Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Okul servis ücreti uyarısı eğitim haberi

eğitim haberleriOkul servis ücreti uyarısı

ogrenciler.jpg Bu haberi tüm veliler okumalı... TMMOB'dan okul servis ücretleri konusunda önemli ikazlar geldi.

Türk Mühendis ve Mimarlar Birliği (TMMOB) Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Tevfik Peker, ülke genelinde tüm memurlara aynı oranda ücret artışı yapılmasına karşın, İstanbul'da en kısa mesafe okul servis ücretinin 100 YTL, İzmir'de 57, Ankara'da ise 69 YTL olduğunu söyledi.

Peker, Makine Mühendisleri Odasında düzenlediği basın toplantısında, yasa ve yönetmeliklere karşın okul servis ücretlerindeki farklı uygulamalara ilişkin velileri uyardı.

Türkiye'de her 100 öğrenciden 40'ının servis kullandığını ve servis araçlarının sayısının ülke çapında 38 bin olduğunu belirten Peker, Türkiye'de servis araçlarından yararlanan çocukların yüzde 50'sini İstanbul'daki öğrencilerin oluşturduğunu söyledi.

Peker, İstanbul'da 16 bin servis aracı ile 1.5 milyon öğrenci taşındığını, okul servislerinin İstanbul'da oluşturduğu pazar hacminin 3 milyar YTL'ye ulaştığını ve servis işletmeciliğinin önemli bir kazanç kapısı haline getirildiğini kaydetti.

Bu nedenle 1996'da servislerin İstanbul taşımacılığında yüzde 3 olan payının 2006'da yüzde 16'ya çıktığını dile getiren Peker, İstanbul trafiğini de olumsuz etkileyen servis taşımacılığının kontrol altına alınması gerektiğini söyledi.

Peker, 2006-2007 eğitim ve öğretim döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) servis ücretlerini yüzde 15 artırdığını, oysa hükümetin memur maaşlarına 2007 için toplam 12.36 zam önerdiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Ülke genelinde tüm memurlara aynı oranda ücret artışı yapılmasına karşın İstanbul'da en kısa mesafe okul servis ücreti 100 YTL, İzmir'de 57 YTL, Ankara'da ise 69 YTL. Uzun mesafede ise İstanbul, İzmir ve Ankara arasındaki bu fark daha da açılıyor. 20 kilometrelik mesafe için İstanbul'da 220 YTL olan servis ücreti, İzmir'de 115, Ankara'da ise 108.5 YTL'yi geçmiyor. UKOME tarafından servis ücretleri açıklanırken, İstanbul'daki ücretlendirme ile diğer büyükşehir belediyeleri sınırlarındaki servis ücretleri göz önünde bulundurularak eşdeğerlilik sağlanmalıdır.''

ÖZEL OKULLARDA YÜKSEK ÜCRET TALEBİ

Peker, UKOME tarafından belirlenen servis ücretlerinin resmi ve özel eğitim kurumlarında hizmet veren tüm okul servisleri için bağlayıcı olduğunu, ancak bazı okulların bu tarifeyi uygulamadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

''Bazı özel okullar UKOME tarafından belirlenen servis ücret tarifesinin üzerinde bir tarife uyguluyor. En uzun mesafe için talep edilen servis ücreti UKOME kararına göre aylık 230 YTL olması gerekirken, 300 YTL'yi geçmektedir. Yılda 2 bin 850 YTL'ye ulaşan haksız rakamlar ortaya çıkmaktadır. Bu soygunun engellenmesiyle ilgili tüm kurumlar görevlerini yapmalıdır. UKOME kararlarının altında imzası olan servis firmalarının ücret tarifelerini denetlemeye davet ediyoruz. Tüm veliler bu fiyat tarifesinin üzerinde ücret isteyen firmaları UKOME'ye bildirmelidir.''

MESAFELER YÜKSEK HESAPLANIYOR

Peker, velilerin bu tür haksız taleplerin önüne geçebilmek için okul ile evleri arasındaki mesafeyi de bilmeleri gerektiğini söyledi.
Bu mesafenin öğrenciler evlerinden tek tek toplanırken dolaşılan yol değil, ana güzergah mesafesi olarak tek yönde hesaplanması gerektiğini vurgulayan Peker, bazı servis firmalarının servisin gittiği en uzak mesafenin ücretini istediğini belirtti.

Peker, yıllık servis ücretleri hesaplanırken 9 aylık eğitim süresinin 15 günlük yarıyıl ücreti düşüldükten sonra 8.5 ay üzerinden ödenmesi gerektiğini kaydetti.İstanbul'da öğrencilerin trafikte zaman kaybını önlemek için her türlü yol tamiratının yaz tatilinde yapılması gerektiğini de dile getiren Peker, Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği'ne göre servis araçlarının uyması gereken kurallara ilişkin şu bilgileri verdi:

