Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmen atamasında bakana süper yetki eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmen atamasında bakana süper yetki

nabiavci2.jpg Dershaneleri kapatmayı hedefleyen torba yasaya eklenen bir maddeyle Türkiye genelindeki 181 proje okulundaki bütün atamalar bakanın inisiyatifine bırakıldı. Eğitimciler, atamalardaki bu vesayetin bakana siyasi bir rant alanı sağladığı görüşünde.

Dershaneleri kapatmayı öngören yasanın da bulunduğu torba yasaya eklenen bir maddeyle proje okulları olarak bilinen okullardaki öğretmen ve yöneticilerin atanmalarının inisiyatifi Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yetkisine bırakılmıştı. Bakan Avcı, proje okullarındaki yüzlerce öğretmeni görevden almaya başladı.

BAKANA SÜPER ATAMA YETKİSİ
Normalde eğitimde atamalar MEB atama ve yer değiştirme yönetmeliğine göre yapılıyor. Öğretmenlerin rotasyon süresi ise son düzenlemeyle 12 yıla çıkarılmıştı. Ancak rotasyon düzenlemesi de eğitim ortamını kötü etkileyeceği gerekçesiyle iptal edilmişti. Bakana verilen bu süper atama yetkisi ise bakana olağanüstü yetkiler veriyor.

BAKANA SİYASİ RANT SAĞLAYACAK
Düzenlemeye tepki gösteren eğitimcilerden Aktif Eğitim Sen Başkanı Osman Bahçe, "Bakana tanınan bu süper yetkinin amacı, bakanın siyasi rant alanını genişletmekten başka bir amaç taşımıyor. Aksi takdirde bu kadar büyük atama yetkisinin tek kişiye verilmesi normal değil. Binlerce öğretmeni olan bu okullar büyük illerde bulunuyor. Bu yetkiyle bakan, istediği milletvekilinin yakınını istediği yere atayabilecek" ifadelerini kullanıyor.

İLK GÖREVDEN ALMALAR İSTANBUL'DA
Görevden alma ve yer değiştirme, yönetmelik çerçevesinde veya soruşturma halinde teftiş kurulu kararına bağlı olarak gerçekleşiyor. Ancak bu düzenlemeyle bakan istediği an binlerce öğretmenin atamasına tek başına karar verebiliyor. Düzenlemenin üzerinden bir yıl geçti ve ilk görevden almalar İstanbul'da başladı. Doğrudan bakanın isteğiyle siyasal, sendikal ve kişisel sebeplerle görevden alınan öğretmenler il emrine çekildi.

İŞTE SÜPER ATAMA MADDESİ
"MADDE 37 - ... (9) (Ek: 1/3/2014-6528/22 md.) Yurtiçi veya yurtdışında, yerli veya yabancı kurum ve kuruluşlarla veya başka ülkelerle işbirliği anlaşması çerçevesinde kurulan ve ulusal veya uluslararası proje yürüten okul ve kurumlar, bakan onayı ile proje okulu olarak seçilen ve belirli eğitim reformu ve programları uygulanan okul ve kurumlar ile bakan onayıyla doğrudan bakanlık merkez teşkilatına bağlanan kurumlara yapılacak öğretmen atamaları ve yönetici görevlendirmeleri bakan tarafından yapılır."

İSTEDİĞİ ÖĞRETMENİ GÖREVDEN ALABİLİYOR
Torba yasa Meclis'ten geçirildiğinde ulusal düzeyde veya AB fonlarıyla Türkiye genelinde başta büyük şehirlerde olmak üzere 181 okul proje okul olarak ilan edilmişti. Kanunda yapılan değişiklikle Milli Eğitim Bakanı, istediği okulu proje okulu yapma ve istediğini doğrudan kendine bağlama yetkisine sahip oldu.

BURAK KILIÇ-İSTANBUL
meydangazetesi.com.tr

tag güncel eğitim haberleri MEB Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Atamalar Eğitimciler

22.8.2015 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Gülmenin Yararları Gülmenin Yararları

Akıllı ve sağlıklı beslenmede 10 önemli nokta Akıllı ve sağlıklı beslenmede 10 önemli nokta

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

Güncel Eğitim Haberleri