Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmen Atamalarına Dava Açıldı eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmen Atamalarına Dava Açıldı

turkesen.jpg Türk Eğitim-Sen, 2006-2 öğretmenlik için başvuru ve atama kılavuzunun tercihler kısmında yer alan "tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına sözleşmeli öğretmen olarak atanmak istiyorum" ile "tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına kadrolu ya da sözleşmeli öğretmen olarak atanmak istiyorum" seçeneklerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay'a dava açtı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın dün yaptığı 10 bini kadrolu 7 bini sözleşmeli öğretmen ataması, Türk Eğitim-Sen tarafından yargıya taşındı. Türk Eğitim-Sen, 2006-2 öğretmenlik için başvuru ve atama kılavuzunun tercihler kısmında yer alan "tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına sözleşmeli öğretmen olarak atanmak istiyorum" ile "tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına kadrolu ya da sözleşmeli öğretmen olarak atanmak istiyorum" seçeneklerinin yasaya aykırı olduğunu belirterek, yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay'da dava açtı.

Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı'nın hem sözleşmeli hem de kadrolu öğretmen atamalarını, aynı dönemde ve aynı atama kılavuzunda yapmasının, "sözleşmeli öğretmenlerin asal öğretmen gibi algılandığını" belirtti. Sendika, atama kılavuzunda yer alan şekliyle, sözleşmeli ve kadrolu öğretmen arasında hukuki bir fark bulunmadığını savundu. Devlet memurları yasası uyarınca, öğretmen ihtiyacının karşılanmaması durumlarında sözleşmeli öğretmen alınabileceğine işaret eden Sendika, "Durum bu olunca 2006-2 Öğretmenlik için Başvuru ve Atama Kılavuzu ile hem kadrolu öğretmen atamasının yapılması hem de sözleşmeli öğretmen ataması yapılması, normlar hiyerarşisine, kanuna ve adalete aykırıdır" dedi.

Türk Eğitim-Sen, ayrıca sözleşmeli öğretmenlerin görev aldıkları okullara kadrolu öğretmen atamasının yapılmadığını da iddia etti. Dava dilekçesinde, "Bu uygulama, daha yüksek puanlı olan öğretmenlerin atanmaması sonucunu doğurmaktadır. Dolayısıyla sözleşmeli öğretmen alımı, kadrolu öğretmen istihdamını engelleyerek, acil öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere başvurulan bir tedbir olmak ötesinde asal atama şekline dönüşmektedir" denildi

ANKA

tag Öğretmen Atamalarına Dava Açıldı

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box kardelen :sözleşmeli öğretmen olarak artık öğretmenler arasındaki bu gruplaşmanın son bulmasını çok istiyorum.sözleşmeli öğretmenlere karşı hep bir önyargı var sözleşmeli öğretmenseniz siz yetersizsiniz ama kadroluysanız iyi öğretmensiniz damgasından artık kurtulmak istiyoruz.artık kpss'yi düşünmeden mesleğimi en iyi şekilde yapıp,öğrencilerime kendimi tam olarak vermek istiyorum.Sen sözleşmelisin lafını duymak için okumadım.lütfen sözleşmelileri hak ettikleri yere getirin artık 81 puanla sözleşmeli atanmışsak bu bizim suçumuz değil.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Elektrik faturasını düşürmek için tasarruf yöntemleri Elektrik faturasını düşürmek için tasarruf yöntemleri

Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri

Kanser riskini azaltan önemli gıdalar Kanser riskini azaltan önemli gıdalar

Güncel Eğitim Haberleri