Eğitim Sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Karne Dağıtımına Katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Karne Dağıtımına Katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Karne Dağıtımına Katıldı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 2022-2023 eğitim öğretim yılının sona ermesi dolayısıyla Haydarpaşa Lisesinde düzenlenen karne dağıtım törenine katılarak öğrencilere karnelerini verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, İstanbul Haydarpaşa Lisesinde düzenlenen 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Karne Dağıtım Töreni'ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Tekin, okula gelişlerinde öğrenci ve öğretmenler tarafından çiçeklerle karşılandı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 89 yıllık tarihiyle ülkenin en köklü eğitim öğretim kurumlarından biri olan Haydarpaşa Lisesinde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Bugün başarıyla tamamladıkları 2022-2023 eğitim öğretim yılının eğitim camiasının tüm paydaşları için hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, "Ülkemizin dört bir köşesinde şu an karne sevinci yaşayan evlatlarımızın tamamını tebrik ediyor, hepsinin tek tek alınlarından öpüyorum." dedi.

Her eğitim öğretim yılı sonunda tıpkı Haydarpaşa Lisesinde olduğu gibi bilgili, kültürlü, ahlaklı, vicdanlı ve özgüven sahibi nesillerin yetiştiğini görmenin haklı gururunu yaşadıklarını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: Öğrencilerimizle her buluşmamızda geleceğimize daha umutla, çok daha büyük bir güvenle bakıyoruz. Evlatlarımızın sesine kulak verdikçe Türkiye'nin aydınlık yarınlarına olan inancımız da katlanarak artıyor. Buna vesile olanların başında hiç şüphesiz öğretmenlerimiz gelmektedir. Daha 5-6 yaşından itibaren evlatlarımızı kendilerine emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz, eğitim sistemimizin omurgasıdır. Öğretmen, bizim kültürümüzde sadece bilgiyi aktaran değildir. Öğretmen aynı zamanda öğrencisinin içindeki cevheri ortaya çıkaran bir kâşiftir. Karakterini şefkatle işleyen bir gönül işçisidir. Öğretmenlerimiz bilgileriyle birlikte tecrübeleriyle de evlatlarımızı hayata hazırlayan birer rehberdir.

"Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum." buyuran Hazreti Ali'nin bu sözüyle esasında bir öğrencinin öğretmenine olan vefa borcunun da sınırlarını çizdiğini ifade eden Erdoğan, ilk emri "Oku!" olan bir inancın mensupları olarak kendilerine bilgi yanında hikmeti, irfanı, ahlakı da aşılayan öğretmenlerin hakkını ödeyemeyeceklerini belirtti.

Şehit öğretmenlerimizin uğruna canlarını feda ettikleri hasletleri yaşatmayı sürdüreceğiz


Cumhurbaşkanı Erdoğan; vatana, millete ve devlete hayırlı bireyler yetiştirme ülküsüyle görev yapan tüm öğretmenlere şahsı ve milleti adına şükranlarını sundu. Ellerindeki tüm imkânları, evlatlarının eğitimi için seferber eden anne babaları da canıgönülden tebrik eden Erdoğan, konuşmasına şu sözlerle devam etti: Bu sene 6 Şubat'ta meydana gelen depremler sebebiyle ülke ve millet olarak dinî ve millî bayramlarımızı biraz buruk geçiriyoruz. Bugün de karne almanın sevincini maalesef tam manasıyla teneffüs edemiyoruz. Asrın felaketinde toprağa verdiğimiz 50 bini aşkın vatandaşımızın, özellikle öğrenci ve öğretmenlerimizin acısı hâlâ kalbimizi yakıyor. Bu vesileyle 6 Şubat depremlerinde vefat eden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve aziz milletimize başsağlığı niyaz ediyorum. Aybüke Yalçın'dan Necmettin Yılmaz'a 192 şehit öğretmenimizin her birini burada tekrar rahmetle yâd ediyorum. İnşallah, devlet ve millet olarak şehit öğretmenlerimizin emanetlerine sahip çıkacak, uğruna canlarını feda ettikleri hasletleri yaşatmayı sürdüreceğiz. Depremden olumsuz etkilenen şehirlerimizi de en kısa sürede yeniden ayağa kaldıracağız.

