Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

En düşük memur maaşı 814 YTL eğitim haberi

eğitim haberleriEn düşük memur maaşı 814 YTL

lira.jpg En düşük memur maaşı 814 YTL
Bakanlar Kurulu 1.5 milyon memurun merakla beklediği 2007 yılı için maaş zam oranlarını belirledi. Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 2007 yılı için memurlara ortalama yüzde 12.2 oranında zam yapılacağını açıkladı. Çiçek Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, alt derecedeki memurlara 2007 yılının ilk yarısı için yüzde 4, ikinci yarısı için de yine yüzde 4; yüksek oranda maaş alan memurlara ise birinci altı ayda yüzde 3, ikinci altı ayda da yüzde 3 zam planladıklarını söyledi.
26 Eylül 2006 06:04
-26 Eyl 06 10:02 Şahin: Ben denge tazminatı ile birlikte 3+3'ü savunmuştum
-26 Eyl 06 12:00 Yeni zamma göre memur maaşları


--------------------------------------------------------------------------------

2007'de düşük maaşlı memura yüzde 8, yüksek maaşlıya yüzde 6 zam yapılacak. Ortalama zam oranı yüzde 12.2'yi buluyor. En düşük memur maaşı 814 YTL olacak. 2006 enflasyon farkı için yüzde 2.32 ödenecek

Bakanlar Kurulu 1.5 milyon memurun merakla beklediği 2007 yılı için maaş zam oranlarını belirledi. Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 2007 yılı için memurlara ortalama yüzde 12.2 oranında zam yapılacağını açıkladı.

Çiçek Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, alt derecedeki memurlara 2007 yılının ilk yarısı için yüzde 4, ikinci yarısı için de yine yüzde 4 oranında zam öngörüldüğünü söyledi.

Yüksek oranda maaş alan memurlara ise birinci altı ayda yüzde 3, ikinci altı ayda da yüzde 3 zam planladıklarını belirten Çiçek, "En düşük memur maaşı 1 Ocak 2007'den itibaren 814 YTL'ye, 2007 Temmuz'unda 847 YTL'ye çıkmış olacak. Böylece en düşük memur maaşında yaklaşık 100 YTL artış meydana gelecek" dedi.

En düşük memura yüzde 13.2

Memurların ünvanı, hizmet yılı ve derecelerine bağlı olarak zam oranlarının farklılık arzedeceğini belirten Çiçek, en düşük memur maaşına yüzde 13.2 zam yapılacağını, ortalama memur maaşı zammının ise yüzde 12.2 olacağını kaydetti. Çiçek, 2007 yılı için öngörülen enflasyon hedeflerinin tutturulamaması halinde, enflasyon farkı kadar memura zam yapacaklarını taahhüt etti. Hükümetin 2007 enflasyon hedefi yüzde 5. Ancak bu hedefin tutmayacağı tahmin ediliyor.

2006 farkı temmuzdan itibaren

Çiçek 2006 yılının birinci altı ayında ortaya çıkan yüzde 2.32'lik enflasyon farkının 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere ödeneceğini açıkladı. Bu yıl sonunda yüzde 2.5'un üzerinde enflasyon farkı söz konusu olursa bunu da ödemeyi kararlaştırdıklarını anımsattı.

Denge tazminatının kafa karışıklığına yol açtığı için bu uygulamayı uygun görmediklerini belirten Çiçek, şunları söyledi: "Sendikalar talep müesseseleridir. Daha yükseğini isteyebilirler. Siyaset adamları, ülkeyi yönetenler de mümkünse daha fazlasını vermek ister. Ancak her zaman ifade edildiği gibi Türkiye'nin bir gelir gider dengesi var. Hükümet olarak taahhüdümüz memurlarımıza enflasyonun altında bir ücret vermemektir. Hükümet, son üç seneden beri enflasyon rakamlarını tutturmuştur. Geçmiş yıllara yönelik olarak kayıp varsa evvelki maaş artışlarında da bunlar telafi edilmiştir."

