Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bakan'dan lise son sınıf öğrencilerine müjde eğitim haberi

eğitim haberleriBakan'dan lise son sınıf öğrencilerine müjde

nabi-avci-meb.jpg Milli eğitim Bakanı Nabi Avcı, üniversite sınavını kazandığı halde lisede tek dersten kalan öğrencilere sınav hakkı vereceklerini ve devamsızlıktan kalan öğrencilerin devamsızlıklarını dikkate almayacaklarını söyledi. Avcı, "Ben de üniversiteye böyle girmiştim" dedi. Avcı ders kitaplarının da birinci ve ikinci dönemde ayrı ayrı okutulmak üzere ikiye ayrılacağını bildirdi.

Başkent Öğretmenevi'nde eğitim muhabirleriyle iftarda bir araya gelen Avcı, eğitim gündemine ilişkin soruları yanıtladı. Tek dersten kaldığı halde üniversiteyi kazanan lise son sınıf öğrencileri için bir düzenleme yapılıp yapılmayacağına ilişkin olarak Bakan Avcı, "Bir sınav hakkı vereceğiz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu hakkı bu yıl da vereceğiz. Devamsızlıktan kalanların devamsızlığının dikkate alınmayacağı da bir düzenleme yapacağız" dedi.

Ders kitabı yerine fasikül dönemi :
Öğrencilerin kalın ders kitaplarını taşımakta güçlük çektiği ve bunun önlenmesi için bir çalışma yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine Avcı, "Müfredatı sadeleştirmeyi planlıyoruz. Sadece çantada değil, kafada taşımakta da problemli olan bir müfredatımız var. Ders kitaplarının biraz daha incelmesini sağlayacağız" dedi. Avcı, bütün ders kitaplarının yarı yıla göre düzenleneceğini söyledi. Mevcut kitaplarda bir sonraki dönemin konularının bile yer aldığını öğrencilerin boştan yere birinci dönemden itibaren ikinci dönemin konularını taşımaya başladığını kaydeden Avcı, "Kitapları fasikülleştirebilirsek çok iyi olur. Olmazsa kitaplar birinci ve ikinci dönem olmak üzere ayrılacak ve öğrenciler rahatlayacak" diye konuştu. Avcı, uygulamanın 2015-2016 eğitim öğretim yılına yetişeceğini söyledi.

Yardımcı ders kitaplarına sıkı denetim :
Ücretsiz dağıtılan ders kitaplarının yanı sıra öğrencilerin yardımcı kitaplara yönlendirildiğini ve bu nedenle velilerin büyük maddi sıkıntı yaşadığının hatırlatılması üzerine ise Avcı, bu kitapların önümüzdeki yıldan itibaren bakanlık olarak çok sıkı denetleneceğini söyledi. Yardımcı ders kitabı sektörü oluştuğunu ve bazı öğretmenlerin öğrencileri bilinçli olarak buralara yönlendirdiğini belirten Avcı, "Biz ders kitaplarımızı iyileştirmek için çalışma yapıyoruz. Biz ne kadar iyi olursak bir o kadar yardımcı ders kitaplarına olan ilgi azalır" diye konuştu.

Ayşegül Kahvecioğlu - Ankara
Milliyet

tag güncel eğitim haberleri devamsızlıktan kalma öğrenci affı lise af lise son lise son sınıflar 4.sınıflara af Nabi Avcı ders kitapları

19.7.2014 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İyi yaşamak için 13 altın kural İyi yaşamak için 13 altın kural

Hafızayı sürekli diri tutmanın yolları Hafızayı sürekli diri tutmanın yolları

Çocuklarda boy uzamasını sağlamak için ne yapılmalı? Çocuklarda boy uzamasını sağlamak için ne yapılmalı?

Güncel Eğitim Haberleri