Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Okul servis ücreti uyarısı eğitim haberi

eğitim haberleriOkul servis ücreti uyarısı

ogrenciler.jpg Bu haberi tüm veliler okumalı... TMMOB'dan okul servis ücretleri konusunda önemli ikazlar geldi.

Türk Mühendis ve Mimarlar Birliği (TMMOB) Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Tevfik Peker, ülke genelinde tüm memurlara aynı oranda ücret artışı yapılmasına karşın, İstanbul'da en kısa mesafe okul servis ücretinin 100 YTL, İzmir'de 57, Ankara'da ise 69 YTL olduğunu söyledi.

Peker, Makine Mühendisleri Odasında düzenlediği basın toplantısında, yasa ve yönetmeliklere karşın okul servis ücretlerindeki farklı uygulamalara ilişkin velileri uyardı.

Türkiye'de her 100 öğrenciden 40'ının servis kullandığını ve servis araçlarının sayısının ülke çapında 38 bin olduğunu belirten Peker, Türkiye'de servis araçlarından yararlanan çocukların yüzde 50'sini İstanbul'daki öğrencilerin oluşturduğunu söyledi.

Peker, İstanbul'da 16 bin servis aracı ile 1.5 milyon öğrenci taşındığını, okul servislerinin İstanbul'da oluşturduğu pazar hacminin 3 milyar YTL'ye ulaştığını ve servis işletmeciliğinin önemli bir kazanç kapısı haline getirildiğini kaydetti.

Bu nedenle 1996'da servislerin İstanbul taşımacılığında yüzde 3 olan payının 2006'da yüzde 16'ya çıktığını dile getiren Peker, İstanbul trafiğini de olumsuz etkileyen servis taşımacılığının kontrol altına alınması gerektiğini söyledi.

Peker, 2006-2007 eğitim ve öğretim döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) servis ücretlerini yüzde 15 artırdığını, oysa hükümetin memur maaşlarına 2007 için toplam 12.36 zam önerdiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Ülke genelinde tüm memurlara aynı oranda ücret artışı yapılmasına karşın İstanbul'da en kısa mesafe okul servis ücreti 100 YTL, İzmir'de 57 YTL, Ankara'da ise 69 YTL. Uzun mesafede ise İstanbul, İzmir ve Ankara arasındaki bu fark daha da açılıyor. 20 kilometrelik mesafe için İstanbul'da 220 YTL olan servis ücreti, İzmir'de 115, Ankara'da ise 108.5 YTL'yi geçmiyor. UKOME tarafından servis ücretleri açıklanırken, İstanbul'daki ücretlendirme ile diğer büyükşehir belediyeleri sınırlarındaki servis ücretleri göz önünde bulundurularak eşdeğerlilik sağlanmalıdır.''

ÖZEL OKULLARDA YÜKSEK ÜCRET TALEBİ

Peker, UKOME tarafından belirlenen servis ücretlerinin resmi ve özel eğitim kurumlarında hizmet veren tüm okul servisleri için bağlayıcı olduğunu, ancak bazı okulların bu tarifeyi uygulamadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

''Bazı özel okullar UKOME tarafından belirlenen servis ücret tarifesinin üzerinde bir tarife uyguluyor. En uzun mesafe için talep edilen servis ücreti UKOME kararına göre aylık 230 YTL olması gerekirken, 300 YTL'yi geçmektedir. Yılda 2 bin 850 YTL'ye ulaşan haksız rakamlar ortaya çıkmaktadır. Bu soygunun engellenmesiyle ilgili tüm kurumlar görevlerini yapmalıdır. UKOME kararlarının altında imzası olan servis firmalarının ücret tarifelerini denetlemeye davet ediyoruz. Tüm veliler bu fiyat tarifesinin üzerinde ücret isteyen firmaları UKOME'ye bildirmelidir.''

MESAFELER YÜKSEK HESAPLANIYOR

Peker, velilerin bu tür haksız taleplerin önüne geçebilmek için okul ile evleri arasındaki mesafeyi de bilmeleri gerektiğini söyledi.
Bu mesafenin öğrenciler evlerinden tek tek toplanırken dolaşılan yol değil, ana güzergah mesafesi olarak tek yönde hesaplanması gerektiğini vurgulayan Peker, bazı servis firmalarının servisin gittiği en uzak mesafenin ücretini istediğini belirtti.

Peker, yıllık servis ücretleri hesaplanırken 9 aylık eğitim süresinin 15 günlük yarıyıl ücreti düşüldükten sonra 8.5 ay üzerinden ödenmesi gerektiğini kaydetti.İstanbul'da öğrencilerin trafikte zaman kaybını önlemek için her türlü yol tamiratının yaz tatilinde yapılması gerektiğini de dile getiren Peker, Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği'ne göre servis araçlarının uyması gereken kurallara ilişkin şu bilgileri verdi:

''Servis hizmeti veren araçlar kanun ve yönetmeliklere uygun işaretleri taşımalıdır. Araçların iç düzenlemesinde yaralanmaya neden olabilecek demir aksam yumuşak bir madde ile kaplanmalıdır. Okul servis araçları 10 yaşından küçük olmalı, 6 ayda bir yetkili servislerde bakım ve onarımdan geçmelidir. Servis araçlarının kapıları iniş ve binişler için emniyetli olmalı ve kapıların hakimiyeti sürücüde olmalıdır. Her öğrenci için standarda uygun emniyet kemeri bulunmalı ve kullanımına dikkat edilmelidir. Servis araçlarında görüntü cihazı ve müzik sistemi kullanılmamalıdır. İlköğretim öğrencisi taşınırken rehber personel bulundurulmalı, bu personelin 22 yaşını doldurmuş en az lise mezunu olması gerekmektedir. Şoför E sınıfı sürücü belgesi için 3 yıllık, B sınıfı sürücü belgesi için 5 yıllık tecrübe şartını sağlamalıdır. Ayrıca şoförün hizmet sicilinin temiz olması, kılık kıyafetinin yönetmeliklere uygun olması, mali sorumluluk sigortası yapılmalı, ayrıca servis aracı kaza, trafik sıkışıklığı ve benzeri sorunlar yaşadığında veli, okul aile birliği ve diğer kişi ve kurumlarla mobil iletişimi sağlayacak donanım sağlanmalıdır.''

Peker, velilerin yanı sıra toplumdaki her bireyden trafik kurallarına karşı sorumsuz davranan teknik donanımından endişe duyulan araçların durumlarını en yakın trafik yetkilisi ile oda temsilcilerine bildirmelerini istedi.

samanyoluhaber

tag Okul servis ücreti uyarısı

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çay ve kahve ile ilgili bilinmeyenler Çay ve kahve ile ilgili bilinmeyenler

Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri

Beyninizi daha iyi kullanmanız için 20 öneri Beyninizi daha iyi kullanmanız için 20 öneri

Güncel Eğitim Haberleri