2002 yılından beri, her sene bütçede aslan payını eğitime ayırıyoruz


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de 19 milyonu temel eğitim ve ortaöğretimde, 8 milyonu yükseköğretimde olmak üzere yaklaşık 27 milyon öğrenci bulunduğunu aktardı. Geleceğin teminatı çocukların en güzel şekilde yetişmeleri için ellerindeki imkânları seferber ettiklerini anlatan Erdoğan, şunları kaydetti: 2002 yılından beri her sene bütçede aslan payını eğitime ayırarak, mevcut derslik sayımızı iki katına çıkararak, okullarımızı en son teknolojiye sahip eğitim altyapısına kavuşturarak, ders kitaplarından yardımcı kaynaklara öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu eğitim materyallerini ücretsiz dağıtarak, öğretmenlerimizin mali ve özlük haklarını her geçen yıl geliştirerek... Velhasıl evlatlarımızın kaliteli eğitim alması yolunda gereken ne varsa onu yapmaktan çekinmeyerek bu meseleye verdiğimiz önemi gösterdik."

Yarının Türkiye'si, inşallah, sizlerin omuzlarında yükselecektir


Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen ay yaptıkları 45 bin yeni öğretmen atamasıyla mevcut eğitim ordusunu daha da güçlendirdiklerini belirterek, "2002 yılında ülkemizde toplam 500 bin öğretmen varken son atamayla birlikte sadece bizim dönemimizde göreve başlayan öğretmen sayısı 800 bini buldu. İhtiyaç duyulan alanlarda öğretmen atamalarını sürdüreceğiz. Öğretmenlik mesleğinin itibarını artıracak, öğretmenlerimizin kariyerini geliştirecek projelerimizi yakında kamuoyuyla paylaşacağız." diye konuştu.

Okulları yazın pırıl pırıl yaparak yeni döneme hazır hâle getireceklerini aktaran Erdoğan, öğrencilerin kaliteli eğitim alması, öğretmenlerin görevlerini gönül huzuruyla yapması için her türlü çabayı göstereceklerini vurguladı.

Bu yıl 29 Ekim'de cumhuriyetin 100'üncü yaşını kutlayacaklarını hatırlatan Erdoğan, gençlere şöyle seslendi: Cumhuriyetimizin 100'üncü yılını biz de Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun başlangıç noktası yaptık. Gelecek 5 sene boyunca Türkiye Yüzyılı'nın inşası için gece gündüz demeden çalışacağız. Gözlerinin parıltısında yarının büyük ve güçlü Türkiye'sini gördüğüm siz evlatlarımıza her açıdan gurur duyacağınız bir ülke teslim edeceğiz. Bunun için ebeveyni, öğretmeni, öğrencisiyle hepimize sorumluluk düşüyor. Türkiye'ye güveneceğiz. Kendi potansiyelimize inanacağız. Hayal kurmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Hedeflerimizle aramıza kimseyi sokmayacağız. Bu ülkenin bir vatandaşı olmaktan her zaman şeref duyacağız. Tarihi zaferlerle dolu bu milletin mensubu olmaktan hiçbir zaman iftihar ötesinde bir şey düşünmeyeceğiz. Okuyacağız, araştıracağız, sorgulayacağız, çalışacağız. Bizi biz yapan değerlere ve köklerimize çok sıkı sahip çıkacağız. Bunları yaparsak Allah'ın izniyle kimse bizim önümüzü kesemez. Unutmayın! Yarının Türkiye'si, inşallah, sizlerin omuzlarında yükselecektir.

Yazın kitapla kütüphaneyle okumakla bağlarınızı kesmeyin


Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerin bugün aldıkları karnelerinde bir seneki gayretlerinin sonuçlarını gördüklerini kaydederek gençlere şu önerilerde bulundu: Bir TEKNOFEST gençliği olarak artık uzayla her an iç içe olmayı amaç edineceksiniz. Yazın arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle keyifli vakit geçirirken lütfen kitapla, kütüphaneyle, okumakla bağlarınızı kesmeyin. Tabiatın tüm güzelliklerinin önümüze serildiği bu yaz günlerinde kendinizi sadece ekran başına mahkûm etmeyin. Yeni şeyler öğrenme şevkinizin kaybolmasına izin vermeyin. Sizlere yardımcı olmak üzere çok farklı alanlarda açılmış ücretsiz yaz okullarımız, gençlik kamplarımız var ama bunu söylerken bir şey daha söylemek zorundayım. Merdiven altı kapkaççılara kendinizi kaptırmayın. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın, Diyanet İşleri Başkanlığımızın sizlere yönelik çalışmaları var. Devletimizin sizlere sunduğu bu imkânlardan en güzel şekilde istifade edeceğinize inanıyorum.

