Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Müfredat yenilendi ama kitaplara giremedi eğitim haberi

eğitim haberleriMüfredat yenilendi ama kitaplara giremedi

3.jpg Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yenilediği ilköğretim programlarında pilot illerden gelen öneriler doğrultusunda yaptığı değişiklikleri, baskıya giren ders kitaplarına yansıtamadı. Öğretmen ve öğrenciler yapılan yeniliklerden ancak internet yardımıyla haberdar olabilecek.

MEB, geçen yıl ilköğretim Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Fen ve Teknoloji ders programlarını yeniledi. Ancak pilot illerden uygulamada zorluk çekildiği yönünde gelen şikâyetler üzerine programda bazı değişiklikler öngörüldü. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in de altında imzası bulunan Talim Terbiye Kurulu'nun 7 Ağustos'ta aldığı değişiklik kararında, "Değişikliklerin; 2006-2007 öğretim yılından itibaren 6. sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak uygulanması, okutulmakta olan ders programlarına, ders kitaplarına incelenmek üzere başvurusu yapılacak baskıya hazır nüshalara, yansıtılması kararlaştırıldı" denildi.

Ancak ihalesi bir ay önce tamamlanarak baskıya giren ders kitaplarına son değişiklikler yansıtılamadı. Yeni müfredata uyum sağlamada zaten sıkıntı yaşayan ve sadece internet üzerinden yapılan son değişikliklere ulaşma imkânı olan öğretmenlere, bu durumla ilgili duyuru da yapılmadı.

Talim Terbiye Kurulu Başkanı İrfan Erdoğan ise değişikliklerin bu yıl dağıtılacak kitaplara yansımamasına ilişkin, 'kitap odaklı' eğitim kavramına karşı olduğunu belirterek, öğretmenler için, "Onlara özgüven kazandırmamız gerekiyor. Kitap odaklı, program odaklı sisteme karşıyım" dedi. Erdoğan yenilenen müfredatın sağlam bir zemine oturtulması için biraz zamana ihtiyaç duyulduğunu da söyledi.

Radikal

tag Müfredat yenilendi ama kitaplara giremedi

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı

Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Şaşılık artık tarih oluyor Şaşılık artık tarih oluyor

Bu yiyecekler insan beynine zarar veriyor Bu yiyecekler insan beynine zarar veriyor

Güneş Işığı ve Zararlarından Korunmanın Yolları Güneş Işığı ve Zararlarından Korunmanın Yolları

Güncel Eğitim Haberleri