Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Çocuklarda boy uzamasını sağlamak için ne yapılmalı?

faydalı haberlerÇocuklarda boy uzamasını sağlamak için ne yapılmalı?

cocukveanne.jpg Türkiye'de her yıl yaklaşık 1200 çocuk, büyüme hormonu eksikliği ile doğuyor. Bu hormonun eksikliği ise çocuklarda boy kısalığının en önemli nedenlerden biri.

Sevindirici kısmı ise büyüme hormonu eksiliğinin tedavisinin artık mümkün olması.

Avrupalı kulüplerin peşinde olduğu Türkiye'nin gelecek vaadeden futbolcusu 16 yaşındaki Muhammed Demirci, büyüme hormonu tedavisi sonucu 3.5 yılda tam 32 cm uzadı ve uzamaya devam ediyor. Barcelona'da top koşturan dünyaca ünlü futbolcu Messi de büyüme hormunu tedavisiyle uzamış. Büyüme hormonu eksikliği ile ilgili merak edilenleri Çocuk Endokronoloji Uzmanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz'e sorduk.

Büyüme hormonu eksikliği hangi çocuklarda görülüyor?

Sağlıklı çocuk normal büyüyen çocuktur. Normal büyümek sağlıklı olmanın en önemli koşullarından biri. Bu nedenle bir çocuk normal büyüyemiyorsa altında bir sorun aramak gerekiyor. Normal bir çocuk ortalama 50 cm boyunda ve 3 kilo 250 gram ağırlığında doğar. 2.5 kg altında doğan çocuklara "düşük doğum ağırlıklı çocuklar" diyoruz.

Bu çocukların dörtte birinin ileride büyüme hormonu eksikliği nedeniyle kısa boylu olma riski vardır. Düşük doğum ağırlıklı çocuklar 3-4 yaşına kadar akranlarını yakalarlar. Eğer yakalayamazlarsa kısa boylu çocuk olarak hayatlarını sürdürürler ve boylarının uzaması için tedavi edilmeleri gerekir. Büyüme hormonu tedavisi pahalı bir yöntem olmasına rağmen devlet tarafından karşılanıyor. Büyüme hormonu boy kısalığının yanı sıra yağ dokusunu da parçaladığı için, bu çocuklar biraz kilolu, özellikle göbekte yağ birikimi olan çocuklardır.

Aileler çocuklarının boylarının kısa kaldığını nasıl anlar?

3 yaşından sonra bir çocuğun boyu yılda 5 cm'den az uzuyorsa, akranlarından daha kısaysa bu duruma dikkat etmek gerekiyor. Aileler çocuklarının kısa boylu olduğunu onlara aldıkları kıyafetlerden anlıyor. Pantolon, gömlek hep aynı bedende kalıyorsa anne babalar şüphelenmeye başlamalı.

Anne babanın boyu çocuğun boyu üzerinde ne kadar etkili?

Anne babanın boyu, çocuğun boyunu belirlemede sadece bir faktördür. Beslenme şartları, hormonların salgılanma durumu, ergenliğe giriş yaşı, bitişi, bunların hepsi çocuğun yetişkin boyunu hesaplamada etkilidir. Bu nedenle aileler, "Sizin boyunuz ne ki çocuğun ki uzun olsun" gibi sözleri dikkate almasınlar. Geçen 50 yıla göre boylar uzadı. Çinliler eskiden kısa boyluydu şimdiki Çinli çocuklar uzun boylu. Onun için "Annenin boyu kısa, babanın boyu kısa bu çocuk da böyle kalsın" demek doğru değil.

Beslenme ile boy uzaması arasında nasıl bir ilişki var?

Beslenme, büyümenin sağlıklı olabilmesi için en önemli faktör. Özellikle hayatın ilk 3-4 yılında depoların düzenli dolması gerekli ki yeterli büyüme sağlansın. Sağlıklı beslenme denildiğinde öncelikle bir kere sofraya aile ile oturulacak, 3 öğün yemek yenilecek ve öğün atlanmayacak. Okul ve ergenlik çağındaki çocuklar da 3-4 saatten fazla aç kalmayacak. Çünkü reaktif glisemi riski olabilir. Ve de yemekler çeşitlendirilecek. Gazlı içeceklerin kalsiyumun kemiklere oturmayı engelleyen etkisi var. Bu nedenle mümkün olduğu kadar gazlı içecekler tüketilmeyecek. Sabah akşam birer bardak süt içilecek.

Sağlıklı bir insanın boyunu uzatmak mümkün mü ?

Büyüme geriliği, boy uzatma bir hastalık. Normal bir insan "Boyumu uzat" diye bize geldiğinde bu yapılması gereken bir şey değil. Çünkü beslenme düzeni iyiyse genetik potansiyeline ulaşacaktır.

Boy kısalığı kızlarda mı erkeklerde mi daha sık görülüyor?

Her iki cinste de görülüyor. Kızlar boy kısalığında şu bakımdan daha şanssızlar: Kızlarda tedavi ergenlikten önce olursa daha başarılı oluyorlar, çünkü adet gördükten sonra başlayınca büyüme kıkırdakları kapanmaya başlar. Erkekler daha geç büyüdükleri için daha şanslı oluyorlar ve tedavi daha uzun sürebiliyor.

Tedavisi nasıl yapılıyor?

Önce hormon testleri ile hormon eksikliğini belirliyoruz. Büyüme hormonu tedavisi iğne tedavisidir. İnsülin gibi akşamları her gün tek doz koldan yapılan bir iğnedir. Ancak düzenli yapılmalıdır.

Tedaviye hangi yaşta başlamak gerekiyor?

Tedaviye her yaşta başlanabilir. Doğuştan büyüme hormonu eksikliği varsa, bebek 6-7 aylıkken bunu saptamışsak tedaviye o zaman başlanıyor. Türkiye ve dünya genelinde ise hastalar bize çoğunlukla 10-11 yaşında geliyorlar. O zamana kadar aileler bu durumu atlasalar bile çocuklar sınıfta arkadaşlarından kısa kalınca bu durumu fark edip rahatsız oluyor.

Çocukta büyüme hormonu saptanmışsa aileler hemen tedaviye başlamalı. Boy tedavisi zamanla yarış gibidir, kemik yaşları ilerlerse tedavide başarılı olamayız. 3 yaşından itibaren 8 yıl tedavi ettiğimiz hastalar var. Çocuk akranlarına yaklaşana, büyeme kıkırdakları kapanana kadar kadar tedaviye devam ediyoruz.

Muhammed herkese örnek olmalı

Muhammed'i 3.5 yıl tedavi ettim. Tedaviye 12 yaşındayken başladık. 3.5 yıllık tedavi sonucunda boyu 32 cm uzadı ve 170 cm oldu. Büyüme kıkırdakları artık kapanmaya başladığı için tedaviyi bıraktık. Bundan sonra da 1-2 cm daha uzayabilir.

