Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

PH değeri yüksek sabun ve şampuan kullanmayın

faydalı haberlerPH değeri yüksek sabun ve şampuan kullanmayın

400cocukbanyo.jpg Saç derisinin PH dengesi 5.5. Saç Sağlığı Uzmanı Evrim Bayraktar, şampuanın PH derecesi cilde ne kadar yakın olursa saçtaki kiri o kadar iyi arındırdığını söylüyor.

- Toplumda 'saçları her gün yıkamak doğru değildir', 'sık yıkamak saçı daha çok döker', 'şampuanlar kimyasaldır, saç için zararlıdır', 'saç kremi saç döker, 'her yıkamada şampuan kullanılmaz' gibi algılayış hâkim. Ancak Akademi Saç Terapi Merkezi'nden Saç Sağlığı Uzmanı (Trikolojist) Evrim Bayraktar, bunların doğru bilinen yanlışlar olduğunu söylüyor. Bayraktar, saç derisi sorunlu kişilerin PH'ı yüksek sabun ve şampuanları kullanmaması gerektiğini belirtiyor. Bayraktar, saç derisinin PH dengesinin 5.5 olduğunu ifade ediyor ve ekliyor: "PH, bir çözeltinin asidik mi yoksa alkali mi olduğunu ölçmek için kullanılır. Saçı temizlemek için kullanılan şampuanların PH derecesi cilde ne kadar yakın olursa saçtaki kiri o kadar iyi arındırabilir. Sabunun PH derecesi 9-10 civarında ve saça zararlıdır. Bir ürünün PH derecesi yükselirse ciltte kalıntı bırakma ve cildi kurutup tahriş etme özelliği de artmaktadır. Çoğu kişi saçını sabunla yıkadığında, sabunun saçını daha hacimli yaptığını ve dolgun gösterdiğini söyler. PH'ı yüksek temizleyiciler saçın dış kısmındaki kapakları açarak saçı daha kabarık gösterir. Ancak sağlıklı saçın kapaklarının kapalı durması gerekir. Açık kapaklar saçın dış etkenlere karşı dayanıklılığını kaybetmesine sebep olur ve saçı daha mat ve soluk gösterir.

Saç kreminin PH skalasındaki değerinin 3-5 arasında olduğunu aktaran Bayraktar, saç kreminin yıkama sonrası açılan saç kapaklarını kapattığını ve saçın nemi hapsetme özelliğini artırdığını belirtiyor. Evrim Bayraktar'a göre "Saçtaki yağ, saçı besler" düşüncesi doğru değil. Saç ve saç derisinin besin kaynağı, kan dolaşımı ile saça ulaşan besin ve oksijendir. Yağlı ciltler sık yıkanmazsa saç yüzeyinde biriken yağ bakterileri çoğaltır.

Şampuanlardan büyük mucizeler beklenmemeli Yıkama ve taramada ele gelen saçlar en az 3 ay önce uzaması durmuş ve besin kaynağından ayrılmış saçlardır. Şampuanın daha hızlı saç uzatması, saç dökülmesini durdurması veya saç çıkartması mümkün değil. Sarımsaklı, bitki özlü veya vitaminli şampuanların saçı iyileştirmesi beklenmemeli. Sarımsağın faydası ancak yendiği zaman ortaya çıkar. Saç için faydalı yağ asitleri sağlar, saçı parlak hale getirebilir fakat saç derisine sürülmesi önerilmiyor.

zaman

tag faydalı haberler temizlik saç sağlığı temizlikte sabun ve şampuan sağlık haberleri

16.5.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

BENZER FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu

Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

18 milyon öğrenci karnelerini aldı 18 milyon öğrenci karnelerini aldı

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

Fayda Sağlayan Sosyal Haberler