''Servis hizmeti veren araçlar kanun ve yönetmeliklere uygun işaretleri taşımalıdır. Araçların iç düzenlemesinde yaralanmaya neden olabilecek demir aksam yumuşak bir madde ile kaplanmalıdır. Okul servis araçları 10 yaşından küçük olmalı, 6 ayda bir yetkili servislerde bakım ve onarımdan geçmelidir. Servis araçlarının kapıları iniş ve binişler için emniyetli olmalı ve kapıların hakimiyeti sürücüde olmalıdır. Her öğrenci için standarda uygun emniyet kemeri bulunmalı ve kullanımına dikkat edilmelidir. Servis araçlarında görüntü cihazı ve müzik sistemi kullanılmamalıdır. İlköğretim öğrencisi taşınırken rehber personel bulundurulmalı, bu personelin 22 yaşını doldurmuş en az lise mezunu olması gerekmektedir. Şoför E sınıfı sürücü belgesi için 3 yıllık, B sınıfı sürücü belgesi için 5 yıllık tecrübe şartını sağlamalıdır. Ayrıca şoförün hizmet sicilinin temiz olması, kılık kıyafetinin yönetmeliklere uygun olması, mali sorumluluk sigortası yapılmalı, ayrıca servis aracı kaza, trafik sıkışıklığı ve benzeri sorunlar yaşadığında veli, okul aile birliği ve diğer kişi ve kurumlarla mobil iletişimi sağlayacak donanım sağlanmalıdır.''

Peker, velilerin yanı sıra toplumdaki her bireyden trafik kurallarına karşı sorumsuz davranan teknik donanımından endişe duyulan araçların durumlarını en yakın trafik yetkilisi ile oda temsilcilerine bildirmelerini istedi.

samanyoluhaber

tag Okul servis ücreti uyarısı

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (12 yorum yazılmış)

box Ankara :Ankarada aylık kaç lira

box Tuğcan :OKUYAMADIM HEPSİNİ BAŞLIĞINI OKUDUM ODA YETER YİNEDE TEŞEKKÜRLER

box slmn :Arkadaşlar ben bafrada okuyorum yeni lise 1e gidecegim ALLAHIN izniyle arkadaşlar ben bafrada okuyorum yeni lise 1e gidecegim ALLAHIN izniyle bişey sorucam benim evle okulumun mesafesi biraz uzak istye onun için servis tutacagız da servis ücretleri kaç tl olur servisler gidip gelenler söylese aylık ? 1679 metre var aramızda

box mehmet kazdal :bazı servisler öğrencilerden fazla para alabilmek için öğrenciyi yakın olan anagüzergah yerine daha uzaktan dolaştıran güzergahı kullanan araçla aldırıyor böylece öğrenciyi fazla dolaştırıp mesafeyi uzattığından fazla para alınıyor

box BURHAN :GAZETE YAZILARINDA İSTANBUL VE ANKARADAN BAHSEDİLİYOR AMA İZMİR İÇİN HERHANGİBİR BİLGİ YAZILMIYOR.ACABA İZMİRDEDE SERVİS ÜCRETLERİ ÖDENMEYECEK Mİ YOKSA YARI ÜCRET Mİ ALINACAK.

box Ayşin Aksoy :Merhaba. Benim oglumun servisi şubat ayında tam ücret taleb etti zarfta yazan meblağ tam aylık dogrumudur?? kime sorabilirim??Teşekkürler.

box fatma kırmızı :İzmir,liyim hem servis ile okula gitmekte olan çocuğum var ayrıca servis aracım var bence sorun beklentilerimizle orantılı ele alınmalı servisci esnafı denetim boşlukları ile can çekişir durumda bağkur primi akaryakıt maliyetleri korsan taşımacılık okul servis işletmesinde ise 8 ay gibi devamlılık hali ile sorun oluyor bence çözüm denetim ve fedakarlıkta yani insanı yaşatmalıyızki hizmetler kusursuz hale gelsin teşekkürler.

box Şöhret :ankara okul servis ücretleri nicin tatildede aılınıyor bana bildirilmisiniz çünkü haksızlık kitmediği halde ücret alınıyor bilgilendirilmisiniz

box murat aktaş :izmir okul servis araçlarının ara tatilde tam ücret alıcaklarmı bu konuda nereden bilgi alabilirim

box mustafa koc :açaba biliyrmusunuz okul servisleri servis yapmak için okula ne kadar ödüyorlar mesala benim bildiğim çapa atatürk okulu aylık 1000 tlye yakın para alıyor ha içinde kendi avantasıda var ama geldiğinde müdürün ayakkabısı yoktu şimdi arabası var HARAMolsun

box dr duman : servisçiler tatilde ücret alacaklarını sadece söylemiyorlar ücret için dağıttıkları zarfın üzerine yazıyorlar.

box derya :benim 2 çocuğum servisle gidiyor okula...okul evimize 800 mt uzaklığında küçük çocuğum olduğu için mecburen servise verdim...çocuklarıma 125 tl den 250 tl ödüyorum,bana kardeş indirimi yaptıklarını söylediler..normal fiat kişi başı 150 ti miş .8 aylık tam ücret ödedim..şimdi 1 aylık daha ücret istiyolar...serviste 32 tane çocuk var çocuklar taburelere oturtuluyor,2 kişilik koltuğa 3-4 çocuk oturtuyorlar..buna okul yönetimi nasıl göz yumuyor anlayamıyorum..kafalarına göre ücret istiyolar,sıkış tıkış çocuk taşıyolar,1 aylık fazladan para alıyolar,makbuz istedim kaç defa onu bile vermediler..bu duruma kim dur diyecekkkk...kanun var yasa var ama takan yok,ne cesaretle kendi bildiklerini okuyo bu servisçiler...

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

En sağlıklı kabuklu yemiş hangisidir? En sağlıklı kabuklu yemiş hangisidir?

Büyüyüp büyümediğinizi nasıl anlarsınız? Büyüyüp büyümediğinizi nasıl anlarsınız?

Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin

Güncel Eğitim Haberleri