Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEB, öğretmenlere rotasyon taslağı hazırladı eğitim haberi

eğitim haberleriMEB, öğretmenlere rotasyon taslağı hazırladı

3.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atama ve yer değiştirme taslağı çalışmalarını tamamladı.

Taslakta uzun bir süredir gündemde olan öğretmenler için rotasyon uygulamasının kriterleri belirlendi. Taslağa göre öğretmenler, aynı eğitim kurumunda en fazla toplam 8 yıl görev yapabilecek. 8 yılını dolduran öğretmenler ders yılının sonunda en fazla 2 ay içinde il içinde tercihte bulunacak. Tercihte bulunmayan veya tercihlerine atanamayan öğretmenler de re'sen atanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği taslağını yayımlayarak, paydaşların görüş ve önerilerine açtı. Eğitim-öğretim hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi için öğretmenliğe yapılacak atamalar ile öğretmenlerin yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esasları düzenlenen yönetmelik, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacaklar ile bu eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenleri kapsıyor.

Taslağın 35. maddesinde öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi belirlendi. Taslağa göre öğretmenler, aynı eğitim kurumunda en fazla toplam sekiz yıl görev yapabilecek. Aynı eğitim kurumunda toplam 8 yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları duyurunun ardından yapılacak. Atama, sürenin dolduğu tarihin içinde bulunduğu ders yılının sonundan itibaren en fazla 2 ay içinde aynı ilde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına re'sen yapılacak.

Aynı eğitim kurumunda toplam 8 yıllık görev süresini ders yılının dışında tamamlayan öğretmenlerin atamaları, 8 yıllık görev süresini doldurdukları tarihi takip eden ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılacak. Kadrolarının bulunduğu il içindeki eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenecek. 8 yıllık görev süresinin hesabına; aynı eğitim kurumunda ikinci görev kapsamında yönetici olarak geçen görev süreleri hariç olmak üzere, yıllık izin, hastalık izni, aylıksız izin, vekâlet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri de dâhil edilecek. Adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı sekiz yıllık görev süresinin hesabında dikkate alınacak.

ÖĞRETMENLER 25 TERCİHTE BULUNACAK
Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere, alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda sekiz yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı öğrencilerle devam etmeleri şartıyla 4'üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılacak. Yapılacak atamalarda, öğretmenlere en fazla 25 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilecek. Duyuruda; alanlar itibarıyla boş öğretmen kadroları, bu madde kapsamında ataması yapılacaklardan boşalacak muhtemel öğretmen kadroları, başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi ile diğer hususlara yer verilecek.

samanyoluhaber.com

tag güncel eğitim haberleri MEB öğretmenlere rotasyon Milli Eğitim

22.10.2014 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (4 yorum yazılmış)

box 30 YILLIK ÖĞRETMEN :İSTANBUL TRAFİĞİNE UYGUN BİR KARAR MI? 8 YILINI DOLDURAN ÖĞRETMEN EĞER KENAR MAHALLEDE DURUYORSA EVİ ORADA OLDUĞANDANDIR.EN AZINDAN EVİ OLANLAR KALMALIYDI. BARİ İSTEYENİ EN YAKIN OKULA YERLEŞTİRMEYİ MEB YAPSAYDI. İSTANBULDA HER OKULUN KADROSU DOLU.ÖĞRETMENLERİ BU SAATTEN SONRA DOLAŞTIRMAK GÜNAH DEĞİL Mİ...

box MERVE ÇALIŞKAN :ÖĞRENDİĞİM İYİ OLDU

box Azimkar TERAKKİ :madem öğretmeni en az 8 yıl arayla oradan oraya göndermek niyetindesiniz, neden il içi tayin için 2 yıl süreyi 3 yıla çıkardınız?

box Yuksel YAVUZ :Özür grubu ile tayin olduğum (Bakmakla Yükümlülük)mahallede 8 yılımı doldurdum. Bu konuda bir planlama var mıdır?

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İyi bir anne baba olabilmek için... İyi bir anne baba olabilmek için...

Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri

Beyninizi sağlıklı ve formda tutmanın yolları Beyninizi sağlıklı ve formda tutmanın yolları

Güncel Eğitim Haberleri