Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Kaçak Öğretmenler Yasağa Aldırmıyor eğitim haberi

eğitim haberleriKaçak Öğretmenler Yasağa Aldırmıyor

3.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda verilen özel okul ve dershanelerde çalışma hakkı ile özel okul ve dersanelerde kaçak olarak çalışan binlerce öğretmene yasal statü kazandırmak için yasa çıkardı. Ancak uygulamadan faydalanmak için başvuran öğretmen sayısı sıfır. Milli Eğitim Bakanlığı değişikliği dersane ve özel okullarda kaçak olarak çalışanların hem okullarda huzursuzluğa neden olmasından, hem de teftişlerde büyük bir ağırlık oluşturmasından dolayı getirdi. Ancak sayısı 10 binin üzerinde olduğu belirtilen öğretmenler kaçak çalışmayı sürdürüyor.

ÇALIŞILAN KURUMUN İZNİ YETERLİ

12 Ekim'de Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan yeni yasa ile kaçak çalışan öğretmene yasal zemin kazandırıldı. Yeni yönetmelikle resmi okullarda görevli öğretmenler, asıl görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısını doldurmaları kaydı ile aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ücretli ders verebilecek. Uygulama için öğretmenlerin çalıştıkları kurumların izni yeterli olacak. Toplam ders saati sayısı haftada otuz saati geçemeyecek.

SORUŞTURMALAR ÇOĞALMIŞTI

Bakanlık uygulamayla, dersane ve özel okullarda kaçak olarak çalışan öğretmenlerle ilgili gelen yoğun şikayetleri ve soruşturmaları en aza indirmeyi amaçlıyor. Uygulama ile geçim sıkıntısı çeken öğretmenlere kendi mesleğini yaparak ek iş imkanı sağlanıyor.

Görevi aksatmamak gerekiyor

Sözkonusu yasal değişiklikle ilgili madde şöyle: "MADDE 8- Kurumlarda çalıştırılacak personel ihtiyaç halinde, resmî okullarda görevli öğretmenlere asıl görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısını doldurmaları kaydı ve çalıştıkları kurumların izni ile sadece okullarda, aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ücretli ders verilebilir. Öğretmenlerin toplam ders saati sayısı haftada otuz saati geçemez. Uzman öğretici, usta öğretici ve öğretmenlik yapma nitelik ve şartlarını taşıyan diğer Devlet memurlarına, ilgili birimlerin izniyle haftada on saati geçmemek üzere ücretli ders görevi verilebilir."

Yakup Bulut/Yenişafak

tag Kaçak Öğretmenler Yasağa Aldırmıyor

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (7 yorum yazılmış)

box Mateor :Bence öğretmenden devlet vergi almamalı, öğretmenlik bence mesai saatleri içinde birşeyler anlatmak değildir. Öğretmenlik sabah kalktıktan ta ki gece yatana kadar insanlara örnek olmak birşeyler öğretmek yani çok uzatmak ta istemiyorum ama bunu mesele haline getirmemek lazım. İnsanlar bırakın iyilerse mesleklerinde bırakın anlatsinlar ogretsinler. Bende atanamayan bir öğretmenim bende bence sorunlarımız bunlar değil.

box derShane zade :3000 tl maaş alıyorsunuz yetmiyor istifa edin dershaneye geçiniz bırakın da başka ları ekmek yesin ne doyumsuz sunuz doğru okulda 1 saat ek ders için birbirini yiyen aç gözlü olursan böyle olur.

box bünyamin :Kardeşim ben kısa ve öz konuşuyorum. Ülkemizde 2 milyona yakın öğretmen adayı işssizken sizce bu ne kadar doğru? Dershanecilerin işine geliyor çünkü sigorta derdi yok ve ücrette düşük. ohhh gel paşam gel... Bu hocaları özel kurumlarda da çalışmaması gerekiyor.

box deniz :ben hüseyin arkadaşla aynı fikirdeyim sonuçta kişi ailesi için mesai dışındada çabalıyor

box hüseyin :kardeşim kişi mesai dışı çalışıyor hırsızlık mı yapıyor eğitimci kesilmenin olayı tek lehte dramatize etmenin bir anlamı yok.

box hasan :kaçak çalışan bu hocalar yüzünden devlet ne kadar zarara uğruyor birde bu iş çığrından çıktı bazı ... hocalar notla öğrenci tehdit edip kendi anlaştı kuruma yönlendiriyor öğretmenlik mesleği ayaklar altında suç bilmiyorum kimin

box edebiyatcı :arkadaşlar malesef türkiyede bazı şeyler yolunda yürümüyor herkes aç gözlü olmuş.bizim gibi kpssyı verememiş.hocaların önüne geçip dershanelerde çalışan meb hocları öğrencileri not ile tehdit edip anlaştığı dersaneye yönlendiriyor yasaksa çalışmayın hakkımızı yemeyin.biz ne yapalım bizide sizin yüzünüzden sizin aldığınız yarı fiyatınızı teklif ediyorlar.bu hakkın altında kalanları sonu ne sizce??

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu

Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder? Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder?

Uzun ve sağlıklı yaşamanın 11 kuralı Uzun ve sağlıklı yaşamanın 11 kuralı

Güncel Eğitim Haberleri