Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

2013 Liselere kayıt işlemleri nasıl olacak? eğitim haberi

eğitim haberleri2013 Liselere kayıt işlemleri nasıl olacak?

liseli.jpg 2013 SBS yerleştirme sonuçları açıklandı ,şimdi de öğrenci ve velileri kayıt telaşı içine giriyor. Lise eğitiminin zorunlu hale gelmesinden sonra tüm 8.sınıf öğrencileri bir ortaöğretim kurumuna kayıt yaptırmak durumunda, kayıtlar 12 Ağustos tarihinden itibaren başlıyor, işte kayıt için bilmeniz gerekenler;

1-Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenci, 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17:00'ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırmalıdır.
Asıl listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17:00'ye kadar kayıt yaptırmamaları halinde bu haklarını kaybederler.


Asık kayıtlar bittiğinde 16 Ağustos 2013 saat 19:00'dan itibaren boş kalan kontenjanlara yedek listeden yedeklik sırası dikkate alınarak kayıt hakkı kazanan öğrenciler ilan edilecektir. Her okul boş kalan kontenjanlara yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı verecektir.

Her öğrenci kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt hakkı kazandığı gün hariç 3 iş günü içerisinde saat 17:00'ye kadar kayıt yaptırmak zorundadır. Kayıt yaptırmadığı taktirde, boş kalan kontenjanlara sistem tarafından yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu haklarını kaybedeceklerdir.

Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi, 26 Ağustos 2013 saat 17:00'ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. 19-26 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki yedek kayıt dönemi içerisinde yedek listeden kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrencilerin ilanı her gün saat 19:00 da açıklanacaktır.

26 Ağustos 2013 saat 19:00 itibariyle kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları ise 29 Ağustos 2013 saat 17:00'ye kadar devam edecektir.


LİSELERE KAYIT İÇİN İSTENEN BELGELER(Okullara göre farklılık olabilir):
1- Öğrenci nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
2- SBS Yerleştirme Sonuç Belgesi (İnternet Çıktısı)
3- Veli Nüfus cüzdanının aslı
4- Kılık kıyafet yönetmenliğine uygun tarzda (4.5 x 6) cm ölçüsünde 6 adet vesikalık fotoğraf
5- 5 Adet Mektup Zarfı
6-Anadolu öğretmen liseleri için mezun olduğu İlköğretim okulunun 6.-7.-8. sınıflarında sınıf tekrarı etmemiş olduğuna dair belge
7-Sağlık meslek liseleri için sağlık raporu
8-İlköğretim Okulunda burslu okuduysa, burslu okuduğuna dair resmi yazı. Bursluluğu yeni kazanmış ise sınav sonuç belgesi ve ilgili evraklar.

Öğrenci ve Velisi ilgili okula gidip kayıt işlemini gerçekleştirecek, kayıt sonrası problem olmaması için işlemleri e-okul üzerinden kontrol edecektir.

UYARILAR:
* CUMARTESİ - PAZAR GÜNLERİ KAYIT İŞLEMİ YAPILMAZ.
* EVRAKLARI EKSİK OLANLARIN KAYITLARI YAPILMAZ.

Yapılan yerleştirmelerin sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilemeyen, yerleştirildiği hâlde kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp da daha sonra sildiren öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırabileceklerdir.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı okulların açık kalan kontenjanlarına Ortaöğretime Yerleştirme Puanına (OYP) göre merkezi sistem üzerinden ön kayıt yolu ile 9-16 Eylül 2013 tarihleri arasında "2013 Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu"nun 2.9. maddesinde yapılan açıklamalar ve uygulama takvimi çerçevesinde öğrenci alınacaktır.

Yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, verilen kayıt süresi içerisinde kayıtlarını yaptırmamaları durumunda bu haklarını kaybederler. Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak düşer.

tag güncel eğitim haberleri lise kayıtları liseye kayıt işlemleri liseye kayıt için gerekli belgeler ortaöğretim kayıt için neler yapılaca lise kayıtları ne zaman liseye kayıt şartları liselere kayıt için neler gerekli

6.8.2013 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box Gizemliadam :İnşallahla, aminle, tekbirle eğitim sağlanacak. İşte ülkenin hali.

box BAŞAK ÇARIKCI :bune ya görende zanndecek üniversiteyi bitirmişiz allah yardım etsin herkese

box gizemlikız :inşallah hakkımızda hayırlısı olur. (amin)

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri

İnsan vücudu, mucizelerle dolu bir makinedir İnsan vücudu, mucizelerle dolu bir makinedir

Öğrenciler, okul başarısı için bunlara dikkat! Öğrenciler, okul başarısı için bunlara dikkat!

Güncel Eğitim Haberleri