Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğrenciler için zihin açıcı öneriler

faydalı haberlerÖğrenciler için zihin açıcı öneriler

700minikler1.jpg 2011-2012 eğitim-öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala aktarlar, okul çağındaki miniklerin yeterli ve dengeli beslenmeleri konusunda önerilerde bulundu.

Sağlıklı gelişim için yeterli ve dengeli beslenmenin şart olduğunu söyleyen Aktar Ercan Yetkin, "Okul çağındaki beslenme alışkanlıkları, yetişkin dönemdeki beslenme alışkanlıklarının içeriğinin oluşmasında etkili oluyor. Çocukluk döneminde sağlıklı gelişmenin ön önemli şartlarından biri yeterli ve dengeli beslenmektir. 3 ana öğün ve 3 ara öğün gelenek haline getirilmelidir. Çocuklarda 7-14 yaş arası boy uzaması ve gelişimin en fazla olduğu dönemdir. Süt, ayran, balık, balık yağı, arı- sütü, keçi boynuzu, ceviz, ekinezya, dere otu, hurma, ginko biloba, ginseng, bal, polen gibi gıda takviyelerini tüketmelerini öneririm" dedi.

Yetkin, yeterli ve dengeli beslenmenin vazgeçilmez ilkelerinden birinin sabah kahvaltısı olduğunu vurguladı. Çocuklarda kahvaltı alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren kazandırılması gerektiğini ifade eden Yetkin, "Sağlıklı bir beslenmenin sağlanabilmesi için çocuğun kahvaltı konusunda bilinçlendirilmesi büyük önem taşıyor. Okul döneminde derse geç kalma korkusu ile kahvaltının ihmal edilmemesi gerek. Çocuğa çalışma, uyuma, yemek yeme, oynama gibi yapacağı bütün işlerde zaman ayarlama alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren kazandırılması, kahvaltı alışkanlığının yerleştirilmesi açısından faydalı olacaktır" diye konuştu.

Okul giden çocukların sağlıklı beslenmeleri için öneriler sunan Yetkin, şunları söyledi:

"Besinlerin çeşitliliğinin sağlanması, sağlıklı vücut ağırlığının korunması, nişastalı karbonhidratlar ile liften zengin besinlerin dengeli tüketilmesi, yağ ve şeker tüketiminin sınırlandırılması, vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınması lazım. Bilinçsiz beslenme, sağlıksız nesiller yetişmesine neden oluyor. Kalp hastalıkları, bazıkansertürleri ve osteoporoz gibi pek çok ciddi hastalığın temeli çocuklukta atılıyor. Bu nedenle çocuklarınız daha küçük yaşlardayken onlara düzenli beslenmeyi öğretin. Beslenme eğitimi ne kadar erken başlarsa çocuğun gelişim, zeka düzeyi ve bağışıklık sistemi de o denli güçlenir. Bu uyarılara uymayan ailelerin çocuklarında dikkat ve konsantrasyon eksikliği görülme olasılığı daha fazladır. Çocuğunuza duyduğunuz sevgi ve saygıyı sözel ve davranışsal olarak ifade etmek, en önemlisi anne-baba olarak birbirinizle olan iletişiminize dikkat ederek iyi bir model olmak özgüvenli çocuk yetiştirmek konusunda size destek sağlayacaktır. Başarının sırı özgüvendir."

İHA

tag sağlıklı beslenme zihin açıcı öneriler zeki olmak için zeka açıcı aktar önerileri okul başarısı

12.9.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (4 yorum yazılmış)

box SRYY :DERSİMİZ.COM HARİKA BİR SİTE BİR ŞEYLER ÖĞRENMENİN ZARARI YOK. ŞU AN SAAT GECE 4.BU SAATTE HARİKA OLUYOR TAVSİYE EDERİM.

box halide :teşekkür ederim. aydınlatıcı bilg

box BANU :YAA GERÇEKTEN ÇOK TENK YOU

box şeyma :teşekkürler

BENZER FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu

Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2019 YKS sonuçları açıklandı! 2019 YKS sonuçları açıklandı!

2019 LGS sonuçları açıklandı! 2019 LGS sonuçları açıklandı!

YKS soruları ve cevap anahtarı 2019 açıklandı! YKS soruları ve cevap anahtarı 2019 açıklandı!

Fayda Sağlayan Sosyal Haberler