Eğitim Sitesi

MEB'den idareci ve öğretmenlere uyarı

MEB'den idareci ve öğretmenlere uyarı

MEB'den idareci ve öğretmenlere uyarıMEB'DEN Okullara Emniyet ve Güvenlik Tedbirleri Hakkında Önemli Duyuru.

MEB Okullarda aşağıdaki hususlara dikkat edilmesini istedi.

A) Personel Güvenliği
Gizli ve gizlilik dereceli birim ve kısımlarda çalışan personel hakkında, ilgi (d)'de kayıtlı yönerge doğrultusunda "Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması" İVEDİ olarak yapılacaktır.

B) Binalara Giriş ve Çıkışların Kontrolü
a) Bina girişlerinden itibaren bütün alanlarda, kontrolü kolaylaştırmak için personele verilen "Daimi Giriş Kartı" mesai süresince sol yakaya veya boyuna takılı olarak taşınacaktır.

b) Birim amirince çalışma saatleri içinde ve dışında olmak üzere, giriş kapılarından hangilerinin açık ve/veya kapalı bulundurulacağı, hangi kapıdan ziyaretçilerin giriş yapacağı tespit edilecek ve buna göre uygulama yapılacaktır. Kontrol dışı giriş ve çıkışlara izin verilmeyecektir.

c)Okul bahçesine hiçbir surette araç alınmayacaktır. Öğrenci servis araçlarına ayrılan alan dışında park yapılmayacaktır.

d)Ziyaretler, çalışan personelin bürosunda/odasında yapılacak ise; müracaat görevlisi, ziyaretçinin hangi servisle işi olduğunu, kimi ziyaret edeceğini soracak, ilgili personelden teyit aldıktan sonra ziyaret sebebini ziyaretçi defterine yazacak, ziyaretçinin kimliğini alarak kayıt edecek, ziyaretçi giriş kartını verecektir. Ziyaretçi giriş kartının, ziyaret süresince sol yaka veya boyuna takılı olarak taşınması ve ziyaret sonunda iade edilmesi sağlanacaktır.

e)Çalışma saatleri dışında, herhangi bir sebeple kuruma girmek isteyen personelin amirleri tarafından, merkez teşkilatında Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İdari İşler Daire Başkanlığına, taşra teşkilatında ise birim amirlerine veya güvenlikten sorumlu birime önceden bildirilecektir. Giriş çıkışlar kayıt altına alınacaktır. Kayıtlar güvenlik ve müracaat memurluğundaki "Kayıt Defterine" işlenecek ve defterler ilgili personel tarafından imzalanacaktır.

C) Kontrol İşlemleri
a) Hizmet binalarına giriş yapan ziyaretçilerin, giriş ve çıkışları mutlaka güvenlik ve müracaat memuru refakati ile sağlanacaktır. Güvenlik ve müracaat memurları dışarıdan gelenlerin eşyalarını arayabilecektir.

b) Güvenlik ve müracaat memurları, ziyaretçilere ait olan silah, tabanca, bıçak, paket vb. eşyaları tutanakla teslim aldıktan sonra ziyaretçi giriş kartı verecektir.

c) Güvenlik ve müracaat memurları, bina ve eklentilere; elektrik, su, hava gazı ve kalorifer bakım - onarım vb. amaçlarla gelen kişilerin tamir takımlarını, taşıdığı çanta ve torbalarını, araç ve gereçlerini girişte kontrol edecektir. Onarım süresince kontrol amacıyla refakatçi bir personel verilecektir. Bu gibi personele geçici giriş kartları verilecek, iş bitiminde giriş kartı geri alınacaktır.

d )Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında ki bina ve eklentilerinde, her birim veya ünite amiri, kendi birimlerine ait çalışma odalarında ve bu odaların giriş-çıkışa açıldığı koridorlarda, her gün için birer nöbetçi personel görevlendirecektir. Nöbetçiler; görevli öğretmenler ve şef dâhil diğer alt unvandaki memur ve işçilerden oluşacak, aylık nöbet çizelgeleri dosyada muhafaza edilecektir.

e) Nöbetçi Personelin Görevleri Şunlardır:

1)Personelin görevi sabah mesai ile başlar, akşam mesai bitiminde tamamlanır.

