Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Hangi ülke Öğretmene ne veriyor? eğitim haberi

eğitim haberleriHangi ülke Öğretmene ne veriyor?

lira.jpg Hangi ülke öğretmenine ne kadar maaş veriyor? Dünyada öğretmenlerin sosyal hakları ve kıyafet durumu nedir? Öğretmenler hangi ülkede ne zaman emekli oluyor?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü dünyanın 32 değişik ülkesindeki öğretmen yetiştirme sistemlerini inceleyerek bir kitap hazırladı. Buna göre, Türkiye'de öğretmenlere verilen haklar ABD, Almanya, Avustralya, Çin, Fransa, Hindistan, İngiltere, İsrail, Japonya, Rusya gibi ülkelerden geri değil. Hatta bazı özlük hakları itibarıyla Türkiye diğer ülkelerden çok daha iyi konumda. Ancak maaş yönünden bakıldığında, Türkiye'de öğretmenin maaşı diğer ülkelere göre düşük. Türkiye'de öğretmenler aylık ortalama 500-750 dolar arasında maaş alırken, gelişmiş ülkelerin çoğunda öğretmenlere 2 bin doların üzerinde maaş ödeniyor. Ayrıca Türkiye'de bir öğretmenin maaş karşılığı verdiği ders saati, diğer ülkelerden düşük. Öğretmenler diğer ülkelerde maaş karşılığı haftada 40 saat mecburi derse girerken, Türkiye'de sınıf öğretmenleri 18 saat, branş öğretmenleri 15 saat maaş karşılığı ders veriyor. Türkiye'de öğretmene hizmet eden 650 öğretmenevi ve 174 lokal bulunurken, dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir uygulama yok. Türkiye'de öğretmenlerin yaz tatilini geçirebileceği 9 kampı var. Ulaşım hizmetlerinde yüzde 35'lere varan indirimler yapılıyor. Devlet tiyatroları ve müzelerde yüzde 25 indirim uygulanıyor. Başka ülkelerde öğretmene eğitim-öğretim yılı başında hazırlık ödeneği verilmezken, Türkiye'de ödeniyor. Kitaba göre öğretmenlik diğer ülkelerde itibar görmüyor. Çoğu Avrupa ülkesinde öğretmenlik; tatili bol, tembel memur mesleği olarak nitelendiriliyor. Bazı ülkelerde öğretmenlere verilen haklardan bazıları ise şöyle:

ABD: Öğretmenlik, bayan mesleği olarak görülüyor. Ortalama 3 bin dolar maaş alıyorlar. Sosyal tesis, öğretmenevi ve kampı yok. Öğretmenin kıyafet zorunluluğu da yok. Öğretmenin en büyük sorunu öğrencilerin disiplinsiz oluşu. Emeklilik için 55 yaş ve en az 20 yıl hizmet süresi isteniyor.

Almanya: Öğretmenler görev yapacakları kurumu kendileri bulmak zorunda. Öğretmenlik, toplumda tatili çok olan, yaptıkları hiçbir iş olmayan, tembel memur kesiminin mesleği olarak görülüyor. Emeklilik için 63 yaş ve en az 35 yıl çalışma şartı var. Kıdemine göre 2-3 bin dolar arası maaş alıyorlar.

Avustralya: 1. derecedeki bir öğretmen ortalama 2 bin 500 dolar maaş alıyor. Emeklilik yaşı 55. İndirimli imkanlar veya sosyal tesisleri yok.

Çin: Öğretmene saygı gösterilmesi kanun gereği. Genel olarak banka memurlarıyla aynı maaşı alıyorlar. Çin'de öğretmenler günü 10 Eylül'de kutlanıyor. Öğretmenevi, lokal, kamp yok. Özel kıyafet zorunluluğu yok.

Fransa: Stajyer bir öğretmenin maaşı bin 100 dolar civarında. 30 yıllık bir öğretmen 2 bin 500 dolar civarında net maaş alıyor. Öğretmenlerin çeşitli kariyer grupları var. Öğretmenlere eğitsel faaliyetler için ek ödenek veriliyor. Maaş karşılığı 26 saat derse giriyorlar. Emeklilik yaşı minimum 60.

İngiltere: Usta öğretmenler ortalama 5 bin dolar civarında maaş alıyor. Öğretmenin tam gün çalışması esas. Ek ders ücreti yok. Öğretmenin ayrıcalıklı hiçbir durumu söz konusu değil.

Japonya: Öğretmen toplumsal hizmetçi olarak kabul ediliyor. Yeni başlayan bir ilkokul öğretmeninin maaşı aylık 2 bin dolar civarında. 25 yıllık öğretmenler 65'inden sonra emekli oluyor.

tag Hangi ülke Öğretmene ne veriyor?

16.2.2017 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (27 yorum yazılmış)

box Biologi :Bu yaziyi yazarken hic mi rahatsiz olmadin. bir ogretmen senin bu yalanlarini yiyecek kadar aptal midir? bunu dusunemiyecek kadar mi dusunebiliyorsun.

