Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bakan Avcı Merak Edilen Soruları Yanıtladı eğitim haberi

eğitim haberleriBakan Avcı Merak Edilen Soruları Yanıtladı

665nabi-avcidan-aciklama.jpg Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkartılmasına ilişkin ''Sadece süreyi uzatmakla kalmayıp, eğitimdeki tek kulvarlı yapı, ailelerin, çocukların isteklerine, becerilerine, eğilimlerine yol açacak şekilde çeşitlendirildi'' dedi.

Avcı'yı, İstanbul-Eskişehir karayolundaki Batıkent Kavşağı'nda Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can, AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, merkez ilçe Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı ve diğer ilgililer tarafından karşılandı.

Daha sonra Avcı ve beraberindekiler, Eskişehir Valiliği'ne geçti. Polis mangası tarafından karşılanan Avcı, Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir'i makamında ziyaret etti.

Avcı, ziyaretinde yaptığı konuşmada, Eskişehir adına Milli Eğitim Bakanlığı'nın hak edildiğini belirterek, Eskişehir'in bir eğitim kenti olduğunu kaydetti.

Öğrencileriyle, eğitim kadrolarıyla, öğretmenleriyle, üniversiteleriyle Eskişehir'in gerçekten eğitim konusunda öne çıkan bir kent olduğun ifade eden Avcı, şöyle konuştu:

''Milli Eğitim Bakanlığı görevinin bir Eskişehir milletvekiline verilmesini şükranla karşılıyorum. İnşallah Eskişehir ve Türkiye için hayırlı olur. Son 10 yıllık dönemde eğitimde büyük mesafeler alındı. AK Parti hükümetlerini ve benden önce görev yapan bakan arkadaşlarımız gerçekten derli toplu yürümeyen bir mekanizmayı adım adım disipline, koordine edip verimlilik artırmayı sağladı. Hükümet, 10 yıl boyunca Cumhuriyet tarihinde ilk defa genel bütçeden en büyük payı milli eğitime ayırıp bakan arkadaşlarımıza destek sağladı.''

Prof. Dr. Ömer Dinçer'e teşekkür ediyorum

Avcı, eğitimde pek çok göstergenin olumlu bir çizgi yakalandığını gösterdiğini anlatarak, şöyle devam etti:

''Geçen yıl zorunlu eğitim süresini 12 yıla çıkartan yasayı kabul ettik. Sadece süreyi uzatmakla kalmayıp, eğitimdeki tek kulvarlı yapı, ailelerin, çocukların isteklerine, becerilerine, eğilimlerine yol açacak şekilde çeşitlendirildi. Daha demokratik bir eğitim alt yapısı sağlandı. Bu gerçekten zor bir işti. Eğitim yatırımları uzun vadede sonuç veren, sonuçlarını ancak 10-12 yıl sonra görebileceğiniz düzenlemelerdir. Böyle bir düzenlenin olumlu sonuçlarını zaman içinde göreceğiz. Türkiye'de 10 yıl içinde oluşturulan istikrar ve güven ortamı, AK Parti hükümetine böylesine uzun vadeli bir düzenleme yapma cesaretini verdiğiyse Türkiye'deki güven ve istikrarın burada payı var. Düzenlemenin gerçekleşmesini çok dirayetli ve cesaretli bir liderlik gösteren Prof. Dr. Ömer Dinçer'e bir kere daha teşekkür ediyorum. Bu düzenleme mümkün olunan en az sorunla gerçekleştirildi. Bu tıpkı, otoyolda 150-160 kilometre hızla giden bir araba üzerinde bir rektifiye işlemi yapmak gibi... Bu çok zorlu bir süreç, böylesine dinamik toplumsal bir süreci, bu kadar az sorunla çözmek gerçekten bir başarıdır. Bundan sonraki düzenlemeleri el birliğiyle bütün ilgili paydaşlarla arar, bulur ve yaparız.''

Ayrıntılı bir saha raporu alacağız

Bir gazetecinin ''Atamalarla ilgili bir çalışma var mı-'' sorusu üzerine Avcı, ''Görevi, cuma günü devraldıktan sonra Milli Eğitim üst bürokrasisiyle bir toplantı yaptık. 17 temel birimin yöneticileri ile toplantı yaptık. Cumartesi, pazar arkadaşlarımız çalışmaya başladı. Yarın, Bakanlar Kurulu var. Ondan sonra 17 birim yetkilileriyle, brifing programımız var. Her birinden ayrıntılı bir saha raporu alacağız. Bu envanteri, tanımamız lazım. Brifingin ardından 1 hafta, 10 gün içinde bunları tamamlamış oluruz. Ondan sonra öğretmenlerimizin, yöneticilerimizin ve öğrencilerimizin sorunlarıyla ilgili en acillerinden başlayarak neler yapılabilir, onları inşallah yaparız'' diye konuştu.

Avcı, ''Serbest kıyafetle ilgili bazı sendikaların açıklamaları var. Bu konuda bir çalışma yapılacak mı-'' sorusunu, ''O konuyu nispeten daha iyi biliyorum. Milli Eğitim bürokrasisiyle tekrar bir gözden geçireceğiz. Alınan kararları, karşı görüşleri gerekçeleriyle daha içeriden öğrendikten sonra, daha rahat karar verebilir ve konuşabilirim. Yapamayacağımız şeyin sözünü vermeyeceğiz, sözünü verdiğimiz şeyi yapacağız'' diye yanıtladı.

''Eskişehir'e Yüksek Teknoloji Üniversitesi çalışmaları var mı-'' sorusu üzerine Avcı, ''28 Mayıs 2011 tarihinde Sayın Başbakanımız vaadidir. Sözümüzün arkasındayız. Onunla ilgili düzenlemeler, YÖK ile ilgili olan düzenlemelerle inşallah daha kolay çıkartılacaktır'' dedi.

Avcı, gazetecilere yönelik, ''Söylemediklerimi yazmamazını rica ediyorum. Bazı arkadaşlar 'Hoca, şunu da söylemiş olsa iyi olur' diye araya cümle katabilirler. Söylediklerimizden ibaret'' diye espri yaptı.

Konuşmanın ardından Avcı, Eskişehir Valiliği şeref defterini imzaladı.

İHA

tag güncel eğitim haberleri Nabi Avcı öğretmen atamaları milli eğitim bakanı ömer dinçer serbest kıyafet uygulaması öğrenci kıyafetleri

28.1.2013 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ramazan'da nasıl beslenmeliyiz? Ramazan'da nasıl beslenmeliyiz?

Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor

Şekerin insan sağlığına bilinen zararları Şekerin insan sağlığına bilinen zararları

Güncel Eğitim Haberleri