Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İlk Ders Zili Bakan Nabi Avcı'dan eğitim haberi

eğitim haberleriİlk Ders Zili Bakan Nabi Avcı'dan

bakan-avci-zil.jpg Üç aylık yaz tatilinin ardından 16 milyon 400 bin öğrenci ve 873 bin öğretmen ders başı yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Balgat Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesinde ilk ders zilini çalarak, 2014-2015 eğitim-öğretim yılını başlattı. Düzenlenen törene MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, Müsteşar Yardımcıları Salih Çelik, Ömer Açıkgöz, Ankara Vali Vekili Kemal Karadağ, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, öğretmenler, öğrenciler ve veliler de katıldı.

Bakan Avcı, törendeki konuşmasına yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulunarak başladı.

Sağlık, huzur ve mutluluk içinde başarılı bir eğitim yılı dileyen Avcı, bugün 16 milyon 400 bin öğrencinin okula başladığını ifade etti.

Bu sayının pek çok ülkenin nüfusundan fazla olduğuna işaret eden Avcı, buna yükseköğretimdeki öğrenciler de dahil edildiğinde 20 bini bulduğunu belirtti.

MESLEKİ EĞİTİMİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ!

Eğitim öğretim yılının açılış töreninin bu okulda yapılmasının özel bir nedeni bulunduğunu ifade eden Avcı, gerek kalkınma planı, gerek hükümet programı ve Bakanlığın strateji planında mesleki eğitime verilen önemi burada bir kez daha kamuoyuyla paylaşmak istediklerini söyledi.

Avcı, "Mesleki ve teknik eğitimin önü artık hatırlamak istemeyeceğimiz nedenlerle uzun bir süre kapalıydı. Dolayısıyla bu okullarımız hak ettikleri ilgiyi maalesef yakın zamanlara kadar göremiyorlardı. Oysa burada çok güzel işler yapılıyordu, şimdi de yapılıyor. Daha sonra da yapılacak. Burada birinci sınıf eğitim veriliyor" dedi.

Okulda neler yapıldığını anlatmak için tanıtım dosyasından birkaç başlık okuyan Avcı, okulda mobilya ve iç mekan tasarımı, makine teknolojisi, mekan teknolojisi, bilişim ve otomasyon teknolojisi gibi birçok alanda eğitim verildiğini söyledi.

Halk oyunları ekibinin gösterisi sırasında uçan kameranın çekim yaptığını belirten Avcı, o kameranın bu okulun öğrencileri ve öğretmenleri tarafından yapıldığını ifade etti.

Okulun hem geçmiş hem bugünkü başarılarını çok yakından izlediklerini kaydeden Avcı, tüm endüstri ve meslek liselerinin neleri başardığını bildiklerini ama kamuoyunun pek bilmediğini, onun için özellikle buraya geldiklerini dile getirdi.

Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ders yılından itibaren önümüzdeki yıllarda en büyük önceliğimiz mesleki ve teknik eğitim olacak. Hükümet programımızda da bu çok açık bir biçimde vurgulandı. Strateji planımızda da vurgulandı. Teknolojideki değişimleri eğitim sistemimize aktarabilmek için ne mümkünse yapacağız. Bu amaçla sektörle çok yakın işbirliği içindeyiz. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz, sektördeki tüm paydaşlarla, mesleki ve teknik eğitimimizi nasıl bir adım ileri götürürüz diye gece gündüz çalışıyor. Bu yıldan itibaren özellikle mesleki ve teknik eğitim alanında çok köklü değişimler, dönüşümler yaptığımızı ve bu okulların önümüzdeki yıllarda öğrencisi olmak için kıyasıya yarışılan okullar olduğunu sizler de göreceksiniz. İleride meslek hayatına atıldığınızda da bu okullardan mezun olmanın gururunu yaşayacaksınız."

Avcı, tüm öğrenciler, öğretmenler, eğitim çalışanları ve veliler için yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.

Konuşmasının ardından Avcı, öğrenci, öğretmen ve diğer katılımcılarla ilk ders zilini çaldı. Bakan Avcı, daha sonra okulu gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

Öte yandan Bakan Avcı, eğitim öğretim yılının başlaması münasebetiyle tüm eğitimcilere birer kutlama mesajı gönderdi. Bakan Avcı'nın cep telefonlarına gönderdiği mesajı şöyle:

"Sevgili Öğretmenim, size, öğrencilerinize ve okulunuzdaki bütün eğitim çalışanlarına sağlıklı, mutlu, başarılı bir eğitim ve öğretim yılı diliyorum."

tag güncel eğitim haberleri Nabi Avcı MEB ilköğretim okul öğrenci öğretmen

15.9.2014 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çilek Yemeniz İçin 10 Neden Çilek Yemeniz İçin 10 Neden

Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın

Elektrik faturasını düşürmek için tasarruf yöntemleri Elektrik faturasını düşürmek için tasarruf yöntemleri

Güncel Eğitim Haberleri