Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Eğitim Sistemi Öğrencilere Sahtekârlığı Öğretiyor! eğitim haberi

eğitim haberleriEğitim Sistemi Öğrencilere Sahtekârlığı Öğretiyor!

127DES-Logosu.jpg Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Düzce İl Başkanı Enver Şahin, Lise son sınıflarında okuyan yüz binlerce öğrencinin yaklaşan üniversite sınavlarına hazırlanmak için sahte doktor raporu alarak okul sıralarını boşaltmaya başladığını ve zamanlarını dershanelerde ve özel derslerle sınava hazırlanarak geçirdiklerini söyledi.

SBS, YGS ve LYS sınav merkezli eğitim sisteminin lise ve ortaokul son sınıf öğrencilerini sınavların yaklaşmasıyla birlikte okuldan uzaklaştırdığını ve dershanelere yönlendirdiğini kaydeden Enver Şahin, Sahte doktor raporu alınmasının öğrencilerin etik ve karakter gelişimine onulmaz zararlar verdiğini de belirtti.

"Ortada yıllardır devam eden bir ayıp var. Öğrenci, veli, doktor, okul, Milli Eğitim Bakanlığı herkes ama herkes birbirini kandırıyor. Çocuklarımıza eğitim sistemi maharetiyle sahtekârlığı öğretiyoruz" diye konuşan Şahin, şunları söyledi;
Öğrenciyi okula devamsızlığa teşvik eden, dershaneyi okulun önüne çıkaran bu sistem kökten değiştirilmelidir. Öte yandan sınav tarihlerini okullar kapandıktan sonraya almak gerekiyor. Bu arada öğrencilerin okula gelmemesinden dolayı dersleri boş geçen öğretmenlerinde mağduriyeti söz konusudur.

Milli Eğitim Bakanlığı tali sorunlar yerine bunun gibi eğitimin asli sorunlarına daha çok öncelik vermelidir. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı bu büyük ortak günaha ve sahtekârlığa artık dur demelidir.

Öte yandan sınav içeriği ile okuldaki müfredatın örtüşmesi gerekiyor. Dershanelerde, okuldaki gibi klasik eğitim yöntemiyle dersi tartışmaya, yaparak yaşayarak öğrenme yerine en kısa zamanda, seçenekler arasındaki doğru yanıtı bulmaya çalışıldığı için okul sürekli olarak ikinci plana düşmeye devam ediyor. Sınav merkezli, ezberci ve dershaneci eğitim sisteminden kurtulmadığımız takdirde okullar değil, dershaneler cazip olmaya devam edecektir.

tag güncel eğitim haberleri öğretmen öğrenci MEB sınavlar Milli Eğitim Bakanlığı

25.2.2013 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ergenlik döneminde çocukla iletişim önerileri Ergenlik döneminde çocukla iletişim önerileri

İştahı azaltmak için ne yapmalı? İştahı azaltmak için ne yapmalı?

İnternet kesilince bunları yapabilirsiniz? İnternet kesilince bunları yapabilirsiniz?

Güncel Eğitim Haberleri