Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Ek ders ücretine yeni düzenleme eğitim haberi

eğitim haberleriEk ders ücretine yeni düzenleme

3.jpg MEB, 'Ek Ders Ücret Esasları' ile ilgili uygulamada yaşanan sıkıntıların giderilmesi amacıyla yeni düzenlemeye gitti. Ek ders saati ve ücretindeki yeni düzenleme şöyle:
Bakanlık, bu konudaki sorunların giderilmesiyle ilgili olarak daha önce Maliye Bakanlığı'ndan aldığı olumlu görüşün ardından, yeni düzenlemeyi Sayıştay Başkanlığı'na götürdü. Sayıştay Genel Kurulu'ndan da geçtiği öğrenilen "Ek Ders Ücret Esasları" düzenlemesi, Bakanlar Kurulu'ndan geçerek yürürlüğe girecek.

Edinilen bilgilere göre, mevcut uygulamada branşı rehberlik gibi ek ders saati ve ücreti tam olan branşlardan koordinatör okul müdür yardımcılarına sağlanan haftalık 6 saatlik ek derse girme mecburiyeti kaldırılıyor. Aynı sorunun yaşandığı mesleki ve teknik eğitim okullarında da yeni düzenlemeyle ek ders saatleri mağdur duruma düşen öğretmenlere kaydırıldı.

YİBO'DA EK DERS 36 SAATE ÇIKARILIYOR

Bakanlık yeni düzenlemeyle, Yatılı Bölge İlköğretim Okulu (YİBO) ve Pansiyonlu İlköğretim Okulları'ndaki (PİO) müdür, müdür yardımcısı ve belleticilerin haftalık ek ders saatlerini 25 saatten 36 saate çıkarıyor. Fedakarca ve özveriyle çalışan öğretmenlerin motivasyonunun artırılması ve buralarda çalışmanın teşvik edici olması nedeniyle böyle bir düzenlemeye gidildiği öğrenildi. Daha önce ek ders ücreti alamayan çalışanlar, yeni düzenlemeyle ek ders ücretine kavuşturuluyor. Mevcut uygulamada Özelleştirmeden MEB'e geçen uzmanlar, bakanlık müfettişleri, sivil savunma uzmanları, tesis müdürleri ve mali hizmetler uzmanları da yeni düzenlemeyle ek ders ücreti alabilecekler. Maaşlarda ortalama aylık 310 YTL artış sağlayacak yeni düzenleme bakanlık merkez ve taşra teşkilatı çalışanlarınca sevinçle karşılandı.

Ramazan Bayramı sonrasında Bakanlar Kurulu'ndan geçmesi beklenen "Ek Ders Ücret Esasları" düzenlemesiyle, geçici görevle çalışanların uğradığı ek ders kayıplarının da önüne geçiliyor. Mevcut uygulamada geçici görevlendirmenin 6 ayı geçmesi halinde ek ders alamayanlar, artık geçici görevlendirme süresince ek ders alabilecekler. Bu değişiklikten en çok vekaletle çalışan il ve ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri ve komisyonlarda çalışan öğretmenler faydalanacak.
haber7

tag Ek ders ücretine yeni düzenleme

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (4 yorum yazılmış)

box yılmaz pütün :Merhaba Lütfen şu haksızlığı okuyun vemevzuatı iyi bilen birileri banayardımcı olsun. Ben 28 yıllık fransızca öğretmeniyim.Şu anda bir i.ö.okulunda Norm fazlası olarak görev yapmaktayım.Ama ne görev!Almanca dersi ve başkada boş geçen ders olmadığıiçin bana idarede 8-3 sattleri arasında ücretsiz çalışmam gerektiğine dair bir yazı çıkarımış.Mantıksız olduğunu biliyorum.Norm fazlası öğretmenlerin hukuki haklarını okudum böyle birşey elbetteki yok. Acaba gözümden mi kaçtı,veya bilmediğim bir yönetmelik maddesi mi var anlayamadım.Nasıl hareket etmeliyim bilemiyorum yol gösterirseniz sevinirim.Bana yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

box Ali :şube müdürlerinin en kısa zaman diliminde mağduriyetlerinin giderilmesinini bakanlığımızdan arzu ediyoruz

box muhiddin TARİ :inan ben daha böyle bir milli eğitim bakanı görmedim kendi bakanlığına bağlı kimlerin geceni gündüzüne katayip çalışan şeflerin olduğu dahi bilmiyior veya görmemezlikten geliyor nasıl olsa bunlar ufak memurlar dır seslerini çıkartmazlar

box ŞERİF KARATAŞ :Ek Ders polemiği yıllardan beri devam etmekte ve idareci ve öğretmenler arasında adaletli bir dağılım söz konusu olmadığı gibi müdür,şube müdürü ve şefler ekdes alırken Milli Eğitim müdürlüklerinde çalışan hele hele okullarda çalışan Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmenleri ile memurların mağduriyeti söz konusudur.Çünkü bütün idari işleri okul müdür ve müdür yardımcılarından daha fazla çalışmak ve öz veride bulunmakta.Okulun ihale işleri,Tedavi giderleri,resmi yazışmalar,öğrenci dosya gönderme ve arşivleme işlemleri,tif işlemleri,kayıt kabul işlemleri ve okulda müdürce virelen tüm görevler eksiksiz ve tam olarak yapılmasına rağmen hiç bir ücret verilmediği gibi ek mesai dahi gündeme gelmemektedir.Aslında diğer kurumlara bakıldığında çalışanların eşit dahi olama belirli bir ücret mesai,döner sermayeden ve havuz sisteminden yararlanmaktadırlar.Hal böyle olunda aynı statüde çalışan Milli eğitim personeli hiç bir haktan faydalanmamaktadır.Lütfen bizleri de görün Ekders yada mesai gibi haklardan bizide faydalandırın.Sayın Bakanım ve ilgili sendika yetkilileri Selamlar.ŞERİF KARATAŞ.04/12/2008

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Sıvı içine düşen cep telefonu nasıl kurtarılır? Sıvı içine düşen cep telefonu nasıl kurtarılır?

Beyninizi sağlıklı ve formda tutmanın yolları Beyninizi sağlıklı ve formda tutmanın yolları

Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı yaşamalı Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı yaşamalı

Güncel Eğitim Haberleri