Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

SBS tercihlerinde dikkat etmeniz gereken noktalar eğitim haberi

eğitim haberleriSBS tercihlerinde dikkat etmeniz gereken noktalar

974sbs2013.png OKUL TERCİHLERİNİZİ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN
Uzmanlar, SBS tercihlerinde, puanın değil başarı sırasının ve yüzdelik diliminin önemli olduğuna dikkat çekti.

Seviye Belirleme Sınavı(SBS) sonuçları sonrasında tercih telaşı başladı. Lise kontenjanları yüzde 30 artırılırken uzmanlar soruların zorluğu sebebiyle puanlarda yüzde 20 oranında düşüş yaşanacağı tahmininde bulundu.

Öğrencilerin tercihlerini, bu değişiklikler doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığıtarafından yarın açıklanacak olan okulların yüzdelik dilimleri ve başarı sıralamasına göre yapması gerektiği vurgulandı. Eğitim Uzmanı Elvan Bükülmez , yerleştirme sisteminde herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen okul başarı puanının bu yıl SBS'yi yüzde 30 oranında etkilediğine dikkat çekti. Bükülmez, "Öğrenciler tercihlerini yaparken geçen yılki puanlar baz alınmamalı." dedi.

Bükülmez, "Tercihte önemli olan yüzdelik dilimlerdir. Çünkü sınav sorularının bu yıl zor olması puanları önemli ölçüde düşürecek. Ortalama 20 puan düşmesi bekleniyor. Örneğin geçen yıl 420 puanla öğrenci alan bir okulun, bu yıl 400 puanla öğrenci kabul etme ihtimali çok yüksek. Yüzdelik dilimler bunu gösteriyor. Kontenjanların yüzde 30 artması da öğrencilere önemli fırsat sağlayacak." dedi.

"Daha fazla öğrencinin yerleşme ihtimali olacak. Tercihlerde 5 tane hayali, iki reel ve 3 tane de açıkta kalmamak için yedek tercih yapılmalı." uyarısında bulunan eğitim uzmanı, "Tercih ve yerleştirme kılavuzu iyi incelenmeli. Çocuğun genel yetenekleri ve özelliklerini doğru algılayıp ona göre yönlendirmeliyiz" diye konuştu.

Bugün'ün haberine göre Anafen Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Recep Uysal , öğrencileri sadece 1 tercih yapabilecekleri için dikkatli olmaları konusunda uyardı. Uysal, "Tercih ve okulda onaylama işlemi yapıldıktan sonra tercihlerini düzeltemeyecekler. Dolayısıyla asil ve yedek yerleştirme için bu liste kullanılacağından tercihlerini çok dikkatli yapmaları gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Bakanlığın okul listelerini yayınlayacağını, adayların bunları inceleyerek kendi puanlarına, yüzdelik dilimlerine ve genel başarı sıralarına en uygun okulları yazmalarının lazım geldiğini belirten Uysal, "Bu yıl sınavın zor olduğu ile alakalı olarak puanlarda oynama oldu ve biraz daha düştü. O yüzden puanlar yanıltıcı olabilir, geçen yılki yüzdelik dilimler ve genel başarı sıralamalarını baz alarak tercihlerini yapsınlar." dedi.

Samanyoluhaber

tag güncel eğitim haberleri Seviye Belirleme Sınavı SBS hangi liseler seçilmeli SBS tercihleri nasıl yapılacak SBS ne zaman OYP puanına göre yerleştirme yüzdelik dilime göre yerleştirme lise kontenjanları

14.7.2013 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box OKAN D. ::)) KOLAY DEĞİL AMA GİZEM

box GİZEM KARARLI :EN İYİSİ BİRİNCİ OL KURTUL

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı

Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hareketli yaşamak için pratik öneriler Hareketli yaşamak için pratik öneriler

Bu sebzeler insan ömrünü uzatıyor Bu sebzeler insan ömrünü uzatıyor

Su faturanızın kabarık olmasına engel olun Su faturanızın kabarık olmasına engel olun

Güncel Eğitim Haberleri