Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Liselerde yeni not sistemi nasıl olacak? eğitim haberi

eğitim haberleriLiselerde yeni not sistemi nasıl olacak?

226lise-okul.jpg Liselerdeki Yeni Not Sistemi (Sözlü-Yazılı-Proje-Performans) Hakkında

Büyük ihtimalle e-okul sisteminde öğretmenlerin not girişi yapabilecekleri 3 ana bölüm bulunacak: Bunlar
(1.) Sınav Puanları,
(2.) Proje Puanları ve
(3.) Performans Puanları şeklinde olacak.
1. Ana Bölüm - SINAV PUANLARI: Bu bölümde yazılı sınavlardan alınan puanlar 1. Yazılı, 2. Yazılı. Şeklindeki kutucuklara 100 üzerinden girilecektir, yani aynı eski sistemde olduğu gibi. Kaç tane yazılı yapılacağı ve hangi tarihlerde yapılacağı sene başı zümresinde karara bağlanacak.

2. Ana Bölüm - PROJE PUANLARI: Bu bölümde öğrencilere vermiş olduğumuz proje ödevlerinden (eski adıyla dönem ödevi) alınan puanlar 100 üzerinden girilecektir. Eskideki dönem ödevlerinden farklı olarak proje ödevlerinde not girişi sadece II. dönemle sınırlı değildir. Proje ödevinin tamamlanmasının istendiği tarih ne zamansa öğretmen o dönemde proje notunu girer, yani proje ödevi, dönem ödevi gibi illaki nisan ayında teslim edilmek zorunda değildir. Unutmadan hatırlatalım, hangi öğrencinin hangi dersten proje ödevi alacağı sene başı şube öğretmenler kurulunda belirlenecek ve sınıf rehber öğretmeni tarafından idareye bildirilecek.

3. Ana Bölüm - PERFORMANS PUANLARI: Bu bölümde öğrenci performansını belirlemeye yönelik çalışmalardan alınan puanlar 100 üzerinden girilecektir.

Bu bölümde iki ölçüt, iki farklı not alanı olacaktır: Bunlardan ilki "DERS VE ETKİNLİKLERE KATILIM"dır. Ders ve Etkinliklere Katılım puanı, eski sistemdeki SÖZLÜ NOTU'dur, hiç bir fark yoktur. Öğrenciye verdiğimiz sözlü notunu buradaki kutucuklara işleyeceğiz. Her dönem kaç adet Ders ve Etkinliklere Katılım notu verileceği ise sene başı zümresinde karara bağlanacak, aynı sözlü notlarında eskiden yaptığımız gibi. Zümre tutanaklarında bu unutulmamalı.

İkinci alan ise "PERFORMANS GÖREVİ"dir. Öğrencinin her dönemde en az 1 defa yapmak zorunda olduğu performans ödevinden aldığı puanı buraya işleyeceğiz. Yine sene başı zümresinde her dönem kaçar performans görevi verileceği kararlaştırılacak. Önerim, bu sene birden fazla performans ödevi vermeyin, sonra ummadığınız kadar kâğıt kürekle boğuşunca pişman olursunuz :)

Örneğin; edebiyat dersi için, tüm sınıf düzeylerinde haftada 3'er saat Türk Edebiyatı dersi var. Bu ders için birinci dönemde 3 Yazılı Sınav Puanı, 2 Ders ve Etkinliklere Katılım Puanı ve 1 Performans Görevi Puanı planlanır ve zümre tutanağına da bu şekilde işlenir. Proje ödevlerinin toplanma zamanını karışıklık olmaması adına tamamen ikinci döneme dağıtmayı ve proje notlarını sadece ikinci dönem girmeyi düşünülebilir. Eskiden dönem ödevi olarak dağıttığımız konuları bu sene proje olarak dağıtmayı planlayabilirsiniz fakat performans ödevi için yeni ödev konuları bulmak biraz zaman alacak gibi.

Ekleyen : Teacher

tag güncel eğitim haberleri ortaöğretim not sistemi e-okul not sistemi öğretmen MEB proje görevi performans görevi

15.9.2013 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Her yerde tasarruflu ampulü kullanmayın Her yerde tasarruflu ampulü kullanmayın

Ayakkabı alırken dikkat etmeniz gerekenler Ayakkabı alırken dikkat etmeniz gerekenler

Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri

Güncel Eğitim Haberleri