Eğitim Sitesi

Öğretmenler eşofmanlarıyla ders verecek

Öğretmenler eşofmanlarıyla ders verecek

Öğretmenler eşofmanlarıyla ders verecek125 Bin üyesi olan Eğitim-Sen, okullarda dinsel simgelerin kullanımının yaygınlaştığı gerekçesiyle radikal bir sivil itaatsizlik eylemi yapacak.

Türkiye'nin en büyük eğitim sendikalarından Eğitim-Sen'in, okullardaki uygulamaları protesto amacıyla yapacağı eylemler tartışma yaşatacak. "Eğitim niteliksizleştirilmesine, bilimsel ve laik eğitim anlayışının yıpratılmasına, itaatkâr öğrenci, itaatkâr öğretmen yaşatılmasına karşı eğitim emekçileri olarak 5 Aralık'ta sivil itaatsizlikte bulunuyoruz ve işyerlerimize eşofmanlarımızla gidiyoruz" çağrısı doğrultusunda, binlerce öğretmen eşofmanla derslere girecek.

Bize soruşturma açtınız
Sendikanın ekim, aralık ve ocak aylarında yapılacak eylemleri içeren "Mücadele Programı"nda, "İşyerlerinde eğitim emekçilerini karşı karşıya getiren ve fiili olarak yürütülen dinsel simgelerin kullanılması yaygınlaşmaktadır. Bu noktada kılıf kıyafet yönetmeliği ihlaline idareler sessiz kalmaktadır. Yıllardır bıyık şekli, etek boyu, saç uzunluğu, makyaj, küpe deliği gibi nedenlerle soruşturma açılarak çeşitli cezalar verilmektedir. Siyasal iktidarın kendisi gibi yaşamayan, düşünmeyenlere karşı beslediği kin ve nefret MEB'in ayrımcı tutumu ile okullarda yaşanmaktadır. Okulların gericileştirilmesine, ayrımcı uygulamalara izin vermemek, 'özgür-demokratik okul istiyoruz' şiarıyla, sivil itaatsizlik yaparak, 5 Aralık'ta eşofmanlarla işe gidilecektir" denildi. Eylemin gerekçeleri şöyle sıralandı:
* Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olmasına ve AİHM ve Danıştay'ın kaldırılması yönündeki kararlarına rağmen zorunlu din dersi var.
* Din dersleri, otistik çocukların eğitiminde, onların en çok ihtiyaç duyduğu beden eğitimi derslerinden kesilerek dahil edildi.
* Bu uygulamadan vazgeçilmemekle birlikte 4+4+4 ile yeni zorunlu seçmeli din dersleri getirilmiş ve bu derslerin saatleri artırılmıştır.
* Okulların ikinci kademesine seçmeli Kuran-ı Kerim ve Peygamberin Hayatı dersleri konularak fiilen imam hatip modeline geçilmiştir.
* İlk dörtlük dilimin sonunda hafızlık eğitimi nedeniyle çocukların eğitimlerine bir yıl ara vermelerine imkân tanınmıştır.

Zorla seçiliyor
* Bakanlık bu derslerin seçmeli olduğunu iddia etse de taşrada söz konusu derslerin zorunlu hale geldiği ya da zorla seçtirildiği görülmüştür.
* İmamların, müdürlerin, milli eğitim müdürlerinin yönlendirmesiyle bu derslerin seçilmesi teşvik edildi.
* İmam hatip ortaokulları siyasal rövanş anlayşı ile yeniden açılmıştır.
* Valilikler ve milli eğitim müdürlükleri tarafından verilen izinlerle bir takım dernekler tarafından birçok il ve ilçede okullar ve öğrenciler üzerinden organize edilmeye çalışılan Kutlu Doğum Haftası, geçtiğimiz yıldan itibaren MEB genelgesiyle belirli gün ve haftalar listesine alındı.
* Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ilköğretim okulu öğrencilerine umre ziyareti yapılması ile ilgili yazısı MEB tarafından "acele ve günlü" olarak 81 ildeki tüm okullara gönderilmiştir.
* Şubelerimizden gelen bilgiler, birçok öğretmenin "dini faaliyetleri engelledikleri" gerekçesiyle ALO 147'ye ihbar edildiklerini göstermektedir.