Muhammed tedaviye çok düzenli devam etti bu nedenle de iyi sonuç aldık. Spor yapmasının boyunun uzamasıyla direkt ilişkisi yok. Büyüme hormonu eksikliği olan birine "Bu çocuğa basketbol, voleybol oynatalım, boyu uzasın" dediğinizde bu olmaz. Büyüme hormonu eksikliğinin tedavisi ilaçtır. Bazı hastalar tedaviyi kendilerine göre değiştiriyor. Bu durumda sonuç almaları mümkün değil.

Kızlar kaç, erkekler kaç yaşına kadar uzar?

İnsanda en hızlı büyüme 0-1 yaş arasındadır. Çocuğun boyu 24 cm boy atar, 74 cm olur. Kilosu da 10 kilograma ulaşır. 1-2 yaş arasında 12 cm boy atar ve 2-3 kilo alır. Daha sonra bir çocuk ergenliğe kadar yılda 5-6 cm uzar. Ergenlik kızlarda 10, erkeklerde 12 yaşında başlar ve 3-4 sene sürer bu sürede de kızların boyu 20, erkeklerin ise 25-30 cm arasında uzar. Büyüme kıkırdakları kapanınca büyüme durur.

Büyüme kıkırdaklarının kapaması kızlarda adet gördükten sonra 2-3 yıl içinde tamamlanır, erkeklerde ise 17-18 yaş civarında olur. Erkek çocuklarında en hızlı büyüme 13 yaş civarında olur ve 17, 18 yaşına kadar sürer. Kızlarda boy uzaması adetten önce hızlı olur. Adetten 2-3 yıl sonra kızlarda büyüme kıkırdakları kapanır ve durur. Tedavide önemli olan kıkırdakların açık olması yani kemik yaşı dediğimiz olay, kemik yaşı geri ise başarı şansı fazladır. Yaş ilerledikçe kıkırdaklar kemikleşir.

Kaynak: Vatan

KIZLARDA YAŞ-BOY GRAFİĞİ
kızlarda yaş-boy grafiği

ERKEKLERDE YAŞ-BOY GRAFİĞİ
erkeklerde yaş-boy grafiği

tag Çocuklarda boy uzamasını sağlamak için ne yapılmalı?

29.3.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (434 yorum yazılmış)

box Bir kız :Ben kızım 2006 aralıkta doğdum 140 boyum kilom 28 sınıftakiler 2008 2007 li olmalarına rağmen benden uzunlar boynumun uzaması için ne yapmalıyım ?

box Buse demir :Ben 14 yaşindayim ve boyum 1.52 boyum nasıl uzar

box Hatice Yılmaz :Benim 11yaşında oğlumun boyu 1.32 büyümesi normal mi? Normal değilse ne yapmam lazım?

box Eren yıldız :14 yaşındayim boyum1.49 nasıl uzanır acil cözüm

box N. Gunduz :Besin içerikleri ve vücuda katkilari

box sude :12 yaşındayım boyum 1.35 ne yapmalıyım

box Kazim :Bişey dicem benim boyum 1.40 ama 12 yaşındayım ne apmamlazım acil çözüm verin

box nur :Yaşım 13 boyum 148

box Bir dost :Ben bunu okuyunca çok korktum benim kızım 12 yaşında boyu 1. 40 kilosu 25

box mehmet :yirmi yaşındayım erkeğim boyum 1.72 kilom 63 annemin boyu 1.60 babamın boyu 1.75 ben kaç santim daha uzarım

box Ahlat ağacı :11 yaşındayım boyum 122 kilom 25,komşunun 6 yaşındaki kızı bile 127 boyunda ne yapabilirim,boyum nasıl uzar?

box Bir insan :14 yaşındayım boy 155 kilo 43 aizce nasıl

box Casim :13 yaşındayım boyum 1.67 kilom 52 daha ne kadar uzarım

box Asif :14 yaşındayım boyum 1.64 sizce nasıl cevap yazarmısınız lütfenn

box Yeşim :Yaş14 boy155 kilo43 uzamam için ne yapmalıyim

box Annesi :Benim kızımın yaşı 11 buçuk yaşında boyu 130 kilosu 30 bize ne önerirsiniz

box nefes :14 yaşındayım boyum 160 kilom 57 nasıl uzayabilirim

box Gökhan :13 yaş 10 ay 153 boyum var kilom 55 uzamak istiyorum nasıl uzayabilirm

box Eren :Ben 12 yaşındayım boyum 1.40 kilom 34 boyum kısa uzamak istiyorum ve yeterince sağlıklı besleniyorum ne yapmalıyım

box DUYGU :13 yaşındayım boyum :162.5 kilom:49 NASIL

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box Kelebek kız :Merhabalar ben 6.sınıfa gectim.3 yıldır adet görüyorum.boyum 161 kilom 61.3 normal mi boyum uzar mı

box ahmet yeşil :13 yaşındayım boyum 1.50 kilom 43 Ama sizce bu normal mi boyumun uzun olmasini istiyorum nabmaliyim

box Nurcan yavuz :Kizim 4 yasindayken boyu 119 cm di birkac gun once 5 yasina girdi ve boyu 122.5 cm geldi bir yilda 3.5 cm uzamasi sorun olur mu acaba 3 yasindan sonra bir yilda en az 5 cm uzamasi gerektigini duymustum kafama takildi bu durum

box Miyesse isik :Kizim 11 yasinda boyu 128 kilosu 30 ne yapmaliyim boyu kisa

box NUR :!!!!!!!!!!!!!!Merhaba ben 13 yaşımdayım boyum 148 kilom 47 ama dört yıl önce 144 boyundaydım ve 35 kilo civarındaydım 4 yılda 4 santim uzamam normal mi ?? yasıtlarımın hepsi benden uzun dört yıl once benden kısa olanlar bile benden uzun lütfen yardım edin !!!!!!!!!!!!

box Ceylan yoldas :Benim 2 tane oğlum var büyük 5 yaşında küçük 3 yaşında eşimin ailesinde çok kısa var hatta hepside denilebilir eşimde içinde benim ailemde ise karışık ama uzun boylumuz daha çok şimdi çocuklarda şimdiki kendi yaşıtların kiralar ve çevredekiler genetik diyorlar anne baba olacakta biz kişiyiz ne yapmalıyım lütfen söylermisiniz cevap bekliyorum hastanelerde gittik testler hepsi temiz çıktı

box Yadin :Merhaba yaşım 10 boyum 1.38 kilom 28.8 bir yılda anca 5 cm uzuyorum ne yapmalıyım

box evin :Benim yasim 18 ama boyum 1 47 okadar ugrastim ama olmadi okadar doktora gittim bi etkisi olmadi hocam lutfen bana yardimci olun sizden rica ediyorum

box Halime :Benim oğlum 2012 Ağustos doğumlu kilosu 21 boyu 1.05 üç yaş aşısından bu yana boyu 6 cm uzadı kiloda sıkıntı yok ama boyu çok yavaş uzuyor ne yapmalıyım lütfen yardımcı. Olun

box o kız :boyun olcakta ne olcak

box Meryem demir :Bende kızım için yardım almak istiyorum kiminle iletişime geçebilirsiniz

