Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bakan Çelik: Sorumlu Yayınevleri! eğitim haberi

eğitim haberleriBakan Çelik: Sorumlu Yayınevleri!

celik.jpg Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, tavsiye edilen kimi kitaplarda yer alan müstencen ve dini ifadelerinin sorumlusunun korsan yayınlarda olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "100 temel eser" listesinde tavsiye edilen kimi kitaplarda yer alan müstencen ve dini ifadelerinin sorumlusunun korsan yayınlarda olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, "100 temel eser" listesinde öğrencilere tavsiye ettiği kimi kitaplarda argo, müstehcen ve dini ifadelerle ilgili tartışmalar diğerek alevleniyor. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, korsan yayınlara işaret etti ve "Bir yayınevi, küfür dolu bir kitap hazırlayıp, buna, bakanlık tavsiye etmiştir damgası vuruyorsa, suç o yayınevinindir" dedi.

NTV yayınına katılan Milli Eğitim Bakanı Çelik, tartışmaları tercüme sıkıntısı ve anonim eserler olarak iki başlıkta değerlendirdi. Çelik, özellikle anonim ve derleme eserlerde yayınevlerinin sorumluluğuna dikkat çekti ve "Bir yayınevi küfür dolu bir kitap hazırlamışsa ve buna bakanlık tavsiye etti demişse. Bu onun sorumluluğudur" dedi.

Milli Eğitim Bakanı, yayınevlerinin, rant kaygısı ile projeyi gölgelemeye çalıştığının altını çizdi. Çeviri eserlerinde ise mutlaka o dilin kültürünün gözetilmesi gerektiğini belirten Çelik, eserin ruhana aykırı, metinde olmayan mesajlar içeren çevirilerin yazara, kitaba saygısızlık olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanı, argo, müstehcen ve kitabın ruhuna aykırı dini ifadelerle ilgili kitapların basına yansımasının hemen ardından bakanlığın bu tür kitapların tespiti için çalışma başlattığını, bu yönde bir genelgenin hazırlanacağını bildirdi.

tag Bakan Çelik: Sorumlu Yayınevleri!

20.11.2023 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bir yudum gazlı içecek, vücuda bakın neler yapıyor Bir yudum gazlı içecek, vücuda bakın neler yapıyor

Elektrik faturanızın kabarık olmasına engel olun Elektrik faturanızın kabarık olmasına engel olun

İnternet kesilince bunları yapabilirsiniz? İnternet kesilince bunları yapabilirsiniz?

Güncel Eğitim Haberleri