Evrim karşıtlığı
* Ders kitaplarında ve tavsiye edilen yayınlarda evrim teorisi ile alay edilerek, yaradılışçı görüşler benimsetilmeye çalışılmaktadır.
* Adına "Fosil Sergisi" denilen ve hiçbir bilimsel değeri olmayan aktiviteler üniversitelerde dahi gerçekleştirilebilmektedir.
* Biyoloji, felsefe öğretmenlerine, akademisyenlere "Yaradılış Atlası" başlıklı, bilimsel olmayan iddialarla donatılmış yayınlar gönderilmiştir.
* Felsefe derslerinde müfredatta din felsefesi öne alınarak bilim felsefesi gibi konular sonlara bırakılmıştır. Birçok ilde felsefe grubu derslerine din kültürü öğretmenlerinin girmesi söz konusudur.

Dinsel simgelere hoşgörü
* Öğretmen olmayanlar derse girmektedir. Bu kişiler çoğu zaman taşıdıkları dinsel simgelerle derslere girmekten çekinmemekte, derslerdeki anlatımlarını da bilimsel değil dinsel bir dille kurmaktadırlar.
* İşyerlerinde dinsel simgelerin kullanılması yaygınlaşmaktadır. Kılık kıyafet yönetmeliği ihlaline idareler sessiz almaktadır.
* 100 Temel Eser içinde yer alan pek çok hikâyede kısaltma ve düzeltmeler yapılarakm, bu kitaplar İslami söylemler eşliğinde yeniden düzenlenmiştir.
* Çevirileri İslami söyleme uydurularak piyasaya süren yayınevlerinin kitapları okullarda tavsiye edilmektedir.

Diğer eylemler
Eğitim-Sen, "eşofman" eylemi dışında, şu eylemlere de imza atacağını açıkladı: 28 Kasım'da "4+4+4 sistemi ile çökertilen norm kadro uygulamasının yaşattığı sürgünler" nedeniyle Milli Eğitim müdürlüklerinde toplu oturma eylemi yapılacak. 4+4+4 sisteminden kaynaklı hak ihlalleri raporu hazırlanacak. Taleplerin dikkate alınmaması halinde, işyerini terk etmeme, iş bırakma gibi eylemler geliştirilecek.

İHA

tag güncel eğitim haberleri Eğitim-Sen eşofman zorunlu eğitim imam-hatip protesto

2012-11-27 tarihli haber, 14778 kez okundu

  

Vahit Sucu Bu arkadaşların dinle ne alıp veremediği var?Din Allah tarafından insanlar mutlu olsun diye gönderilmiştir.Yanlış yorumlar sahiplerini bağlar.Din veya İslam kavramları kullanılarak yapılan saldırı ve hakaret zoruma gidiyor.Terörizmle aynı kefeye konuluyor.Siyasi iktidara karşı olabilirsiniz,onlar da dine yakın insanlar olabilir,yalnız onlar üzerinden dine saldırı ve hakaret çok büyük hatadır.Oysa bu söylemleri kullanan insanlar son tahlilde müslüman olduklarını söylerler.İnsanın "bu ne pehriz,bu ne lahana turşusu"diyesi geliyor.Ayrıca din eğitimi diye karşı çıktığınız konular ne kadar din eğitimidir?tartışılır.Bakınız 99'unun müslüman olduğu topluma,adeta dökülüyor,her taraftan iğrenç kokular yükseliyor.Din ve din eğitimi olsaydı durum bu olmazdı herhalde.Dinden korkan insanlar,korkmanıza gerek yok,çünkü bence kokuşmuşluğun en acı olanıda müslüğman olduğunu iddia edenlerde.Zaten işin en acısıda bu.Merak etmeyin okulda iki saat siyer okutulmakla bir şey olmaz,dışarıda binlerce şeytan iş başında... 2012-12-03

Yazılan 1 yorum görüntüleniyor

Son Eklenen Eğitim Haberleri

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, KYK borç faizlerine ilişkin "KYK kredilerinde ana para üzerinden ödeme yapılacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: Bu yıl 520 binden fazla gencimiz burs, 800 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alDevamını Oku

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 18-19 Haziran'da gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçlarının http://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandığını duyurdu. YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ Devamını Oku

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2022 sınavı sonuçları açıklandı. SINAVDA İPTAL EDİLEN SORU YOK Merkezi sınavda öğrencilere iki oturumda toplam 90 soru yöneltildi. Saat 9.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din KültürüDevamını Oku

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sürecine ilişkin takvimin yayımlandığını bildirerek ön başvuruların 18-26 Temmuz tarihinde, atamaların ise 1 Eylül'de yapılacağını açıkladı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleDevamını Oku

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı Üniversite adayları, YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) 18 Haziran Cumartesi günü, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorulaDevamını Oku

Öğretmenler eşofmanlarıyla ders verecek

Eğitim Haberleri Ana Sayfa