box Nazlı :12 yaşındayım boyum 1.68 büyüyünce kaç olur boyum ? Bur arada 6. Sınıfa geçtim ve kilom 66

box Mehdi :Merhaba ben mehdi 11yasindayim boyum 1,35 sizce normalmi

box Kız :Ben 14.5 yasindayim .boyum1.50.kilom 52.2 sizce normalmiyim liseye gidiyorum ve sinifin en kisa kiziyim.doktora gitmedim sizce gitmelimiyim.lutfen yardimci olun yarfimci olursaniz cok sevinirim

box nur :13 yaşındayım boyum 1,50 kilom 49 boyumun uzaması için ne yapabilirim

box melıs :mrb.benım kızım 50aylık kılosu 16 boy ıse92cm boyu yasıtlarına gore kısa neyapabılırız

box Kız :Merabalar ben 13yasındayım 8e gectim boyum145 kilo 46 ne yapıcam erginliğe girdim simdi boyum uzarmı kısamı uzunmu lütfen bir yöntem bulun

box Bezen :Oğlumda büyüme geriliği var dendi yaşına göre bütün testler yapıldı hiçbir sorun çıkmadı temiz sonuçlar kansız ve çinko eksik dendi oğlum 2 yaşında

box ahmet :erkegim 13 yaşındayım boyum 1 65

box hlmb :13 yaşındayım 8 'e geçtim boyum 158-160 sizce iyi mi daha da uzarmı

box elif :kızım13yaşında sekize gidiyor1.30 boyunda hormon gelişmemezliğinden şüpeleniyoruz

box Fatih :Çocuğumun yaşı 7 yıl 7 ay oldu boyu 120 ben kendisinden 9 ay küçük olan arkadaşlarından kısa kalıyor ne yapmalıyım acaba

box Kskslksjn :13 yaşındayım boyum 1.56 kilom 43 Ama boyum uzamıyor hissediyorum Doktora gitmeliyim eğer kıkırdaklarım Kapalı ise tedavi olmuyor mu bir de 11 Yaşında ergenliğe girdim boyum uzar mı

box Eylul :12 yaşındayım 7 ye geçtim boyun 1.45 kilom 35 boyumu ve kilosu nasıl gelistirebilirim

box Rana :Arkadaşlar yaşım 13 Boyum 1.43 Kilom 29 Boyum çok kısa ve çok zayıfım. Yemek yemem iyi ama ne yapmalıyım ???

box Ege :Arkadaslar yasım 11 boyum 1.50 kilom 58 iyimi

box sude :arkadaşlar ben 12 yaşındayım boyum 1 50 kilom 36 sizce boyum kilom normalmi boyumla dalga geçenler var :(

box çiçekkız :16 yaşındayım boyum 159 sanırım boyumun uzaması için ne yapmalıyım

box gokhan :Oglum 34 aylik boyu 83cm kilo 11.5 sizce iy mi

box misafir :ben 10 yaşındayım boyum 1.50,kilom 40 iyi mi

box isimsiz :ben 13 yaşındayım boyum 1.58 kilom 63 iyi mi

box bensu :güzel bi site

box üzgün kız :merhaba ben 12 yaşındayım 7. sınıfa geçtim boyum 1.45 kilom 42\43 kiloyum nasıl kilolumuyum yoksa ortamı nolur birşey yapın boyumun uzaması gerek yoksa voleybol takının smacı olamıyacağım .

box isimsiz: :Ben 13 yaşındayım boyum 1.58 kilom 58 iyi mi

box oyun :Yasim 13 Boyum 164 Iyımı

box küçüğüm :boyum 1,37 kilom 30 12 yaşındayım boyum çok kısa ne yapmalıym

box Misafir :Kız çocukların boyu nasıl uzar nasıl beslenmeli? Benim boy 1.58 kilo 44 ne yapmalıyım saygılarımla arz ederim

box üzgün :11 yaşındayım boyum 1.30 kilom 29 napmalıyım doktoroda gittim

box Bla bla :Boyum 1.58 kilom 44 nasıl

box Anonim :13 yaşındayım boyum 1.50 kilom 60 gitmeli miyim

box KaFaKıRaN :Ben 13 yaşındayınm Boyum:1.50cm kilom:33 Ne yapmalıyım boyum çok kisa Bi Çare

box ŞİZOFREN :ARKADAŞLAR 13 YAŞINDAYIM BOYUM 1.48 KİLOM 38 İYİMİ SİZCE BOYUMUN UZAMASI İÇİN NE YAPABİLİRİM? HERKES DALGA GEÇİYOR 13 YAŞINDAKİLERİN BOY ORTALAMASI 155.

box ayse :14 yaşındayım doktora gitmem şart mı dır

box ayse bedir :Boyumun uzaması için doktora gitmem şartmıdır

box kısa :12 yaşındayım 1.41 boyum 30 kilom babam 1.70 annem 1.65 boyum normal mi biran önce uzamam gerek 6 aya en az 3 cm uzamam gerek

box Küçük Boylu :Ben 10 yaşında bir çocuğum kilom 31 amaboyum 1.32 ne yapmalıyım doktara gitmedim

box zeynedin berenoglu :Ben 12 yaşındayım boyum 1.32 kilom 28 doktora gitmedim babam 1.70 annem 1.58 boyum uzaması için ne yapmalıyım akadaslar

box Küçükkalan :11 yasindayim ve boyum 1.36 :( ne yapmaliyim bi sorun mu var bende :(

box mevsim güner :zana eğer ayağında şişme ve morarma oluyorsa tedavi ettirmelisin eğer morluk ve şigittimşme yoksa boyun uzuyordur aynı şikayetle bende

box adila :selam ben 14 yasindayim ve boyum 179 boyum gittikce uzuyor ne yapmaliyim?

box Zana :Ben 12 yaşındayım ve kilom 36 ve ben 3 kez hastaneye ayak ağrısı yüzünden gidip dokturlar derdi ki; boyun uzuyor diyorlar ama bu 3 yıldır ve boyum uzamıyor ve bunun bir çaresi olmalı.

box Nurcan siviloğlu :Benim çocumun boyu diyer çocuklarımdan kısa oda buna çok üzülüyor ne yapmamlazım çocuğum 14 yaşında beni bilgilendirirseniz çok sevineceyim

box Adı ben sebebi sen :Ben 14 yaşındayım boyum 1.47 cm adet oldum. Arkadaşlarım Benden biraz uzunlar ve bu durumda çok üzülüyorum. Doktorlar çok az cm de boyun uzar diyorlar. Napmalıyım

box Sema :merhaba ben 15 yasindayim,ve boyum 160 ve kilom 62, annem 160 ve babam 185, ergenlige 2014 un sonunda girdim, boyun ne kadar uzar ?

box Deresyara :Merhaba ben 13 yaşına yeni girdim boyum 143 kilom 36 annem 160 babam 165 ergenliğe girme dim boyum ne kadar uzar?

