşı kimliği uygulaması hayata geçiriliyor

Aşı kimliği uygulaması hayata geçiriliyor. Prof. Dr. Kemalettin Aydın uygulamayla ilgili, "Sosyal organizasyonlarda aşı bir ödül gibi olacak. Aşı kartı ile aşılanmış olanların sosyal özgürlüklerini rahatlatacak imkan vermek gibi" dedi. Sağlık Bakanlığı, koronavirüs aşısı olanlar için yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Artık aşının 2 dozunu daDevamını Oku

İyi bir anne baba olabilmek için...

Faydalı Sosyal Haberler Ana Sayfa