Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Ek ders ücretine yeni düzenleme eğitim haberi

eğitim haberleriEk ders ücretine yeni düzenleme

3.jpg MEB, 'Ek Ders Ücret Esasları' ile ilgili uygulamada yaşanan sıkıntıların giderilmesi amacıyla yeni düzenlemeye gitti. Ek ders saati ve ücretindeki yeni düzenleme şöyle:
Bakanlık, bu konudaki sorunların giderilmesiyle ilgili olarak daha önce Maliye Bakanlığı'ndan aldığı olumlu görüşün ardından, yeni düzenlemeyi Sayıştay Başkanlığı'na götürdü. Sayıştay Genel Kurulu'ndan da geçtiği öğrenilen "Ek Ders Ücret Esasları" düzenlemesi, Bakanlar Kurulu'ndan geçerek yürürlüğe girecek.

Edinilen bilgilere göre, mevcut uygulamada branşı rehberlik gibi ek ders saati ve ücreti tam olan branşlardan koordinatör okul müdür yardımcılarına sağlanan haftalık 6 saatlik ek derse girme mecburiyeti kaldırılıyor. Aynı sorunun yaşandığı mesleki ve teknik eğitim okullarında da yeni düzenlemeyle ek ders saatleri mağdur duruma düşen öğretmenlere kaydırıldı.

YİBO'DA EK DERS 36 SAATE ÇIKARILIYOR

Bakanlık yeni düzenlemeyle, Yatılı Bölge İlköğretim Okulu (YİBO) ve Pansiyonlu İlköğretim Okulları'ndaki (PİO) müdür, müdür yardımcısı ve belleticilerin haftalık ek ders saatlerini 25 saatten 36 saate çıkarıyor. Fedakarca ve özveriyle çalışan öğretmenlerin motivasyonunun artırılması ve buralarda çalışmanın teşvik edici olması nedeniyle böyle bir düzenlemeye gidildiği öğrenildi. Daha önce ek ders ücreti alamayan çalışanlar, yeni düzenlemeyle ek ders ücretine kavuşturuluyor. Mevcut uygulamada Özelleştirmeden MEB'e geçen uzmanlar, bakanlık müfettişleri, sivil savunma uzmanları, tesis müdürleri ve mali hizmetler uzmanları da yeni düzenlemeyle ek ders ücreti alabilecekler. Maaşlarda ortalama aylık 310 YTL artış sağlayacak yeni düzenleme bakanlık merkez ve taşra teşkilatı çalışanlarınca sevinçle karşılandı.

Ramazan Bayramı sonrasında Bakanlar Kurulu'ndan geçmesi beklenen "Ek Ders Ücret Esasları" düzenlemesiyle, geçici görevle çalışanların uğradığı ek ders kayıplarının da önüne geçiliyor. Mevcut uygulamada geçici görevlendirmenin 6 ayı geçmesi halinde ek ders alamayanlar, artık geçici görevlendirme süresince ek ders alabilecekler. Bu değişiklikten en çok vekaletle çalışan il ve ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri ve komisyonlarda çalışan öğretmenler faydalanacak.
haber7

tag Ek ders ücretine yeni düzenleme

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ev alırken veya kiralarken nelere dikkat etmek gerekir? Ev alırken veya kiralarken nelere dikkat etmek gerekir?

Beyninizi sağlıklı ve formda tutmanın yolları Beyninizi sağlıklı ve formda tutmanın yolları

Verimli bir yaz tatili  için öneriler Verimli bir yaz tatili için öneriler

Güncel Eğitim Haberleri