box irem :Merhaba ben irem 16 yasima 2 gun once girdjm boyum 155 hayalim polis olmak ama boyum yuzunden olamayacagim galiba sizce hic mi uzama sansim yok benim

box Ceren :Merhabalar ben 12 yaşındayım boyum 1,55. Kilom 44. Boyuma o kadar çok üzülüyorum ki. Sınıfımdaki arkadaşlarım 1.60-1.65 civarı. 6 sene yüzmeye gittim çok hızlı uzadım. Erken ergenlik tedavisi gördüm 2 sene. 1,5 sene voleybola gittim. Çok iyiyim ama hocam kısa diye beni takıma almıyor. Nolur bana kesin bir çözüm söyleyin yalvarırım.

box Nilay :Mehaba ben 137 cm im fakat arkadaşlarım benden uzun ve herkez benimle dalga geçiyor ve ben eve gelince üzülüyorum boyumum uzaması için ne yapmalıyım

box Yazan kişi :Ben 11.5 yaşındayım ve 1,61 boyum var ama arkadaşım benden 1 yaş büyük ve 175 Boyunda bende daha uzamak istiyorum daha adet olmadım ne yapmalıyım

box k12345 :meraba ben 13 yasindayim boyum 1.54 doktorlar20 yasa kadar uzar diyor dogrumu

box Firdevs ergül :Oğlum 14 yaşında ve yaşıtlarına göre çok kısa ve bir kulüpde lisanslı futbolcu hocaları teknik olarak çok yetenekli olduğunu söylüyorlar fakat boyundan sebeb hep yedekte kalıyor oğlumda bu duruma çok üzülüyo ne yapmalıyım

box Zeynep :14 yaşındayım 176 cm boyundayım. En fazla ne kadar uzarım

box Filiz :Merhaba benim kızım 10 yasında 1.49 boyunda 45 kg kemik yaşı 13 ve adet gördü doktorlar 1.58 olur diyorlar. Biz yurt dışında yasıyoruz büyüme hormonu tedavisine başlamak istiyoruz izin vermiyorlar Türkiye'de hangi hastaneler bu işlemi uyguluyor ve siz ne önerirsiniz ?

box Elif mercan :Merhaba bnim kizim kisa ama zayif bunu bn anlamadim

box Beyza :Ben 13 yaşındayım , boyum 158cm , kilom 47 sizce boyum kısa mı ? Boyum nasıl uzayabilir?

box Klayer :Ben 11 yaşındayım boyum 146 kilom 40

box Kerem :Ya boyum 1.46 yaşım 14 olcak kilom 29 uada 28 arkadaşlarımın geneli 1.70 1.65 1.55 falan tek kısa benim nası uzayabilirim uzar mıyım.

box DERYA :Ya ben lise 1 öğrencisiyim ama boyum 1.56 kilom 44 ne yapmalıyım arkadaşlar lütfen sizde yorum yapın .

box tolga :merhaba 14 yaşıma yeni gireceğim boyum 1.53 kilom ise 37 sizce zayıf veya kısamıyım uzamak için ne yapmalıyım

box DOĞAN SARPDAĞ :15 yaşındayım boyum 1.65ve 50 kiloyum

box gizli :Yaş 12.5 boy 1.62 kilo 50 13 yaşımda 1.70 olurmuyum

box mert :merhaba sizce benim boyum kac olur 14 6ay boyum 176 kilom 60

box mücahit berber :Merhaba boyum 1.46 kilom 32 normalmi

box hasan ali kireç :Merhaba bende büyüme hormonu eksikliği yok yaşım 14 boyum 1,47 kilom33 yaşım kemik yaşımla aynı uzayıp kilo almak için ne yapmalı yım

box arzu :merhaba ben arzu 12 yasindayim ve 47kiloyum boyum 165 boyum daha uzarmi

box Emre Teyyare :Merhaba bende büyüme hormonu eksikliği var. Saun 17 yaşındayım boyum 1.60 kemik yaşımda yaşımla aynı. 8 seneİlaç kullandm fakat 1-2 ay önce doktorlar ilacı kesti. Bu yastan sonra en fazla kaç cm uzarım ? Cevabınızı beklıyorum.

box hasan emir :Mrb. Benim oğlumun doğum kilosu 2.340ti.şuan 2.5 yasındayız kilo ve boy yaşıtlarından biraz aşağıda 12.700kilo sknti olurmu ileride

box Dersu Rana :teşekkür ederim (neyseki boyum ve kilom normal) :) :) :)

box filiz :ben 12 yaşındayım boyum 1,30 kilom 36 bu normalmi

box Esmaaaa :Benim oğlum 3 yasinda hormonları yok denecek kadar az çalışıyo doğduğunda beri büyüme hormonu tedavisi görüyor kilo 14 boy 90 Cm normalmi

box annesi :Kızım 11yaşında 128 boyu kilo 26 metobolizması tembel ilaç kullanıyo boyunun uzaması için ne yapmalıyım

box melike maral : 13yasindayim .Boyum 1.56,kilom 56daha ne kadar uzayabilirim

box sarı melekler :Ben 13 yaşındayım ve kilom 46 boyum 1,59 boyum uzarmı

box şimal :ben 12 yaşındayım göbeğim çok fazla var 52 kiloyum boyum 152 sizce nasıl boyum uzar ve göbeğim nasıl gider

box Erkek :Yasim 12.5 boyum 148 kilom 40 sizce normal mi nasil uzarim, sinifin en kisasiyim ve bu benim sinirimi bozuyor !

box isimsiz :Ben. 12 yasimdayim.boyum fakat 148sizde cokmu kisayim??

box cansu :ben 14 yaşındayım boyum böylemi kalacak

box YUSUF :BENİM YAŞIM 14 BOYUM 1.60 KİLOM 60 BOYUM EN FAZLA KAÇ OLUR

box Serkan soner :merhaba ben 13 yasindayim boyum 160 kilom 55 sizce normalmi

box Egemetem :Mrb 2.5 yaşında oğlum var.boy 88,kilo 11.200 gr.kendi yasitlarina gore minyon.Ne yapabilirim.

box ekin su :meraba ben 12 yaşıdayım boyum 1.50, kilom 40 sozce normalmi ve kızım

box Semanur :Merhaba ben16 yasimdayim ve150 boyum var sizce boyum daha uzarmi uzarsada kac cm uzar en fazla bide uzatmak ivin bana spor yapmami soyluyolar sizce nasil uzatabilirim

box Zeynep büşra yılmaz :16 yaşındayım boyum 1 60 boyumun uzamasini çok ama çok istiyorum en az 1 70 boyunda olmak ne yapmalıyım.

box AYSEL çakır :Benim oğlum 48 aylık yani 3 buçuk yaşında boyu 90 cm kilosu 19.600gr büyüme hormonu tedavisi gekektirirmi alt sınırdayız boyda kilo fazla hangi doktora başvurmalıyım

box Merve :13 yaşındayım , 1.45 civarında boyum , 40 kiloyum lütfen yardım edin boyum ızarmı ??

