Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bakan'dan üniversiteye sınavsız giriş müjdesi eğitim haberi

eğitim haberleriBakan'dan üniversiteye sınavsız giriş müjdesi

meb-nabi-avci.jpg Bakan Nabi Avcı, üniversiteye sınavsız giriş müjdesi verdi: "ABD'deki gibi sportif, kültürel başarı da ölçü alınacak"

Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi projesi kapsamında önce liseye geçiş sistemini değiştiren Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), şimdi de üniversiteye giriş için yapılan YGS'yi kaldırmak için kolları sıvadı. Konuyla ilgili olarak SABAH'a konuşan Bakan Nabi Avcı, üniversiteyi tek sınava endekslemekten çıkartacaklarını açıkladı. Geçtiğimiz hafta başkanlık yaptığı YÖK Genel Kurulu'nda konunun masaya yatırıldığını kaydeden Avcı, "Ortaöğretime geçiş yöntemine benzer bir uygulama için hazırlık yapıyoruz" dedi. Üniversiteye girişleri daha çok lise döneminde okul içi başarılara endeksleyecek sınavsız bir sistem üzerinde çalıştıklarını anlatan Avcı, "Tıpkı Amerika'da olduğu gibi çocuğun sportif, sanatsal ve kültürel başarılarının da değerlendirmeye katılacağı bir sistem üzerine çalışıyoruz. Sistemi iyi oturtabilirsek bazı üniversiteler öğrencinin belli alanlarda gösterdiği başarıyı ölçü alarak öğrenci alabilecek" diye konuştu.

2-3 YIL İÇİNDE GEÇİLECEK
Sistemde her öğrencinin yeteneklerini daha iyi tanıyacağına dikkat çeken Avcı, önce bazı üniversitelerde pilot uygulamalar yapılacağını, ardından 2-3 yıl içinde uygulamaya geçileceğini söyledi. Her yıl 500-600 bin öğrencinin bölümlerinden memnun olmadığını için tekrar üniversite sınavına girdiğini belirten Avcı, "Demek ki sınav öğrencilerimizin gönüllerinden geçen yerlere yerleştirilme konusunda başarılı değil" şeklinde konuştu. Türkiye genelinde bir yanda alt yapısını tamamlamış, bir yanda da yeni üniversiteler bulunduğunu hatırlatan Avcı, "Bu üniversitelerin öğretim üye kadroları hem sayısal hem de niteliksel olarak birbirinden çok farklı. Üniversitelerin hepsini tek bir sınav düzeni içinde öğrenci almaya mecbur etmek hem öğrencilerimize hem de üniversitelerimize haksızlık" dedi.

sabah.com.tr

tag güncel eğitim haberleri MEB Nabi Avcı sınavsız üniversite üniversiteye geçiş sınavsız Türkiye

20.1.2014 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (6 yorum yazılmış)

box m.yıldırım :sayın bakanım haber başlığı kulağa çok hoş geliyor.orta öğretime giden her türk evladı mutlaka layık olduğu üniversiteye gitmeli, bu uygulama öncesinde mutlaka etüd edilmeli öğrencinin eğilimleri belirlenmeli,ilköğretim öncelikli olarak temelden sağlam esaslara(milli eğitim temel ve genel esaslarına uygunolmalı) dayandırılmalıdır.

box mustafa karabey :Ne zeka değerlendirilir,ne bilgi.Sadece tüm üniversiteleri lise düzeyinde öğretim veren okullar haline getirir.Hiç bir artı getirisini görmüyorum.Böyle şeyleri kim nereden çıkarıyor anlamıyorum.

box mc :inşallah yaparsın bakanım

box berkay :süper bir uygulama

box selma :Sınavsız sistem yapılmaya çalışılması güzel ama bu bir çok öğrencinin madur olmasına sebep olacaktır. Kısaca torpil sistemi işlemeye başlayacak, ayrıca bir kaç yıl sonra da üniversiteler tamamen paralı olacaktır. Lütfen fakirin, köylünün okuma hakkını ellerinden almayın. Şu anda bu yapılıyor gibi görünüyor.

box betul :gercekten bır ogrencı olarak sayın AVCI" ya hak veriyorum.suan ki sistem gercekten cok kotu insallah bu yeni sistemle duzelir ve Turkiye, ye layik onu daha ileri goturen bir sistem haline gelir :)

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Akıllı para harcamanın püf noktaları Akıllı para harcamanın püf noktaları

Kulaklıklar, cep telefonlarının vücuda etkisini azaltıyor mu? Kulaklıklar, cep telefonlarının vücuda etkisini azaltıyor mu?

İhtiyaçtan fazla vitamin çocuğa zararlı İhtiyaçtan fazla vitamin çocuğa zararlı

Güncel Eğitim Haberleri