Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bakan Dinçer: Ücretli öğretmenleri kurtardık eğitim haberi

eğitim haberleriBakan Dinçer: Ücretli öğretmenleri kurtardık

omerdincer.jpg Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer , "Milli Eğitim Bakanlığı, geçen yıl dönem başında 64 bin civarında ücretli öğretmen istihdam ediyorken, bu yıl bu rakam 13 bin civarına düştü." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Genel Kurul bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını cevapladı. Bu yıl 33 bin norm fazlası öğretmenin il dışında veya kendi illerinde göreve dağıtıldıklarını belirten Bakan Dinçer, "Bu vesile ile hem öğrencilerimizi ücretli öğretmenden kurtarmış olduk. Böylece, kadrolu öğretmenlerimiz vasıtası ile daha kalıcı eğitim alma şansına sahip oldular. Bunun karşılığı olarak da Milli Eğitim Bakanlığı, geçen yıl dönem başında 64 bin civarında ücretli öğretmen istihdam ediyorken, bu yıl bu rakam 13 bin civarına düştü. Dolayısı ile rasyonel ve radikal bir karar verdik." diye ifade etti.

KAYITLI DERSHANE SAYISI 3 BİN 867

Milli Eğitim Bakanlığı'na kayıtlı 3 bin 867 kayıtlı dershane bulunduğunu dile getiren Dinçer, "Burada çalışan sayısı ise öğretmen olarak 64 bin, diğer personel olarak da 14 bin 600 civarında. Yaklaşık 78 bin 500 genel çalışan personel bulunuyor." diye konuştu.

KUR'AN-I KERİM DERSİNİ 643 BİN ÖĞRENCİ SEÇTİ

Kur'an-ı Kerim ve siyer derslerini seçen öğrenci sayısı hakkında da bilgi veren Dinçer, "Kur'an-ı Kerim dersini seçen öğrenci sayımız, kesin rakamları bu ay sonuna yetiştirmeye çalışıyoruz, 643 bin 570; siyer dersini seçen öğrenci sayımız 423 bin 525." dedi.

Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalışan usta öğretici sayısının 37 bin 700 olduğunu dile getiren Dinçer, "Bunların çoğu lise mezunu. Mahkemenin de bu konuyla ilgili öğretmen olamayacakları ile alakalı kararı var. Bununla birlikte dışarıda atama bekleyen çok sayıda üniversite mezunu öğretmen adayı varken, lise mezunu ve geçici süre ile çalıştırabildiğiniz kişilere kadro verilmesinin sıkıntı yaratabileceğini sizler de takdir edersiniz." şeklinde konuştu.

Dinçer, yurt dışındaki okullar için 6 milyon 510 bin TL bütçe ayrıldığını da sözlerine ekledi.

Samanyoluhaber

tag güncel eğitim haberleri Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ücretli öğretmen usta öğretici

18.12.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box süleyman" gerek yok :"öğrencilerimizi ücretli öğretmenden kurtarmış olduk" diyor. yanlış başlık atmışsınız. gerek yok

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kansere en çok neden olan 5 gıda Kansere en çok neden olan 5 gıda

Çikolatanın faydası mı,zararı mı çok? Çikolatanın faydası mı,zararı mı çok?

Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin

Güncel Eğitim Haberleri