box black :14 yaşındayım boyum 188 normal mi

box ilknur :Ben 16 ya girecem boyum 1.48 uzamasini istiyorummmm lütfen yardımcı olun ne yapabilirim

box Recep :Tedavi nerde uygulandını bilgisi olan varmı rica etsek.

box Ecem :Ben 11yasindayim 38kilo ve boyumda 135 iyimi ?????

box fatmanur u. :ben 14 yasindayim boyum normal ama 63 kiloyum

box reyyan :ben 13 yaşındayım ve boyum 128 artık herkesin bana oha sen 13 yasındamısın diyerek gülmesi benim kalbimi gerçekten çok kırıyo ben herkes tarafından cüce denmesinden çok utanıyorum insanlar kısa boylu olmadığı için benim ve sizin ne hissettiğini anlayamaz....

box melanie :merhaba bugun annem ile bir test yaptik ileride boyumun nekadar olacagini. 12 yasindayim kiliom 42 boyum 154, testeki sonuc boyumun 168 olacagini diyor yani kiz kardesim benden daha uzun olacak. su an boyu 143 ve 8 yasinda, ve ileride boyu 178 olacak. Arkadaslarim bana hep dediki handball oyna ama ben tam olarak emin olmadigim icin bu siteye yazdim. Umarim yardim edersiniz¨

box meri noilston :Ben 45 kiloyum boyum 150 normalmi lütfen yardım edin allah rızası için.

box 14 yaşındayım :14 yaşındayım 1.53 civarlarinda boyum var erfenlige 2-3 sene önce girdim. Kilom 43 boyunun uzamasini istiyorum yardım eder misin?

box Efe :Yorumlara bakarsak yaşıtlarıma göre baya uzunum

box Efe :Merhaba ben 12 yaşındayım erkeğim boyum 164 kilom 55 sizce nasıl

box acil :cinseyetim kız , yaşım 14, kilom 53, boyum , sizce nasıl zayıflarım ve boyum nasıl uzar ? acil yardımm

box Annesi :Merabalar benim oğlum 2 yaşında ve doğuştan adrenal yetmezlik tanısı konuldu genkort ve fludrikortizon kullaniyo kilosu 12 boyu 80 cm biraz kısa büyüme hormonu tedavisi benim cocugumdada uygulanabilir mi acaba cevap yazarsanız sevinirim

box berna :12 yaşımdayım ergenlige 10 yasimda girdim şu an ki boyum 151 sizce uzarmi uzarsa kaç cm uzar

box Yarddıım :Cinsiyetim kız, 14 yaşındayım kilom; 41 boyum; 1.50 sizce daha uzar mıyım? ve boyuma göre kilom normal mi?

box ARZU :11 yaşındayım boyun 1,50 kilom 45 normal mi?

box cansu :benim kızım 17.aylık boyu 1.75 sizce iyi mi

box taylan :14 yaşındayım boyum 1,67 kilom ise 51 normalmi ?

box ece :Merhaba arkadaslar ben 13 yasında adet oldum ve suan 15 yasindayim boyum ise 1.58 sizce iyi mi boyum daha uzar mi uzamasi icin neler yapmaliyim acaba?

box kübüş :ben 13 yaşındayım boyum 1.40 kilo ise 33 iyimi sizce ?ve bayanım

box Ahmet Deniz Ev :Ben 14 yaşındayım.kilom 59.4 ne kadar uzayabilirim? Boyum herhalde 1.59

box Atakan :12 yaşindayim boyum1cm bile uzamıyor

box Gülşah :Ben 16 yasindayim ve boyum 1.48 artik biktim okulumda kucjmsenmekten edirnede bi tedavi gormek icin doktara gidicem bu baski artik hergun beni uzuyor boylari kisa olanla bole davranmali onlari buyuk yapmiyor

box Emir :Erkek 10 yaş yılda neden 2 veya 3 cm uzuyor

box gh :arkadaşlar 14 yaşındayın annee 160 baba 185 bn 160 kac , cm uzarın

box selma :Kizim 5 yasinda kilosu 13 normalmi

box Nefise :Merhaba ben 13 yaşındayım cinsiyetin kız boyum 155 kilom 45 sizce normlmiçok korkuyorum ve okulda voleybolda oynuyorum faydası varmı lütfen bişey yazın

box Fatmanur :ben yaşındayım boyum 1.32 kilom ne yapmalıyım

box aysen :Mrb benim kizim 48 cm 2 650g dogdu suan 8 aylik ve boyu heray uzamiyo 2 ayda 2cm 3cm uzuyo suanda da 64 cm ne yapmam lazim kilosu da 7500

box Dugu :Mrb cinsiyetim kiz 13 yastayim boyum 1.47 kilomsa 46 diyer arkadaslarimdan boyum çok kissa sizce boyum uzarmi?

box Esma nur :Mrh arkadaşlar cinsiyetim kız 13yaşındayım boyun 1.53 kilom52 normalmi sizce

box mehmetcan :merak etmeyin hepimizin boyu uzar

box bilge :Ya bende 14 yaşındayım şuan boyum 1.60 da kilom ise 40 öğretmenlerim boyuna göre kilon az diyorlarda gerçekten öyle mi? Bir de boyumu daha nasıl uzatabilirim sizce boyumun uzunluğu nasıl?

box ilayda görenekli :iyi ama yöntemler yok

box kız :mrb arkadaşlar yaşım 12,6 cinsiyet kız kilo 40 boy:148 cm yeni adet oldum ama ben edirne araştırmaya da gidiyorum ergenlikten dolayı kemik yaşım ölçüldü kemik yaşım da 12 çıktı düzenli olarak ip atlıyorum süt fln içiyorum sabah akşam ne kadar boyum uzar veya neler yapmalıyım nolur bişeler yazın ya cvp verinnnnn

box mustafa :11 yaşımı doldurdum kilom 32 ve boyum 1.40 normalmi boyum

box Tolga :Yaşım 14 boyum 1.81 kilom 72 normalmi daha ne kadar uzarım

box BERKANT :12 yaşındayım boyum 169 kilom 56 normalmi

box caresiz :Cinsiyetim erkek yasim 15 1.63 kilom 51 lise 1 e gidiyorum diger arkadaslarima gore kisayim digerleri benden cok daha olgunlar ne yapmaliyim

box Arya :Ben 13 yasindayim 43 kiloyum boyum 156 daha uzamak istiyorum

box Prof.drsena :Eğer boy uzatmak istiyorsanız günlük sut ve sut urunleri tuketin (peynir yoğurt sutvs)günlük yemeniz lazım bunları hepsinden ve boy uzatma egzersizleri var internetten görürsünüz arastirisaniz bunları yapınca boyunuz 1aya uzar.

