Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Çantalar hafifliyor, sınıflar değişiyor eğitim haberi

eğitim haberleriÇantalar hafifliyor, sınıflar değişiyor

okul.jpg Öğrenci karnelerinde değişiklik yapma kararı alan Talim ve Terbiye Kurulu, dev iki projeye daha imza atmaya hazırlanıyor. Kurul kararı gereği bu yıl öğrenci çantaları hafifletilecek, öğrenci sınıfları yerine öğretmen sınıfları hayata geçirilecek. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Doç. Dr. İrfan Erdoğan, "Yenilenen programla artan ders kitapları, beraberinde defter ve gereçlerle çantaları daha da ağırlaştırmıştır. Yapılan araştırmalar, çocukların dengesiz ve aşırı ağırlıklar nedeniyle bedensel bazı anormalliklere maruz kalabileceğini göstermiştir. Ayrıca ağır bir çantanın taşınması özellikle ilköğretim çağındaki çocukların okul yolu üzerindeki can güvenliğini de tehdit etmektedir. Bu projede, ders kitaplarının fasikülleştirilmesi ve sınıfta stoklanıp öğrencilere sunulması tasarlanıyor. Bu şekilde öğrenci eve sadece ilgili fasikülleri götürerek aşırı yükten kurtulacak. Böylece kitapların kaybolması, yıpranması ve gereksiz yere taşınması gibi sorunlar da tarihe karışacak" dedi.

ÖĞRETMEN SINIFLARI

Talim ve Terbiye Kurulu'nun ikinci önemli adımı ise ders sınıfları konusunda olacak. Artık, öğrenci sınıfları tarihe karışacak, öğretmen sınıfları uygulamasına geçilecek. Öğretmen sınıfları, ilgili ders öğretmenlerinin, mümkün olduğu oranda, derslerini sürekli olarak yaptığı dershane yerine geçecek. Yeni uygulama ile öğretmenler sürekli aynı sınıfta ders verecek, bu kez öğrenciler, derslere göre öğretmenlerinin sınıfına gidecek. Batı ülkelerinde çok yaygın olan öğretmen sınıfları uygulamasına, bu yıl bir veya iki ders için uygulamaya konulacak. Başarılı olunması durumunda önümüzdeki yıllarda tüm dersler için uygulamaya başlanacak. Okullarda, örnek olarak edebiyat, tarih, coğrafya, yabancı dil, felsefe ve psikoloji gibi öğretmen sınıfları oluşturulacak. Öğretmen sınıfı uygulaması ile hem okullardaki demirbaşların hor kullanılmasının önüne geçilecek, hem de derslerde öğrenim daha işlevsel hale getirilecek.

Zaman

tag Çantalar hafifliyor sınıflar değişiyor

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (5 yorum yazılmış)

box Eda :Bilmem İyi Fikir ama ben 4. sınıfa geçtim tablet verilcek mı

box pınar :ARKADAŞLAR UYGULANMASI ZOR BİRŞEY DEĞİL.FİZİKİ KOŞULLARI OLMAYAN OKULLAR KADEME KADEME GEÇİŞ YAPABİLİR. TOPLAM KALİTE SİSTEMİNDE BAŞARISI KANITLANMIŞ BİR UYGULAMAYA LÜTFEN KARŞI ÇIKMAYALIM. ÖĞRETMENLERİN YÜKÜ BU UYGULAMAYLA ARTMAZ ANCAK ÇALIŞMALARI GEREKECEK ELBETTE. GENELDE ÇALIŞMAK İSTEMEYENLER OLUMSUZ YORUMLAR YAPIYOR.OYSA ÖĞRETMENLER İÇİN SON DERECE RAHAT BİR UYGULAMA.KAPILARI KİTLEMEYİN.ÖĞRENCİ İÇERİ GİRİP DERSE MOTİVE OLSUN.SINIFIN GÖRÜNÜMÜ DERSİNİZİ YANSITSIN. HERŞEY DAHA KOLAY OLUYOR.BANA İNANIN.BU KONUDA BİZ ESKİ ADIYLA İŞ EĞİTİMİ DERSİ OLARAK YILLARDIR AYNI SİSTEMİ UYGULUYORUZ.ZARARINI DA GÖRMEDİK.KOLAY GELSİN.

box esra :ben sınıfın çalışkan öğrencisiyim üstelik öğretmenimi çok seviyorummmmmmmm esra atay 8.06 .2008

box feride nur :öğretmenler araç gereçlerini yanında taşımaz

box :bilmiyorum bazı yönleriyle güzel fakat engelli insanlarımızıda düşünmeliyiz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bağırsak tembelliğine çözüm 8 tavsiye! Bağırsak tembelliğine çözüm 8 tavsiye!

Kitap okumak öğrencinin başarısını artırıyor Kitap okumak öğrencinin başarısını artırıyor

Yumurta okul başarısını arttırıyor Yumurta okul başarısını arttırıyor

Güncel Eğitim Haberleri