Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmenlerin 2 Maaşı Yakıta eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmenlerin 2 Maaşı Yakıta

ogretmen1.jpg Ankara'da yaşayan en düşük derecedeki bir öğretmenin kış mevsimini geçirebilmesi için doğal gaza iki aylık maaşını ödemesi gerektiği bildirildi.

Türk Eğitim Sen'den yapılan açıklamada, öğretmenlerin kışlık masraflarıyla ilgili araştırma yapıldığı belirtildi. Araştırmaya göre, Ankara'da yaşayan ve en düşük derecede görev yapan bir öğretmenin bir ton odun alabilmesi için maaşının yüzde 36'sını ayırması gerekiyor.

Ankara'da doğal gazın bir metre küpünün fiyatının 610 YKr olduğu göz önüne alındığında, bir ayda 450 metre küp doğal gaz kullanan bir aile ayda 274.50 YTL, 6 ayda ise bin 647 YTL ödeyecek. Bu masrafı karşılayabilmek için en düşük derecedeki bir öğretmenin 60 gün, en yüksek derecedeki öğretmenin 49 gün, en düşük derecedeki bir memurun da 74 gün çalışması gerekiyor.

Bir eğitim çalışanının kışlık kıyafetlerinin fiyatları 363 YTL ile 788 YTL arasında değişiyor. Bakliyat türü başta olmak üzere kışlık gıdaların fiyatlarında yapılan araştırmaya göre, bir ailenin kışlık gıda harcaması, 2 bin 33 YTL'yi buluyor. Bu durumda en düşük dereceli bir memurun 92 gün, en düşük dereceli öğretmenin 74 gün çalışması gerekiyor.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, araştırmaya ilişkin yaptığı açıklamada, eğitim çalışanlarının ekonomik açıdan büyük sıkıntı yaşadığını ve kışa zor koşullarda adım attıklarını kaydetti. Özcan, ''Memura verilen maaşlar oldukça gülünçtür. Tüm bunların üstüne Merkez Bankası Başkanı'nın memur maaşları ile ilgili talihsiz açıklaması çalışanların tepkisine neden olmuştur'' dedi.

tag Öğretmenlerin 2 Maaşı Yakıta

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Uykusunu Alamayan Çocuk, Matematikte Zorlanır Uykusunu Alamayan Çocuk, Matematikte Zorlanır

Her yönüyle spor yapmanın faydaları Her yönüyle spor yapmanın faydaları

Hareketli yaşamak için pratik öneriler Hareketli yaşamak için pratik öneriler

Güncel Eğitim Haberleri