box aynur :ben12 yaşındayım boyum1.35kilom30 nasıl boyum uzar

box Roşin :Boyum 156 17 yaşındayım kemik kıkırdaklarım kapanmış boyun artık uzamaz mı fitness merkezlerindeki boy uzatma kursları yarar sağlar mı acaba büyüme geriliğim yok bir de şu boy uzatma iğneleri sizce çok zararlı mı kullanılmalı mı kullanılmamalı mı

box şevin :benim yaşım 14,50 , boyum 1,60 kilom 40 ben kilo almak istiyorum arkadaşlarım bana herzaman çok zayıfsın ve boyun kısa diyorlar acaba ne yapsam kilomu artırırım ve nasıl boyumu uzatırım

box Betul :Yaa arkadaslar boyum cok kısa arkadaslar tıfıl dıyıp dalga gecıyor uzamak ıstıyorum 1 kac santım fılan olsun uzmak ıstıyorum :(:( ;( ;(

box Timur :S.L.M Arkadaslar ben 13 yasindayim. Boyum= 160 cm Kilom = 40 kilo'yum. Sizce iyimi.

box salam sucuk :boyum 148 kilom 32 çok zayıfım kızım:D Yani manken vücüduna sahibim.Boyum biraz kısaymış ama çok değil.Bu aralar çok uzuyorum.1 yılda 13 cm uzadım inanılmaz derecede yani :D Ergenliğe girmedim.İnşallah 8. sınıfta yani bir dahaki sene boyum 160 olur ki öyle olacak gibi gözüküyor. :D Toplamda da 170 olmak istiyorum çok uzun da olmak istemiyorum.Zaten ergenlikte bayağı uzarım neyse hadi bay :D

box Berke :Arkadaşlar benim boyumdan tam emin değilim ama boyum şuanda 147-155 arası birşey 8.sınıfa gidiyorum ve herkesten kısayım lütfen yardım edin ne yapmalıyım

box Zayıf kız :Boyum 131, 10 yaşındayım, kilom 21 çok zayıfım boyum sizce iyimi? Basketbola katıldım daha ilk günüm boyum uzar galiba kuzenim gitti onunki baya uzadı ve kuzenim benden bir yaş küçük ve 134 cm, ben çok üzülüyorum çünkü dalga geçip duruyor yardım edin ne yapabilirim

box Ceyda :Ben KIZIM ismim Ceyda yaşım 10. Kilom 21. Boyum 131 Sence iyimiyim daha uzarmıyım yardım edin ve ben çok zayıfım

box Fatmanur :Benım boyum 1,58 kısayım arkdaşlarıma göre ne yapmam lazım :(

box Damla :Ben 15 yaşındayım boyum 176. En fazla kaç olur boyum? Daha fazla uzamak istemiyorum çünkü :D

box taha :bnm boyum baya uzun 172 boyundayım hala uzamaya devam ediyorum :)

box Buse :Ben 13.5 yaşındayım boyum 1.58 hergün zipliyorm süt içiyorum boyum kaç olur

box omer :Arkadaslar ben 16 yasindayim boyum 1.55 cok kisayim arkadaslar hep alay ediyor disariya cikmaktan utaniyorum babam 1.75 annem 1.50 sizce kac cm uzarim ve nasil boyumu uzatirim lutfen cwp yazin :) :)

box nehir alagoz :bence çok mantıklı

box Lütfen yardım edin!!! :13 yaşındayim 35 kiloyum boyumda 1,28cm boyumun uzamasini istiyorum ama hic bi deisiklik yok 7. Sinifa gectim ve sinifa girince herkez benimle cuce vs dalga gsciyor. Bu duruma cook uzuluyorum boyumun uzamasini ve kilo vermek istiyorum lütfen yardim edin!!! :(((

box Çaresiz :cinsiyet:kız 13yaşındayım 150.boyum kilom 48 boyum ne yaparsam boyum uzar bilmiyorum... Ne yapsam boyum 170 falan olur lütfen yardım edin yaa...

box ali :Cinsiyet erkek Benim yaşım 15.6 kilom 33 boy 1.55 benim boyum nakadar uzar uzaması için ne yapmalıyım

box nisa :13yaşındayım 33kiloyum 145 cm boyumun uzamasını istiyorum yardım edin

box kübra :zülehya uyumak için geç yat çok erken kalk bi kaç gün bubnu yaparsan vücudun uyumak ister ve erken uyumaya başlarsın bu sayede büyüme hormonunu yakalarsın

box erten :ben 14 yaşındayım liseye geçtim ama boyum 1,40 cm normalmidir ne olursunuz bana hemen cevap verin korkuyorum arkadaşlarım deve kadar oldu ben ise onların yanında utanıyorum

box sedef :13 yaşındayım 8.sınıfa geçtim ama çok kısayımm ne yapsam uzamıyorum görenler beni 3. sınıfa geçtim sanıyor düşünün ne kadar kısa olduğumu nasıll uzarımm sizceee lütfen bana yardım edin hep ağlıyorum çünkü okula gittiğimde herkez bana cüce diye dalga geçiyolar :( :(

box hazal :bn 10 yaşındayım boyum 1.24 kilom 25 çok zayıfım kilo almıyorum abur cuburla besleniyorum yardım edin nolur

box nazlı :bbn 13 yaşındayım en son tarrtıldığımda 53 kiloydum şuan daha fazl kiloluyum boyumda 1.36 cm napmalyım bide bn çok cips,çekirdek,kızartma,gibi şeyler atıştırıyorum acil yardım edin

box hilal :Cocugumun boyu 95 kilo 15 39 aylik hic gelismiyor ne yapmaliyim

box buse :ben 11 yaşındayım boyum 1.36 kilom 29,8 daha uzarmıyım lütfen cevap yazın

box kerem :ben 13 yaşındayım.boyum 158.50 kilom ise 74.7 nasıl boy atar nasıl kilo veririm

box idil :Ben 14 yaşındayım boyum 149 kilom 35 36 boyum nasıl uzatirim yardım edin

box kisa çocuk :boyum 1.53 14 yaşımı doldurdum 1ay once kilom 50.5 annem 1.53 babam 1.67 boyum kaç olur

box Enes Kurtuluş :Arkadaşlar size bişey sorcamda lütfen cevap verseniz benim boyum 1.52 ama yaşım 13 sizce benim boyum uzarmı ve de yaşıma göre boyum iyimi beni dinlediniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar sağ olun var olun teşekür ederim size :)

box boyum uzar mı :benim boyum 164 14. yaşım bitti 15 yaşımdan gün alıyorum 2014 ocakta regl oldum o zaman 158 filandım galiba 30 ağustos 2001 doğumluyum annem 162 babam 182 ben daha uzar mıyım yardım edin nolur

box Nert :bune bütün kızlar kısa olmus ya benim boy 181 kilo74 YAŞ 15 :D

box kedicik :13 yasindayim, boyum 163 ve 45 kiloyum. Her haftada 4-5 gun 2,30 saat boyunca yuzuyorum. 10 yasinda regl oldum. Daha uzarmiyim?

box ZÜLEYHA :Bir de dik durmakkk çokk önemli..... Mesela siz de benim gibi gelişme çağındaysanız heppp dikk durun!!! Hem boyunuz uzar hem de kemiğiniz düzgün olur kambur olmassınızzzz......

