Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Yeni Sınavsız Sistem Kaos Ve Şaibe Yaratabilir! eğitim haberi

eğitim haberleriYeni Sınavsız Sistem Kaos Ve Şaibe Yaratabilir!

518ogrencilers.jpg Milli Eğitim Bakanı (MEB) Nabi Avcı'nın üzerinde çalıştığı yeni sistem ile birlikte lise ve üniversiteler kendi sınavını kendileri yapacak. Milyonlarca öğrencinin kaderini belirleyen SBS, LGS ve YGS'den oluşan lise ve üniversitelere giriş sınavları göreceli olarak kalkıyor. Öğrenciler, özel yetenekleri, ailelerinin isteği ve öğretmenlerin kanaatleri doğrultusunda değerlendirilerek yönlendirilecek.

Yeni sistemle ilgili değerlendirmelerde bulunan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, "Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı'nın, kamuoyunun yoğun eleştiri ve baskılarına muhatap olan sınavcı, ezberci ve dershaneci eğitim sisteminde çözümler bulmaya ve reformlar yapmaya dönük bu çabalarını önemsiyor ve destekliyoruz. Fakat öğrencisi, öğretmeni ve velisiyle birlikte milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren böylesine önemli bir konunun reforme edilme sürecine tüm eğitim bileşenleri, sendikalar ve ilgili kurum ve kuruluşlar da dâhil edilmelidir" dedi.

ÖĞRENCİLERİ DAHA ÇOK SINAV BEKLİYOR
Liselere geçişi düzenleyen Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS), bu yıl son kez yapılacağının önceki Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından da açıklandığını kaydeden DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, "Yeni sistemle alakalı olarak birçok uygulama belirsizliğini koruyor. Bu da öğrencilerimiz için endişeye yol açıyor. SBS kalkıyor fakat bunun yerine, başta fen liseleri olmak üzere gözde okullara girmek isteyen öğrenciler için günlerce sürecek, ayrı ayrı onlarca sınavdan oluşan bir maraton başlıyor. Bu öğrencilerimiz için SBS'den daha çok yıpratıcı bir uygulama olur" dedi.

HER LİSE VE ÜNİVERSİTE KENDİ SINAVINI YAPABİLECEK YETKİNLİKTE DEĞİL
Her lise ve üniversitenin kendi sınavını yapmasının öğrenciler için daha çok sınav ve daha uzun, stresli bir sınav maratonu anlamına geleceğini de söyleyen Gürkan Avcı, "Çocuklarımız bir okulun sınavından çıkıp diğer okulun sınavına koşacak. Yılların ÖSYM'sinin sınavlarının bile tartışıldığı, şaibeli bulunduğu bir süreçte yeterli personel, altyapı ve teknik donanıma sahip olmayan yüzlerce üniversite ve binlerce lise bu sınavı nasıl yapacak. Soruları kim ve nasıl hazırlayacak? Sınav süreç ve sonuçları ne kadar objektif ve şeffaf olacak? Tüm bu hususlar kamuoyu tarafından merak edilmektedir" dedi.

BÖLGELER VE OKULLAR ARASI KALİTE FARKI PUANLAMADA SORUN OLUŞTURUR
Liselere geçişte öğrencinin okul başarısı, öğretmen kanaati, ailenin isteği ve çocuğun özel yeteneklerinin belirleyiciliğini öngören kriterlerin, bölgeler ve okullar arasındaki eğitimde fırsat ve kalite eşitliğini sağlamadan sağlıklı bir sonuç vermesinin pek mümkün olmadığını söyleyen Gürkan Avcı, şunları söyledi;

ÖĞRENCİLERİN YETENEKLERİ NASIL BELİRLENECEK
Ülkemizde bölgeler ve okullar arasında ciddi kalite farkı bulunduğu için liselere girişte okul başarı puanlarının dikkate alınacak olması adaletsizlik oluşturur. Öğretmen kanaati konusunda velilerin öğretmen üzerinde baskısı söz konusu olacaktır. Aileler doğal olarak çocuklarını en nitelikli liselere vermek isteyecek ve bir yığılma yaşanacaktır. Öte yandan mevcut eğitim sistemimizin öğrencilerin özel yeteneklerini belirleme noktasında ne kadar yetkin ve sağlıklı yönlendirmelerde bulunacağı hususunda da şüphe ve kaos oluşacaktır.

VELİLER ÖĞRETMENE BASKI KURABİLİR
Yani özetle yeni sistemin öğrenci, öğretmen ve velilerimizi çok yoracağını ve yıpratacağını düşünüyorum. Bu nedenle yeni sisteminin eşitlikçi kriterler yerine adaletçi kriterler doğrultusunda ve tüm eğitim bileşenlerinin ortak aklıyla ve konsensüsle ele alınarak, bir kez daha değerlendirilmesinde büyük faydalar görüyorum.

tag güncel eğitim haberleri Milli Eğitim Bakanı MEB Nabi Avcı sınavsız lise sınavsız üniversite

1.3.2013 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box kaptan :istediğiniz gibi yapın kardeşim

box MELİS :TAMAM GÖRÜŞÜRÜZ BEBİŞKEM

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İştahı azaltmak için ne yapmalı? İştahı azaltmak için ne yapmalı?

Çilek Yemeniz İçin 10 Neden Çilek Yemeniz İçin 10 Neden

Elektrik faturasını düşürmek için tasarruf yöntemleri Elektrik faturasını düşürmek için tasarruf yöntemleri

Güncel Eğitim Haberleri