Eğitim Sitesi

MEB, TEOG ile ilgili sorulara cevap verdi

MEB, TEOG ile ilgili sorulara cevap verdi

MEB, TEOG ile ilgili sorulara cevap verdiMilli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş TEOG ile ilgili tartışmalara açıklık getirmek için bir dizi soruya cevap verdi.
TEOG sonuçları açıklandıktan sonra bazı öğrencilerin evlerine 100 km uzaklıktaki okullara yerleştirildiği doğru mu?
Tercih ettiği ilçeler dışında bir okula yerleşen öğrenci sayısı 9.802 kişidir. Bu öğrenciler, hiç tercih yapmamış ya da A veya B grubu tercihlerinden hiç birisine yerleşememiş öğrencilerden oluşmaktadır.

Bu öğrenciler ne yapacak?
Bu öğrencilerimiz, nakil dönemleri içerisinde boş kontenjanları takip ederek yakın bir okula yerleşebileceklerdir.

Sistemde 15 okul tercih ettiği halde istediği okullara yerleşemeyen öğrenciler olduğu doğru mu?
Doğrudur. A grubunda tercih sıralamasına ve puan üstünlüğü göre yerleştirme yapılmıştır. Tercih yapan öğrencilerden %93'ü tercih ettikleri okula yerleştirilmiştir. Üstelik, bu öğrencilerimizin 550 bini, yani yarısı ilk üç tercihinden birine yerleşmiştir. A Grubunda yerleşemeyen öğrenciler ise kılavuz esaslarına göre B grubunda sistem tarafından adresine göre otomatik olarak yerleştirilmiştir. Ancak, öğrencilerimizin % 93´ü A grubundaki tercihlerine sorunsuz olarak yerleşmişlerdir.

Tercihleri arasında İmam Hatip Lisesi olmadığı halde sistem tarafından İmam Hatip Liselerine yerleştirilen öğrenci var mı? Bunların sayısı kaçtır?
A Grubu tercihlerini doğru yapan öğrencilerimiz için bu durum söz konusu değildir.

209 öğrencimiz ise Çok Programlı Lise (ÇPL) tercihinde bulunduklarından ve adı üstünde "çok programlı" olan bu liselerde İmam Hatip Lisesi programı da olduğundan, ÇPL altındaki İmam Hatip Lisesi programına yerleştirilmişlerdir. 45 öğrenci ise A ve B grubu tercihlerine yerleşemediğinden, hiç tercih yapmayan öğrencilerle birlikte değerlendirilmiş ve bu şekilde, tercih etmediği halde imam hatip lisesine sistem tarafından yerleştirilmiştir. Bu öğrencilerimiz de nakil yoluyla okullarını değiştirebilir; bir başka okula veya programa geçebilirler.

İmam Hatip Liselerini tercih etmediği halde sistem tarafından İmam Hatip Liselerine yerleştirilen gayri Müslim öğrenci var mı?

Öğrencilerimizin din hanesi e-okul üzerinde tutulmamaktadır. Yerleştirmeye esas alınan kriterler arasında da din hanesi yoktur. Dolayısıyla bunu önceden tespit etmemiz ve yönlendirmemiz mümkün değildir.

Sistem tarafından kapalı bulunan Ruhban okuluna öğrenci yerleştirildiği iddiaları doğru mu?
Böyle bir durum söz konusu değildir. Açık bulunan okulların kod ve adres bilgileri sistemimizde mevcut olup bunlar da tercih kılavuzunda yayınlanmıştır.

Nakil isteyen öğrencilerin sadece haftada bir gün (Cuma günü) tercih yapabilmelerinin sebebi nedir? Neden her gün tercih yapılmasına müsaade edilmiyor?
Öğrencilerimiz Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri nakil talebinde bulunabilmektedirler. Yerleştirmeler de Cuma günü yapılmaktadır. O hafta oluşan boş kontenjanlar da yine Cuma günü ilan edilmekte; veliler ve öğrenciler, Cuma günü ilan edilen bu yeni boş kontenjanlar için izleyen Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri nakil işlemleri için başvurabilmektedir.

