Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmenler de Okumuyor! eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmenler de Okumuyor!

ogretmen1.jpg Çocuk Vakfı Çocuk Edebiyatı Okulu, "Türkiye'nin okuma alışkanlığı karnesi"ni hazırladı. Karneye yansıyan tabloda, Türkiye nüfusunun yüzde 88'i okur-yazar, düzenli kitap okuma alışkanlığı binde 1 ve gençlerin yüzde 70'i hiç kitap okumuyor.

OKS ORANI DÜŞÜRÜYOR

Okuma alışkanlığı karnesinde yer alan tespitlere göre, yetişkinlerin yüzde 95'i yalnızca televizyon seyrediyor, yüzde 5'i ise televizyon izlemenin yanı sıra kitap da okuyor. Ekonomik durumu iyi olan çocuklar roman okurken diğerleri hikaye okuyor. Üstün yetenekli çocuklar ders kitabı dışında kitap okumuyor. Kızların okullaşma oranı erkeklerin altındayken, kızlar erkeklerden daha çok kitap okuyor.

OKS DE OKUMAYI ENGELLİYOR

Öğretmenlerin yüzde 63'ü bazen kitap okurken, nüfusun yüzde 40'ı hayatı boyunca hiç kütüphaneye gitmemiş. İlköğretim 6. sınıfta OKS'ye hazırlık nedeniyle okuma isteği azalıyor. Eğitim süresi uzadıkça kızların okullaşma oranı düşüyor. Okul çağı erkek çocuklarda okullaşma oranı yüzde 96.6. 25 yaş ve üstündeki nüfusun yüzde 17.2'si okuma-yazma bilmiyor.

AŞK KİTAPLARI REVAÇTA

Annelerin yüzde 40'ı çocuklarına kitap alıyor ve yüzde 50'si çocuklarına kitap okuyor. Kızlar hikaye, erkekler çizgi roman seviyor. Türkiye'de en çok 8-10 yaş çocuklarını hedefleyen kitaplar yayınlanıyor. Çocuk ve gençlik yayınlarında şiddet ve cinsiyet ayrımcılığı yapılırken, aşk konulu kitap sayılarında artış olduğu belirlendi. En çok basılan 5 kitabın başını Keloğlan masalları çekiyor. Yabancı yayınlarda La Fonten fablları basılırken, çocuk ve gençlik dergileri alanında Bilim ve Çocuk Dergisi en etkin yayın oldu. Çocukları en çok kitap okuyan 35 ülke arasında 28. sırada yer alan Türkiye'de kitap ihtiyacı 235. sırada kaldı.

Yenişafak

tag Öğretmenler de Okumuyor!

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bu gıdalar gözlerinizi koruyor Bu gıdalar gözlerinizi koruyor

Hayat kurtaran önemli ipuçları Hayat kurtaran önemli ipuçları

Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın

Güncel Eğitim Haberleri