box Yunus :İktidarin gördüğü ve göstermek istediğini çok güzel yansıtmış satılık kalemler. Avrupa bizi kıskanıyor yani bir kere bile avrupaya gidip görebilecek imkanı olsa bu gazla çalışan çomarlar belki kim kimi kıskanmalı görür

box xxx :Hepsi yalan 35 yıldır öğretmenim senin kadar yalancısini görmedim

box Bilgi size :Öncelikle hepsi dogru bizim hocalar 2 bin aliyo oda kadrolu bide kadrosuzlar askeri ucreten az aliyolar onlarin hocalarin maasi bizim dokforlarla ayni para onlarin doktorlari bizim basbakanla ayni aliyorlar ama buda cok iyi adam avrupayi ayagimiza getirdi eskiden. Biz gider onumuzu iliklerdik allab razi olsn ondan degerini bilmiyenler var.eski olsaydi neyse bu arada hindistan cok fakir bi ulke onlar normal ztn onlar yurt disi icin caba gosteriyorlar amaeika gibi mhhendis olmak zngin olmk demek eyer göbegin varsa sn cokkk zenginsn dmk dir bole yani

box Bilgi size :Gayete dogru arkadaslar bizim ulke masi cok az bir ogretmen 40 kisiyle ugrasiyo 2 bin tl oda kadrolu bide kadrosuz hocalar vat daha fazla calisip askeri hcreten daha az aliyo ama orda saat basna aldiklari para bizim doktorlarin aldigi para onlarin dkkdorlari basbakanla ayni para aliyolar nerdeyse ama bu iyi olmus baliz onceden daha kotu yurt disina biz gider onumuzu iliklerdik ama simdi adamlari ayagimiza cariyoz yani ama daha iyi gelismis ulkelerde yer alacagimizi dusunuyorum ins bu arada hindistan ckk fakir bi ulke olduklari icin maaslari cok az onlarda yut disinda okumaya calisiyorlar bu kadar

box Öğretmen :Haberde yanlışlar var. Kurs ücretini saymasan bile maaşımız 1000 doları geçiyor. Kursla beraber 1300 dolar falan oluyor. Türkiye de bence öğretmen maaşları düşük değil yüksek de değil. Sosyal şartların ise kesinlikle düzeltilmesi gerekiyor. Lojman, öğretmenevi ve yazları tatil için yeni sosyal düzenlemeler yapılmalı...

box Benjamin :Turkiyede hangi meslek yurtdisinda ki meslektasindan az almiyor? Ayrica belirttiginiz ulkelerde ki maaslar, oradaki alim gucuyle ulkemizde ki maasin alim gucunu kiyaslarsak; burada ki maaslar fazla cikar.

box mehmet :Hiç gerçeği yansıtmıyor.

box hakan :Mebin verilerine güvenmeyin. Orada yaşayan öğretmenlerin dedikleri ile uyuşmuyor.

box öğretmen. :ben 30 yıllık öğretmenim daha 35,25 indirim görmedim ayrıca o dediğin lokallerden ve kamplardan yararlanmadım çünkü diğerleri ile farkı yok.bir yazı bu kadar art niyetli olamaz. Bu toplumda bu kadar sorumluluğu olan başka bir meslek var mı? yazık bu yazıyı yazana hemde çok yazık, yazık ki sizin gibi birini eğitmeye çalışmışız...Bari yalan yazmasaydın o kadar dürüstlük gösterseydin..

box ..... :hepsi yalan, siz bizi birileri karıştırıyorsunuz, biz öğretmeniz, hırsız ama ne yapalım diyenlerden değiliz.

box sözdar sönmez :peki hindistan ne kadar ödüyor türkiyede okuyup hindistanda öğretmenlik yapmak mümkün mü

box fizyon :Biraz arastirip yazin ogretmen maasi 1000 dolar ekders haric

box franços :ben fransada yaşayan bir türküm ve annem öretmen aylık maaşı 5800 euro

box serap kuzu :almanyada anaokulu ogretmenlerı ne kadar maas alıyor

box serife :burda yazılanların çoğu yalan.fransada bizzat ablam yaşadı.professor deniyor öğretmene ve cok saygın yeri ver avrupada öğretmenlerin.bu yazılanlar ögretmenlerimizin itibarsızlaştırmasına yönelik bence.dersimiz.com nasıl yayınlamış inanılmaz!

box eğitimci :bu yazılanlar resmen öğretmenlerin itibarını azaltmak için uydurulmuş.unutmayın hepinizi eğiten ilkokuldan üniversiteye kadar öğretmenlerinizdir.anneler evde bir çocuğa dayanamazken biz aynı sınıfta en az 40 öğrenciyle baş etmeye çalışıyoruz.yetmiyor bir de öğrenciden küfür duyuyor dayak yiyoruz.tamam maaşımız az ama bari mesleğimizin saygınlığını azaltamaya çalışmayın.tatili çok olan, yaptıkları hiçbir iş olmayan, tembel memur kesiminin mesleği ne demektir ya.o yüzden zaten rahatımızdan saçımıza erkenden aklar düşüyor değil mi?ne yazık bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum diyen bir dinin mensuplarıyız fakat köle olmayı bırakın biz onları köle gibi görüyoruz!

box Egitmen :Bu sitenin bu yazıya yer vermesi dahi vicdani değil. Tamamen kirli el operasyonu öğretmen düşmanlığı taşıyan bir safsata Yazık ki ne yazık..

box Abbas Yolcu :Kafadan sallanmış bir asparagas haber.İktidar yalakalığının değişik bir versiyonu.Bütün yandaş basında servis edilmiş kopyala yapıştır türü haber.

box ali :iktidarın öğretmenlere yönelik aşağılayıcı tavrını onaylayan yanlı , gerçekçi olmaktan uzak bir yazı. B u araştırmayı yapan kurum ya da kişilerin adını verin de bizde bilelim .. öğretmen düşmanları.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin

Facebook kullanırken mahkum olmayın! Facebook kullanırken mahkum olmayın!

Su faturanızın kabarık olmasına engel olun Su faturanızın kabarık olmasına engel olun

Güncel Eğitim Haberleri