Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Yılın öğretmeninden yılın vukuatı eğitim haberi

eğitim haberleriYılın öğretmeninden yılın vukuatı

3.jpg İnternetten gönderdiği mesajlarla bir anda Türkiye gündemine oturan ve birçok kesim tarafından yılın öğretmeni olarak gösterilen R.S. hakkında burs için gönderilen paraları farklı alanlarda kullandığı iddiasıyla usulsüzlük soruşturması başlatıldı.
İnternetten gönderdiği mesajlarla bir anda Türkiye gündemine oturan ve birçok kesim tarafından yılın öğretmeni olarak gösterilen R.S. hakkında burs için gönderilen paraları farklı alanlarda kullandığı iddiasıyla usulsüzlük soruşturması başlatıldı.

Görevden alınması istenen R.S hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.
Diyarbakır'ın merkeze bağlı Y.M. İlköğretim Okulu'nda öğretmenlik yapan R.S, 2004 yılında internet üzerinden gönderdiği elektronik postalarla, görev yaptığı okulun 732 öğrencisi için yardım kampanyası düzenledi. Kısa zaman içinde R.S'nin internette gösterdiği kişisel banka hesabına, yüz milyarlarca lira nakit para akarken, okula da ayni yardımlar yapıldı.

Ancak R.S, iddialara göre İş Bankası, Yapıkredi Bankası, Halk Bankası ve Ziraat Bankaları'ndaki kişisel hesaplarına yatırılan ve öğrenci çocuklara burs olarak gönderilen parayı, usulsüz biçimde ve amacı dışında kullandığı öne sürüldü. Adı geçen öğretmenin parayı, okula pahalı makam odası döşetti, ek derslik yaptırdı ve kişisel harcamaları için kullandığı bildirildi. Bu durum karşısında burs verenler, paranın amacı dışında kullanılması üzerine şikayette bulundu.
Suçlamalar üzerine Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü Teftiş Kurulu, konuyu araştırmaya başladı. İdari soruşturma başlatılan R.S. hakkında, müfettişler ilk olarak yardımların toplandığı hesapların bloke edilmesine karar verdi.

R.S. ise İçişleri Bakanlığı ve Diyarbakır Valiliği'ne yazılar yazarak, maaş hesabına bloke konulmasıyla "mağdur" olduğunu öne sürerek, bunun kaldırılmasını istedi. R.S, salt bu başvuruyla da yetinmeyip, İş Bankası'nda bir başka hesap açtırdı. Milli Eğitim İl Müdürlüğü Mutemetliği ile Saymanlığı'na da yazılar yazarak, maaşının buraya yatırılmasını sağladı. Ardından da adı geçen öğretmen, internet üzerinden topladığı bağışları bloke konulmamış bir hesaba yönlendirdi.

Teftiş Kurulu'nun halen Y. İlköğretim Okulu Müdürü olan R.S. hakkında hazırladığı taslak raporda, görevden el çektirilmesinin istendiği öğrenildi. Ancak rapor, edinilen bilgiye göre henüz son şeklini almadı. R.S'nin burs için yatırılan paraları amacı dışında kullandığı iddialarının ortaya atılmasıyla, Milli Eğitim İl Müdürlüğü'nün de gönderilen paralarla Y.M. İlköğretim Okulu'na ek derslik yapılmasına onay vererek tartışmalı duruma düştüğü ileri sürüldü. Müdürlüğün burs paralarıyla okula ek derslik yapılmasına izin vermesinin, usulsüzlüğe göz yumma anlamına geldiği kaydedildi.

İddialara göre müdürlük, bu nedenle harekete geçerek, topladığı yardımlarla sembol haline gelen R.S'yi ve dolayısıyla da kendisini kurtarma operasyonuna girişti. Teftiş Kurulu'nu devre dışı bırakmak için, kurulun araştırması sürerken, özel bir komisyon oluşturdu. Komisyondan R.S'nin "mağduriyetinin" giderilmesinin talep edildiği öne sürüldü.

Bu arada, R.S'nin iddia edilen usulsüz harcamaları konusunda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğu da öğrenildi.

tag Yılın öğretmeninden yılın vukuatı

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box mustafa :Bu kadar yazılan çizilene rağmen adı geçen öğretmen adalet önüne aklanarak eski görev yerine idare mahkemesince geri gönderildi.

box Nilay Şen :Suçluluğu bağımsız yargıda ispat edilene kadar herkes suçsuzdur. Diyarbakır 2. İader Mahkemesinin kararına göre Sn.Rıdvan öğretmen 10.12.2007 tarihinde görevine geri dönmüştür.Lütfen yargısız infaz yapmayalım.Aydınlık Türkiye'nin daha nice Rıdvan öğretmenlere ihtiyacı var... Nilay Şen(Atatürkcü Türk Kadını)

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Müzik dinlemenin iyileştirici etkileri Müzik dinlemenin iyileştirici etkileri

Çocuk gelişimine olumsuz etki eden besinler Çocuk gelişimine olumsuz etki eden besinler

Doğalgaz faturasını azaltmak için öneriler Doğalgaz faturasını azaltmak için öneriler

Güncel Eğitim Haberleri