Boş kontenjanlar neden sadece Cuma günü ilan edilmektedir?
Sürekli ilan edilmesi halinde anlık doluluk ve boşluklar görülebilecek, bu durum hem bir kargaşaya hem de istismara açık hale gelebilecektir. Bu sebeple Cuma günü ilan edilen kontenjanlara hafta boyunca nakil talebi alınmakta ve Cuma günü yerleştirme yapılmakta, kalan kontenjanlar ile yeni oluşan boşluklar ilan edilmektedir.

Bu yıl okulların yüzdelik dilimlerinin yükseltildiği bu nedenle tercih yaptığı halde öğrencilerin büyük bir kısmının son sıralardaki tercihlerine yerleştirildikleri doğru mu?
Okulların yüzdelik puanlarını, o okulu tercih eden öğrencilerin puanları belirlemektedir. Her yıl yüzdelik dilimlerin değişmesi doğaldır. Tercih eden ve yerleştirilen öğrenci sayısının artması da bunda etkendir. 2013 yılında 630 bin civarında öğrenci yerleştirilmişken bu yıl 1 milyon 57 bin öğrenci yerleştirilmiştir. Dolayısıyla bu değişim doğaldır.

Yerleştirildiği okuldan memnun olmayan öğrenciler ne yapmalı?
Nakil döneminde oluşacak boşlukları takip edip istedikleri okula nakil talebinde bulunabilirler.

Nakillere okullar açıldıktan sonra da devam edilebilecek mi?
Evet, devam edecek. Eylül ayından sonra da Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'ne göre nakiller yapılacaktır.

Bir öğrenci devlet okuluna yerleştirilmişse özel okula gidebilir mi? Bir hafta sonra tekrar devlet okuluna dönebilir mi?
Bu mümkündür. Ya yerleştiği okula giderek ya da özel okula giderek özel okula kaydını yaptırabilir. Daha sonra tekrar dönmek isterse aynı şartlarda tekrar devlet okuluna dönebilecektir.

TEOG yerleştirmesi nasıl yapıldı?
A grubu tercihlere tercih sırası ve puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapıldı. A grubunda tercih ettiği 15 okuldan birine yerleşmeyenler, B grubundaki altı okul türünden dördünü işaretlediler. Sistem de öğrencinin ikâmetgahına yakın olan okulları önceleyerek, bu dört okul türünden birine öğrencimizi, okul türü sıralaması ve puan üstünlüğüne göre yerleştirdi. Her ikisine de, yani A listesinde tercih ettiği 15 okuldan birine veya B listesinde tercih ettiği dört okul türünden birine yerleşemeyenler, hiç tercih yapmayan öğrencilerle birlikte kalan kontenjanlara yerleştirildi. Tabii bunlar da, kendi içlerinde puan üstünlüğü ve adrese göre yerleştirildiler.

Herhangi bir türdeki ve istediğimiz ildeki bir okula nakil talebinde bulunabilir miyiz?
Evet bu konuda hiçbir engel veya sınırlama yoktur.

tag güncel eğitim haberleri TEOG TEOG yerleştirmeleri ortaöğretime geçiş liselere giriş MEB

2014-08-29 tarihli haber, 3234 kez okundu

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Son Eklenen Eğitim Haberleri

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, KYK borç faizlerine ilişkin "KYK kredilerinde ana para üzerinden ödeme yapılacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: Bu yıl 520 binden fazla gencimiz burs, 800 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alDevamını Oku

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 18-19 Haziran'da gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçlarının http://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandığını duyurdu. YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ Devamını Oku

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2022 sınavı sonuçları açıklandı. SINAVDA İPTAL EDİLEN SORU YOK Merkezi sınavda öğrencilere iki oturumda toplam 90 soru yöneltildi. Saat 9.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din KültürüDevamını Oku

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sürecine ilişkin takvimin yayımlandığını bildirerek ön başvuruların 18-26 Temmuz tarihinde, atamaların ise 1 Eylül'de yapılacağını açıkladı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleDevamını Oku

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı Üniversite adayları, YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) 18 Haziran Cumartesi günü, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorulaDevamını Oku

MEB, TEOG ile ilgili sorulara cevap verdi

Eğitim Haberleri Ana Sayfa