Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

ÖĞDER'den kısa filim senaryo yarışması eğitim haberi

eğitim haberleriÖĞDER'den kısa filim senaryo yarışması

kisa-film-yarismasi.gif ÖĞ-DER- Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Merkezi Kısa Film Senaryo Yarışması düzenledi. Milli ve manevi değerlere büyük önem veren derneğin bu çalışması ile ülkemizde Milli Türk Sineması´nın, kısa filmin ve Milli Şuurun gelişmesine katkıda bulunmayı, sinemamıza milli bir eğitim anlayışını kazandıracak senaryolar oluşturmayı ve bu konularda senaryo yazarlarını desteklemeyi amaçlamaktadır. ÖĞ-DER olarak organize edilen İslam Tarihinden Altın Levhalar konulu 2.Kısa Film Senaryo Yarışması Peygamberler Tarihi, Asrı Saadet Dönemi, Selçuklu veya Osmanlı Tarihinden yaşanmış olaylar kaleme alınacak.
Konu tarihimizle ilgili olup alan sınırlaması yoktur. Tarihimizden Altın Levhalar- alt başlıklı yarışmamızda senaryolar Milli duygularımızı ve fikirlerimizi bizlere aktaran her türlü olay ve kişi üzerinden yola çıkılarak yazılabilir. Animasyon, Belgesel ya da drama tarzında yazılabilir. Tür sınırlaması da yoktur. Herhangi bir ilim adamından devlet adamına tarihin içinde yer almış her isimden bahsedilebilir. Örneğin İmam Gazali'den Mimar Sinan'a, Ulubatlı Hasandan Nene Hatun'a, Hz. Adem(as)den Hz. Muhammed (sav)'e kadar tüm peygamberleri, Dört Halifeden (Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Ali, Hz. Osman) Sultan Alparslan a, Fatih Sultan Mehmet'e, Selahaddin Eyyübi'den Endülüs Fatihi Tarık Bin Ziyada kadar tarihimizde yer almış her isimden yola çıkılarak senaryolar yazılabilir.
15 Nisan 2013 günü başlayan yarışmaya son başvuru tarihi 24 Mayıs 2013. Senaryo yarışmasına eli kalem tutan herkes bekleniyor. Konu ile ilgili www.ogdererzurum.org sitesinden ve Derneğimizden bilgi alınabilir.
1. Katılma Şartları
a. Senaryolar Milli ve Manevi değerlerimizin ruhuna uygun bir şekilde yazılmalıdır.
b. Gönderilecek senaryolar başka bir yerde yayınlanmamış ve tüm hakları yazarda olmalıdır.
c. Senaryolar en fazla 10 sayfadan oluşmalıdır. Her bir sayfanın 1 dakika uzunluğunda kısa filme karşılık geleceği varsayılmaktadır.
d. Senaryolar, Times New Roman yazı karakteri ile 1,5 satır aralığı ve 12 punto büyüklüğünde, üst-alt-sol sayfa boşluğu 2,5 cm, sağ sayfa boşluğu 1,5 cm olacak şekilde hazırlanmalıdır.
e. Senaryoların uygulanabilir içeriğe sahip olması, mekan, kostüm, oyuncu sayısı, efekt ihtiyacı, tahmini çekim süresi gibi prodüksiyon maliyetleri de değerlendirmede dikkate alınacaktır.
2. Başvuru Şekli
a. Başvurular ÖĞ-DER Genel Merkezine kapalı zarflar içinde teslim edilmelidir.
b. Bir kapalı zarfın içinde yazarın adı soyadı, adres, iletişim bilgileri yer almalı. Bu zarfın üzerine senaryo için seçtiği rumuz yazılmalıdır. Rumuz 5 karakterden oluşmalı, yazarın özel ismi ya da işareti olmamalıdır. Aynı rumuzla birden fazla kişinin katılması durumunda ÖĞ-DER farklı bir rumuz verebilir veya bunları istediği biçimde sınıflandırabilir. Zarf içinde ayrıca bir A4 dosya kâğıdı üzerinde ´Şuurlu Öğretmenler Derneği Kısa Film Senaryo Yarışması şartlarını okudum ve kabul ettim´ beyanı altına ad soyad, tarih ve imza bulunmalıdır. Kabul beyanı olmayan zarflar değerlendirmeye alınmayacaktır.
d. Senaryo, 3 kopya olarak zarf içine yerleştirilmelidir. Senaryoyla birlikte ayrı bir sayfa olarak film öyküsü de (sinopsis) dosyaya eklenmelidir. Sinopsis ve Senaryo bir CD ye aktarılarak CD nin üzerine sadece rumuz yazılı olmalıdır.
f. Senaryoların her sayfasında sağ üst köşede yazarın seçtiği rumuz bulunmalıdır. Senaryo üzerinde ad soyad gibi kişisel bilgiler yer almamalıdır.
g. Başvurular başvuru adresine elden veya kurye/posta yoluyla teslim edilmelidir.
i. Katılımcılar yarışmaya en fazla 3 senaryo ile başvurabilir. Birden fazla senaryo ile yarışmaya katılacaklar her bir senaryo için ayrı bir rumuz ve zarf kullanmalıdır.
j. Yarışmaya gönderilen senaryolar değerlendirmeye alınsın ya da alınmasın yazarlarına iade edilmeyecektir.

tag güncel eğitim haberleri kısa film yarışması kısa film ÖĞDER Tarihimizden Altın Levhalar

30.4.2013 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2019 YKS sonuçları açıklandı! 2019 YKS sonuçları açıklandı!

2019 LGS sonuçları açıklandı! 2019 LGS sonuçları açıklandı!

YKS soruları ve cevap anahtarı 2019 açıklandı! YKS soruları ve cevap anahtarı 2019 açıklandı!

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

PH değeri yüksek sabun ve şampuan kullanmayın PH değeri yüksek sabun ve şampuan kullanmayın

Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder? Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder?

Kitap okumak öğrencinin başarısını artırıyor Kitap okumak öğrencinin başarısını artırıyor

Güncel Eğitim Haberleri