Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Yeni liseye geçiş sistemi açıkladı eğitim haberi

eğitim haberleriYeni liseye geçiş sistemi açıkladı

Nabi-Avci-5.jpg Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bugün düzenlenen basın toplantısı ile SBS'nin yerini alacak yeni liselere geçiş sınav sistemini açıkladı. İşte ayrıntılar;

Seviye Belirleme Sınavı(SBS) yerine uygulanacak yeni ortaöğretime geçiş sistemi açıklandı. Yeni sistemde 2013-2014 eğitim öğretim yılından başlayarak 6 temel ders için 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi merkezi gerçekleştirilecek. Sisteminde fen bilimleri, matematik, Türkçe, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi ile inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersleri, merkezi değerlendirme sistemi kapsamında olacak.

Merkezi değerlendirmeler iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere yapılacak. Ortaöğretime yerleştirmede, öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının yüzde 30'u ile 8. sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının yüzde 70'inin toplamı, yerleştirmeye esas puanı oluşturacak. Yeni sistemin sunumunda konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yapılan değişikliğin "güncelleme" olacağının altını çizdi.

Bakan Avcı'nın açıklamalarının satır başları şöyle;

"İktidara geldiğimizde kararlı ve istikrarlı bir şekilde eğitim alt yapısını güçlendireceğimizi, sınav odaklı eğitim sistemimizi okul odaklı yapacağımızı beyan ettik. Kısa vadede merkezi sınav sistemini kaldırıyoruz. Ortada test sınavlar yerine açık uçlu klasik sınavlar yapmayı, dağıtılan tablet bilgisayarlardan yararlanmayı ve yerleştirme yapmayı planlıyoruz. Uzun vadede ise sadece eğitim-öğretim süreci değil, sosyal, sanatsal sürecin de değerlendirdiği bir yaklaşımı hayata geçirmeye çalışıyoruz.

DERSHANELER KALKIYOR
2013-2014 döneminden itibaren okullara alternatif olarak çıkan kurumlara artık ihtiyaç duyulmayacak. Eğitimin bir görev değil, ağır bir sorumluluk olduğunu hatırlatmak istiyorum. Sorumluluğumuz öğrencilerimize, ülkemize ve dünyamıza karşı. Herkesin bu sorumlulukla hareket etmesi gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Yeni bir sınav getirmiyoruz, yeni hiçbir sınav getirmiyoruz. Sene içinde zaten yapılan yazılı sınavlardan her dönemde birer tanesini daha kontrollü yapacağız.

YANLIŞ-DOĞRUYU GÖTÜRMEYECEK
Öğrenciler okullarında sınavlarına girecek. Yanlışlar doğruyu götürmeyecek. Yazılı sınavları denetimli ve güvenli yapmaya çalışıyoruz. Bu yıl 8. sınıflara uygulanacak. Önümüzdeki yıl 7., 6. sınıflara uygulanacak.

YENİ GÜNCELLEME YOLDA
Eğitim çok dinamik, güncellenmesi gereken bir alan. Daha iyi, daha sağlıklı olanı yakalayabilmek için. Her şey bununla bitmiyor, önümüzdeki yıllarda yeni güncellemeler olacak.

YENİ HESAPLAMA GETİRMİYORUZ
Yeni bir hesaplama kriteri, yöntemi getirmiyoruz. Yine böyle yapılacak. Senede bir kez yapılan SBS kaldırılıyor. Sene içinde yapılan yazılılardan bazıları denetimli hale getiriliyor.

Müfredatın tüm okullarda eşit zamanlı yürütülmesini planlıyoruz."

'NE YANİ, ÇOCUKLAR HİÇ GÜLMEYECEK Mİ?'

Nabi Avcı, Ece Ayhan'ın "Efendiler! Ne yani, çocuklar hiç gülmeyecekler mi?" dizelerinden alıntı yaptı.

İŞTE YENİ LİSEYE GEÇİŞ SİSTEMİ
8'inci sınıflara uygulanacak merkezi yazılılar 6 dersten yapılacak. İki yazılısı olan derslerden ilki, 3 yazılısı olanlardan da ikincisi merkezi olarak düzenlenecek. Sınavlar iki okul gününe yayılacak. O günlerde okullar tatil edilecek. Sorular çoktan seçmeli olacak. 4 yanlış 1 doğruyu götürmeyecek. İleride sınavlar, açık uçlu soruları da içerecek hale getirilecek. Sınava giremeyen öğrencileri, telafi sınavlarına belirlenen merkezlerde girecek. Liselere yerleştirmelerde 6, 7 ve 8'inci sınıf yıl sonu başarı puanlarının ortalamasının yüzde 30'u ile 8'inci sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının yüzde 70'inin toplamı kullanılacak. Yıl sonu başarı puanı, not ile değerlendirilen tüm derslerin ağırlıklı yıl sonu puanlarının o dersin haftalık ders saati sayısı ile çarpımının o sınıfa ait haftalık ders saatleri toplamına bölümünden elde edilen puanı ifade edecek. Fen ve teknoloji, matematik, Türkçe, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi ile inkilap tarihi ve Atatürkçülük dersleri, merkezi değerlendirme sistemi kapsamında olacak. Merkezi değerlendirmeler iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere yapılacak.

İHA

tag güncel eğitim haberleri yeni sbs sistemi Milli Eğitim Nabi Avcı liseye geçiş sistemi lise puanı nasıl hesaplanacak 6.sınıf 7.sınıf 8.sınıf

5.9.2013 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı

Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Su faturanızın kabarık olmasına engel olun Su faturanızın kabarık olmasına engel olun

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri

Güncel Eğitim Haberleri