box ZÜLEYHA :Benim yaşım 13.5 kilom 55 boyun 1.66 ayrıca kemikliyim. Herkes sen gayet 1.80 olursun diyor. Sağlıklı besleniyorum sizce de olur muyum ??? Ayrıca boyunu uzatmakisteyenlere şunu söyleyeyim: akşam 10:00 .........03:00 'a kadar büyüme hormonu salgılanıyor. O saatlerde mutlaka uyuyun!!!!!!! (Bu arada benim uykum gelmediği için uyuyamıyorum uykumun gelmesi için ne yapmalıyım bana yardımcı olacak birisi var mıı????)

box Erkek :Boyum 156 , Kilom 57 Yaş 13 Yarak Boyu 5 santim küçüklük 12 santim büyüklük ??

box sıkıntılı :merhaba ben 13 yaşındayım kilom 23 boyumsa 135 sizce boyum uzarmı ben çok korkuyorum ne olursunuz bir şey deyin

box uzunKız :Selam herkese ben kucukken kısaydım fakat kendıme bırsey. Olusturdum ve hergun yedım ıste. 14 yasındayım ve boyum 1,66 ve hala da uzuyor ıste o tarıf ; hergun kaseye 1 ksık bal, 1 kasık sut,bıraz kekık,badem,fındık(ıstedıgınız kadar),1 kasık su ve en son bolca meyveler karıstırın. Tadı ılk acı gelebılır ama alıstıktan sonra mmmm muhtesem hala da yıyorum

box Off :Ben de 12,5 yaşındayım. Boyum 1.46, kilom 38. Adet gördüm. Daha ne kadar uzayabilirim? Bide ideal kilomun altındaymışım.

box Nadya lutfen bıldıklerınızı soyleyın :Meraba ben nadya boyum 1 47 kılom 46 boyum kısa oldugu ıcın bıraz kılolu gorunuyorum nasıl uzaya bılırım ıp atlıyorum felan ama ıse yararmı bılmıyorum boy ortalamalarına gırdım 1 58 cıktı babam 175 annem 1 55 ınsaallah bu ortalama dogru deyıldır cunkı cok polıs olmak ıstıyorum :( :( :(

box hamit :14 yasindayim boyum 142 daha nekadar uzayabilirim

box RoJBin :merhaba benim yaşım 12 kilom 42 boyum 1.58 dahada uzayabilirmiyim

box mehmetcan :boyum 170 cm yaşım 13 sesim kalınlaştı sakallarım tüy halinde çıkıyor futbol oynuyorum baba tarafım en kısa 175 cm en uzun 200 cm anne tarafım en kısa 150 en uzun 185 190 cm annem ve babam annem 160 cm babam 185 cm ileride kaç cm boyum olur ve boyum nasıl iyimi

box cevher :8 yaşındayım boyum 196 daha ne kadar uzarım?

box üzgün :12 yaşındayım(2002)boyum 146 kilom 32.5 adet gördm:( ne kadar uzayabilirim

box Emine A. :Boyum 1.53 yaş 16 uzaya bilcekmiyim annem 1.47 babam 1.55 abim 1.60,5

box Erkek :Bn 13 yaşın dayım boy 1.45 kilo 47 nasıl uzarim lütfen yardım edin

box tatlı :Ben 112 yaşımı bitirdim 2002 doğumluyum boyum 1.51 nasıl uzarım yardım edin arkadaslarım 65 70 boyunda

box aysel :Yaş 14 boyum 1.58 kilom 47 nasılım normalmi sizce

box derya :Ben 14 yasıma grcem boyum 1.54 arkadaslarıma gore normal ama bn daha uzarmıyım 2 yıldır adet oluyorum sporla ugrasıyorum .

box Ayberk :yaş 14 boy 1.68 kilo 59

box kubi :2000 doğumluyum boyum 1.92 acaba daha uzarmıyım

box çağatay :13 yaşımdayım basketbol oynuyorum boyum 1.83 kilom 63 daha ne kadar uuzarım

box aslann :14 yaşında 176 boy 62 kilo normal mi

box esrakorkmaz :selam ben 14 yaşındayım hatta 15 e girmek üzereyim boyum 1.50 ergenliğe gireli 3 sene oldu spor felan yapsam uzama şansım yok mu sizce ?

box yagmur q :Ben 12 yaşındayım boyum 1.60 kilom 43 boyum uzarmi

box mira :off 12 yaşımı doldurdum 1.40 boyum sizce boyum uzar mı

box Hülya :Ben 17 yaşındayım boyun 162 dır kilom ise 46 dırboyum uzanırmı

box melek :boyumm cok kısaa yardımmm edın yaaaa lutfennn

box merve :Ben. 10 yaşındayım. Kilo m 41. Boyumuzamıyor

box şuheda :12 yaşındayım boyum 172 kilom 44 kiloyum sizce boyum normal değil mi

box senay kaçmaz 2004 :Ya arkadaşlar sizin yaşadıklarınızın hepsini nerdeyse bütün dünya aynısı çekiyor size önerim öncelikle özgüveninizi yitirmeyin eğer kilonuz ve boyunuz kısa ve azsa yemek yiyin en az 8-9saat uyuyun asitli içecekleri ve çikolatayı bırakın gerçekten denemeye değer bende 11 yaşındayım 26 kiloyum ve boyum o kadar kısa ki doktor bana sen çok uzayamayabilirsin boyun en fazla 1.55 olur diyo ama hemen kalın kafalım yapıp inanmayın belki uzayacak haaaa bide sabah akşam en az 1 en fazla 2 bardak süt için dengeli beslenin kendinize güvenin

box Senay kaçmaz 2004 :Inanıyorum ki doğru yazmışlar ben de 11 yaşındayım şu anda ve 2004 doğumluyum 5.sınıfa gidiyorum ergnlşme ufak tan başladı rehberlik derdindedir ergenlikte ne olacağını hoca söyledi mesela hangi Duyguları tadarız mutlu Heyecanlı meraklı ve Endişeli gibi.... Yani yaşıtıma. Ve akranlarıma Göre baya zayıfım 26.5 gibiyim hedef 35.5 asla özgüveninizi yitirmeyin arkadaşlar emin olun

box SERAP :12YAŞIDAYIMADETOLDUMBOYUM152CM50KGBOYUMNASILUZAR

box gulay :selam benim boyum 1.54 cok kisa 1.60 olmasi icin ne yapmaliyim lutfenn yardim edin ya lutfenn arkadaslarimin yaninda adeta minicik kaliyorum ve bu durumdan nefret ediyorum :@

box kale :arkadaşlar ben 11 buçuk gibi boyum 1.37 kısamıyım nasıl uzarım yardım edin arkadaşlar dalaga gelçiyor

box mehmet özşahan :Boyum kısa ne yapmalıyım yaşıtlarımda n 1 2 yaş gerileyim yaşım7

box 72 Batmanlı :Biraz daha iyi açıklayabilseydiniz daha iyi olurdu ama

box hüseyin efe erbay :Selam arkadaşlar benim adım hüseyin efe erbay yaşım 12 boyum 1.34 çok kısayım arkadaşlarımın arasında kilom 30 boyum uzaması için ne yapabilirim

box zeynep :ben 11 yaşındayım boyum 131 kilom 35 lütfen boyumu uzatmak istiyorum lütfen yardım edin

box mira :ben 12 yaşımda adet oldum 151 boyundayım boyum uzarmı uzamazmı 40 kiloyum

box damla yeraltı :ben 11 yaşındayım 56 kiloyum nsıl zayıflayabilirim

box Banu terim :Hocam merhaba kızım 50cm doğdu 3680gr ağırlığında 3ay sonra 4 yaşına giricek şuan 45 aylık boyu 86 normalmi acaba

box melek kaya :BN13 yasindayim 1.60 boyum BN 1.80 olmak istiyorum daha uzarmiyim lütfen yardim edin 1.80 olurmuyum?

