Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Başbakan: 50 bin öğretmen ataması yapacağız eğitim haberi

eğitim haberleriBaşbakan: 50 bin öğretmen ataması yapacağız

meb.jpg Trabzon'da düzenlenen Öğretmenler Günü etkinliğine katılan Başbakan Erdoğan, "Şubatta 10 bin, ağustosta 40 bin öğretmen atayacağız." dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon gezisinin 2. gününde programında yer almamasına rağmen Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi'nde düzenlenen Öğretmenler Günü etkinliğine katıldı.

Etkilikte bir konuşma yapan Erdoğan, her yıl 24 Kasım'da Ankara'da Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde öğretmenleri kabul ettiğini, ancak bu yıl 24 Kasım'da Trabzon'da bulunması nedeniyle bu geleneksel buluşmayı yarına ertelediğini söyledi.

ÖĞRETMENLİK ZOR BİR MESLEK
Erdoğan "Trabzon'daki öğretmenlerimizle bu önemli günü kutlama için programımızda bir değişiklik yaptık. Bir Rizeli olarak Karadeniz Bölgesi'nde öğretmenliğin ne kadar meşakkatli olduğunu biliyorum. Öğretmenlik zor bir meslek. Tahammül isteyen, aşk ve sevda isteyen bir meslek ancak bu aşk ve sevdanın ülkemizin bazı bölgelerinde çok daha yüksek derecede olması gerekiyor. Doğu, Güneydoğu ve Karadeniz'de öğretmenlik yapan kardeşlerimiz bugün zorluklara göğüs geriyor, vazifelerini sarp dağlar arasında belde ve ilçelerde hizmet götürmenin ve oralarda hizmet vermenin ne denli meşakkatli olduğunun farkındayız. Çektikleri çileyi, ortaya koydukları gayreti bilirim" şeklinde konuştu.

KARADENİZ'İN BAŞARISINDA ÖĞRETMENLERİN ROLÜ BÜYÜK
"Burada şunu tüm samimiyetimle belirtmek istiyorum; Karadeniz bölgesi okumaya en fazla önem veren bölgeler arasında yer alıyor" diyen Erdoğan, "Karadeniz'in bu başarısında öğretmenlerimizin bunda çok büyük katkısı bulunuyor. Öğretmenlerimiz çocuklara eğitim verdikleri kadar onları yüreklendirdiler. Çocuklarımıza öncelikle kendileri örnek teşkil ettiler. Tonya, Çaykara ve Maçka'nın köylerinde belki köyün dışından, ilçenin dışından uzaklardan gelmiş öğretmenleri gördüler. Bir çok öğrenci dünyanın sandıklarından daha büyük olduğunu öğretmenleri sayesinde anladılar. Fedakarlığı, sabrı, tahammülü öğrendiler. Büyünce öğretmen olmak istediler. Öğretmenlerinin açtığı yoldan ilerleyerek Türkiye'nin ekonomisine katkı sağlar hale geldiler" ifadelerini kullandı.

11 YILDA 400 BİN ÖĞRETMEN ALDIK
11 yıl boyuna partilerinin ve hükümetlerinin eğitim alanında yaptığı yatırımları, öğretmen maaşlarında yapılan iyileştirmeleri rakamlarla ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

"İktidara geldiğimiz 2002 yılında eğitime 7,5 milyar lira bütçeden pay ayrılırken, 2012 yılında bütçeden ayrılan pay 47,5 milyara yükselttik. Eğitime ayrılan bütçeyi 11 yılda yüzde 537 arttırdık. Osmanlı Döneminde, artı cumhuriyet döneminde yapılan derslik sayısı 347 bin. 79 yıllık dönemde ve Osmanlı dönemi dahil 347 bindi derslik sayısı. Son 11 yılda biz buna ne kadar derslik ekledik biliyor musunuz 205 bin derslik ekledik. Yarısından fazlası kadarını biz 11 yıl içinde açtık ve eğiteme verdik. 11 yılda biz 400 bin öğretmen aldık.

ŞUBATTA 10 BİN, AĞUSTOS AYINDA 40 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI OLACAK
Öğretmen camiamıza yılda 40 bin öğretmen eğitim camiamıza ilave ettik. Şubat ayında buna 10 bin öğretmen daha dahil edeceğiz. Ağustos da 40 bin öğretmen daha ilave edeceğiz. Çok eksiğimiz var. Bazıları hepsini bir seferde alın diyor ama bütçe var. 126 bin öğretmen açığı var. Eğer tek seferde alırsak öğretmenimize vereceğimiz zammı veremeyeceğiz. Alırsak çok düşük rakamlarla çalıştırmak zorunda kalacağız. Bizden önce hem öğretmen açığı vardı hem de çok düşük rakamlarla öğretmen çalıştırılıyordu. Bütçe izin verdikçe şartlarımız elverdikçe öğretmen atamalarımız devam edecek."

tag güncel eğitim haberleri Başbakan MEB öğretmen atamaları 24 Kasım Trabzon

24.11.2013 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box Garip öğretmen :seçim yatırımıdır.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Keçiboynuzu ve pekmezinin yararları Keçiboynuzu ve pekmezinin yararları

İyi yaşamak için 13 altın kural İyi yaşamak için 13 altın kural

Sıvı içine düşen cep telefonu nasıl kurtarılır? Sıvı içine düşen cep telefonu nasıl kurtarılır?

Güncel Eğitim Haberleri