'Kaşıkla verip kepçeyle alma dönemi bitti'

Böyle artışların bütçe imkanları içinde verilebileceğini ifade eden Çiçek, şöyle devam etti: "Farklı anlayışların bedelini memur ödemiştir. Kaşıkla verip kepçeyle alma dönemi geride kalmıştır. Çünkü enflasyonun üzerinde geriye dönük üç yılda enflasyon ve memur maaşları ne kadar arttı bunlara bakıldığında verilen yüzdelerin bütçe dengeleri içinde olabilecek olanın azamisi olduğunu ifade etmek istiyoruz."

Çiçek, memur zam oranlarının bütçeye getirecek toplam yükün 2007 bütçesinin hazırlanıp, TBMM'ye sunulması sonrasında ortaya çıkacağını söyledi.


Sendikanın hesabı farklıydı

Uzlaştırma Kurulu kararlarını kabul etmeyen hükümet geçtiğimiz cuma günü yapılan toplantıda, memurlara iki alternatif sunmuştu.

İlk öneri, düşük maaş alan memurlara yüzde 4+4, yüksek maaş alanlara ise yüzde 3+3 zam yapılmasını, ikinci öneri de tüm çalışanlara yüzde 3+3 zam yapılırken, düşük maaş alan memurlara 20+20 YTL denge tazminatı ödenmesini içeriyordu. Memur konfederasyonlarının kabul etmemesi üzerine, mutabakatsızlık metni imzalandı.

Türkiye Kamu-Sen'in hesaplamalarına göre, tüm kamu çalışanlarına yüzde 3+3 zam yapılması ve ek ödeme almayan memurlara 20+20 YTL denge tazminatı verilmesi halinde en düşük memur maaşı, Ocak 2007'de 702.9 YTL'ye, Temmuz 2007'de ise 743.8 YTL'ye yükselecekti.

Alt derecedeki kamu çalışanlarına yüzde 4+4, diğer kamu çalışanlarına yüzde 3+3 zam yapılması durumundaysa en düşük memur maaşı, Ocak 2007'de 689.5 YTL'ye, Temmuz 2007'de ise 717.1 YTL'ye çıkacaktı.

ZAM ORANINA TEPKİLER:

Kamu-Sen: Dağ fare doğurdu

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, memurlara gelecek yıl verilecek zam oranlarını değerlendirirken, "Siyasi iradeyi, IMF'nin verdiği yetkileri kullandığı için kutluyorum" dedi. Akyıldız, zamlar konusunda, "Dağ fare doğurdu" yorumunda bulundu.

Akyıldız, 2007'nin millet için hayırlı bir yıl olacağını ifade ederek, milletin siyasi iradeden hesap soracağını söyledi. Akyıldız, "Bu zam, kamu çalışanlarına, vatana, millete hayırlı olsun" dedi.

KESK: Gücümüzü kullanırız

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul da, zam oranının kamu emekçileri açısından kabul edilemez olduğunu söyledi.

Kamu çalışanları ile dalga geçer nitelikte bir zam yapıldığını savunan Tombul, "Bundan sonra yapılması gereken hizmet üretiminden gelen gücün kullanılmasıdır. Kamu çalışanlarının öneminin hatırlatılacağı eylemler yapılmalıdır" diye konuştu.

Memur-Sen: Zam beklenen oranda

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu da, memurlara beklenen oranlarda zam verildiğini ifade etti. Bu zam oranının altına imza atmadıklarını kaydeden Aksu, "Bu nedenle, bu zam konusunda çok fazla konuşmak istemiyorum. Bakanlar Kurulu'nun takdiridir" dedi. Aksu, toplu görüşme sürecinin mali konular dışında başarılı geçtiğine inandıklarını sözlerine ekledi.

tag En düşük memur maaşı 814 YTL

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Sıvı içine düşen cep telefonu nasıl kurtarılır? Sıvı içine düşen cep telefonu nasıl kurtarılır?

Radyasyonun en çok olduğu sebzeler Radyasyonun en çok olduğu sebzeler

Keçiboynuzu ve pekmezinin yararları Keçiboynuzu ve pekmezinin yararları

Güncel Eğitim Haberleri