box mehmet oğuz :ben 17 yaşındayım boyum 1.67 boyum uzamaya devam edecekmi acilllllllll

box Yasemin B. :11.5 yaşındayım adet oldum Aralık ayındaboyum 1:60 dah uzar mıyım ?

box duygu :Bn 12.5 yaşındayım boyum 1.57 kızım. Daha ne kadar uzarım ve kaç yaşına kadar uzarım

box turgut :14 yaşındayım boyum 1-40 uzamak istiyorum ne yapabilirim cevap verin lütfen

box esma :13 yaşımdayım 1-60 boyun var kilim da 65 benim boyun daha fezla uzarmı lütfen cevap verin bekliyorum

box Gülenay :14 yaşındayım boyun 1-60 benim boyun daha fazla uzarmı uzarsa ne kadar uzar

box Gizem :Meraba ben 12 yaşıma kadar boyum çok güzel uzadı ama 12 yaşımda adet olduktan sonra yılda 2-3 cm uzadım.Hormonlarım bozuk ,adet düzensizliği ve kıllanma var.14 yaşındayım doktora gitmeye korkuyorum boyum 1.59 kilom 60 sizce boyum uzar mı ??

box Beyza :Kızlarda en fazla 1.71 cm demiş ama ben1.78 im

box selma :Asıl benim boyuna bakin çok kısa ve herkesin dlga geçmesini istemiyorum boyum1.33 ne olur neypmamı söyleyinn çok fazla kilolu diyilim yani ortayim birtekk boyumm luttfenn cevaplayin hergun okuldan gelince ağlıyorummm...yardim edinnnn 13 yaşındayimm.

box gamze :ben çok kısa kalmışım

box gamze komaç :slmmmmm ben gamze komaç 14 yaşındayım boyum 1,55 çok kısayım napmam gerekir kilom 50 ve kilo vermek istiyom.................

box Simge :ben 14 yaşındayım boyum 1. 35 ve çok kısa 1 .60 olması için ne yapabilirim?

box ayse :Ben13yaşındayım boyun 163uzamasını istiyorum

box ayse :Slm ben 13 yaşındayım boyun 1.63 uzamasını istiyorum

box sevdel :Merhaba ben 13 yasindan daha yeni gun aldim ve ergenlige girdim boyum 1.61 kilom 44 ne kadar uzayabilirim.

box ceren :Ben 13 yaşındayım boyum 1.33 daha fazla uzaması için ne yapabilirim

box ömer :ben 15 yaşındayım boyum 1.77 boyumun çok uzamasını istemiyorum napa bilirim

box çağrı :bn 13 yaşındayım boyum 1.42 kilom 52 ama boyum geçen sene 1.40 boyum çok az uzuyor ne yapmalıyım

box ayşe :merhaba ben 2004 doğumluyum ilk adet oldum bun dan sonra boyumu uzatmak için ne yapmalıyım

box menekse :Ben 19 a giriyorum boyum 1.50 kilom 44 nasil boy alabilirim

box meryem :Bn 13 yasimdayim boyum cok kisa 1 43 falan burnumda geniz eti varmis ameliyat olsam boyum uzarmi lutfen cvp yazin

box lesya :ben 58 kiloyum 12 yaşındayım boyum 1,60 cm sizce nasıll

box Ali :Yaşım 14 yenı girdim boyu. 172-173. Basket oynuyorm geçen sene ergenliğe girdim boyum kaç olur

box Sena :Hormon eksikliğinde tedavi süreci ne kadar sürüyor ve tedavi sırasında neler yapılıyor?

box arkadas :Bence ben çok kisayim

box bilinmeyen kisi :Ben 12 yasindayim boyumm1.46 kilim 40 nasil

box emir :ama o zaman ben çok kiloluyum

box tuğba yavuz :yaşım 16 boyum 1:58 boyumun 1:65 olmasını istıyorum olur mu acaba

box ela :2001 nısan doğumluyum boyum 1.63 kılom 45 sporcuum normalmı olülerim

box cansu :Merhaba benim adım cansu 13 yaşındayım 1.53 boyundayım adet oldum ne olur yardim edin bana 1.70 olmak istiyorum

box büşra :Ne yapayim boyum 1.65lutfen bana yardim gonderin boyum cok kisa14yasindayim

box elif :14 yaşındayım boyum 1.50 1.70 olmak istiyorum yardım edin ne olur?

box Xxxxx :Yashim 14.8 boyum 178 daha da uzanirmiyim? Baba 175 anne 165

box heelp me zeynep :yasım 10yıl6ay kılom 30 benır kızım ve boyum 142 142 dedıgıme bakmayın kısa gorunuyorum ve zınco ılac kullanıyorum sızce başka nasıl uzyabılırım lutfrnnn cevap verın cevap vermenız ıcın sıtenızı her gun zıyaret edecegım tskkurler

box Arda :Yasım 14 6 ay ve boyum 1.65 ne kadar uzayabi,lirim babam 177 annem 160

box İbrahim :13 yaşındayım kilom 34 boyum 1.50 erkeğim nasıl dahaçok gelişebilirim ?

box kainat yıldız :15 yaşındayım kilom 57 boyum 1.52 nasıl uzarım

box kyzz :merhaba benkızm 15 yaşındayım 2 yıldır büluğ çağına girdim boyum 155 cm sizce artık uzar mıyım uzarsam ne kadar uzarım lütfen yardım ben

box ALSU AŞUROVA(AZERBAYCANDAN) :Merhaba.Bu soruyu insanlara ve en önemlisi hocama soruyorum: Hocam ben 11 yaş 6 aylığım.Kilom 51,Boyum 156. Normal mi? VE YA HANGİSİ ÇOK? :

box İsimsiz99 :Hocam 12 yaşındaym boyum 1.49 - 1.50 sizce kısa mıyım ve büyüynce 1.75'den fazla olur muyum ?

BENZER FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu

Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2019 LGS sonuçları açıklandı! 2019 LGS sonuçları açıklandı!

YKS soruları ve cevap anahtarı 2019 açıklandı! YKS soruları ve cevap anahtarı 2019 açıklandı!

YKS (TYT) soru cevapları ne zaman açıklanacak? YKS (TYT) soru cevapları ne zaman açıklanacak?

Fayda Sağlayan Sosyal Haberler