Öğrencileri tebrik ederek mutlu, huzurlu ve verimli bir tatil geçirmelerini dileyen, öğretmenlere de emekleri için teşekkür eden Erdoğan, hafta sonu Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na girecek gençlere başarı temennisinde bulundu.

Bakan Yusuf Tekin törende yaptığı konuşmada, "Sayın Cumhurbaşkanım, teşrifleriniz için teşekkür ediyoruz. Yeni bir nesil inşa eden maarif ailesinin temel direği öğretmenlerimizle birlikte Türkiye Yüzyılının inşası için sonuna kadar arkanızda olduğumuzu ve seferberlik ilan ettiğimizi taahhüt ediyorum." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Yusuf Tekin ile birlikte karne dağıtmak üzere sınıflara geçerek öğrencilere karnelerini dağıttı, heyecanlarına ortak oldu.

Öğrencileri tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilere çeşitli hediyeler vererek iyi tatiller diledi.

Karne dağıtımının ardından öğretmenler odasına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Yusuf Tekin, eğitimcilerle sohbet etti.

tag güncel eğitim haberleri Cumhurbaşkanı Erdoğan Karne Dağıtımı açıklamalar Yusuf Tekin MEB

tarihli haber

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Son Eklenen Eğitim Haberleri

LGS 2024 Merkezî Sınav Tarihi 2 Haziran

LGS 2024 Merkezî Sınav Tarihi 2 Haziran

Liselere Geçiş Sistemi(LGS) merkezî sınav takvimine ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Yusuf Tekin, 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezî sınavının 2 Haziran 2024 Pazar günü yapılacağını söyledi. Çocukların, 2023-2024 eğitim öğretim yılını 14 Haziran'da karnelerini alarak tamamla Devamını Oku

Müfredatta Sadeleştirilmeye Gidilecek

Müfredatta Sadeleştirilmeye Gidilecek

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada, okullardaki müfredatın ağırlığının azaltılacağını ve derslerin sadeleştirileceğini duyurdu. Yeni müfredat değişikliklerinin aralık ayında kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi dün yoğun bir gündemle toplandı ve yapılan toplantının ard Devamını Oku

MEB'in Yeni Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi

MEB'in Yeni Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmî Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak Yürürlüğe Girdi. ▪ Yönetmelikte yapılan düzenlemeye göre daha önce ortaokul, lise, BİLSEM ve benzeri eğitim kurumlarında ana sınıfı açılabiliyorken artık okul öncesi çocuk Devamını Oku

Yeni eğitim öğretim yılı başladı

Yeni eğitim öğretim yılı başladı

Öğrenciler, öğretmenler ve veliler ilk okul günü heyecanı yaşadı. Okul öncesi, ilkokul 1. ve lise 9. sınıflar, geçen hafta uyum eğitimine başlamıştı. Yeni eğitim öğretim yılı birinci dönemi 19 Ocak 2024 Cuma sona erecek. * Milli Eğitim Bakanlığı, tüm kademelerde 20 milyon 481 bin öğrenci ve 1 milyon 178 bin öğretmenin ders başı yaptığı 2023-2024 eğ Devamını Oku

LGS Merkezî Sınav Sonuçları Açıklandı

LGS Merkezî Sınav Sonuçları Açıklandı

2023 LGS Kapsamındaki Merkezî Sınav Sonuçları Açıklandı 4 Haziran 2023 tarihinde LGS kapsamında gerçekleştirilen "Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav" sonuçları http://meb.gov.tr adresinden erişime açıldı. Sonuçlara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan Karne Dağıtımına Katıldı

Eğitim Haberleri Ana Sayfa