2)Ziyaretçilerin koridorlarda keyfi dolaşmalarını önler, şüpheli harekette bulunanların takibini yapar. Bina içinde uygunsuz davrananları ilgili amirlerine ve güvenlik personeline bildirir.

3)Görev alanı içerisindeki çalışma odalarının kontrolünü yapar, elektrikli araç ve tesisatların enerjilerinin kesildiğini, kapı ve pencerelerin kapalı olduğunu, içeride kimsenin kalmadığını kontrol ederek görevini tamamlar.

4)İlgi (g) talimat ekinde yer alan günlük emniyet kontrol çizelgesini (ek-k) imzalar.

D) Sabotajlara Karşı Koruma ve Sabotajları Önleme
Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı ile okul ve kurumlarımızın işyeri bina ve eklentilerinin "Sabotajlara karşı Koruma Planları" 88/13543 karar sayılı yönetmenliğe göre hazırlanacak, aradan geçen zaman ile günümüz şart ve imkânlarına göre gözden geçirilecek, eksiklikler giderilerek güncel halde bulundurulması sağlanacaktır.

E) Yangınlara Karşı Korunma

Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı ile okul ve kurumlarımızın işyeri bina ve eklentilerinin yangınlara karşı alınacak tedbir ve önlemler ilgili (b) Yönetmelik, ilgi (e) Yönerge esaslarına göre alınacaktır.

F) Fiziki Emniyet
a)Bina ve eklentilerin etrafının duvar, tel örgü vb. engellerle çevrilmesi,

b)Belirli noktalara güvenlik kulübesinin yaptırılması,

c)Aydınlatma ve ışıklandırma sistemlerinin çalışır halde bulundurulması,

d)Personele ait araçların kendilerine ayrılan otoparka alınarak kontrolünün sağlanması,

e)Yabancı araçların bina ve eklentilere ait bahçe ve otoparklara alınmaması, bina ve bahçe önlerine park ettirilmemesi,

f)İşportacıların, seyyar satıcıların veya çeşitli ticaret firmalarına ait satış elamanlarının bina ve eklentilere girmelerinin önlenmesi,

G) Nöbet Hizmetleri
Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatı ile okul/kurumlarda "Millî Eğitim Bakanlığı Nöbet Hizmetleri Özel Talimatı" esaslarına göre nöbet hizmetleri aksatılmadan, hassasiyetle yürütülecektir.

tag güncel eğitim haberleri MEB öğretmen okullar Emniyet Tedbirleri Güvenlik Tedbirleri

2016-09-02 tarihli haber, 5279 kez okundu

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Son Eklenen Eğitim Haberleri

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, KYK borç faizlerine ilişkin "KYK kredilerinde ana para üzerinden ödeme yapılacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: Bu yıl 520 binden fazla gencimiz burs, 800 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alDevamını Oku

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 18-19 Haziran'da gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçlarının http://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandığını duyurdu. YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ Devamını Oku

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2022 sınavı sonuçları açıklandı. SINAVDA İPTAL EDİLEN SORU YOK Merkezi sınavda öğrencilere iki oturumda toplam 90 soru yöneltildi. Saat 9.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din KültürüDevamını Oku

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sürecine ilişkin takvimin yayımlandığını bildirerek ön başvuruların 18-26 Temmuz tarihinde, atamaların ise 1 Eylül'de yapılacağını açıkladı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleDevamını Oku

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı Üniversite adayları, YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) 18 Haziran Cumartesi günü, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorulaDevamını Oku

MEB'den idareci ve öğretmenlere uyarı

Eğitim Haberleri Ana Sayfa