Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmenler eşofmanlarıyla ders verecek eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmenler eşofmanlarıyla ders verecek

586egitimsen.jpg 125 Bin üyesi olan Eğitim-Sen, okullarda dinsel simgelerin kullanımının yaygınlaştığı gerekçesiyle radikal bir sivil itaatsizlik eylemi yapacak.

Türkiye'nin en büyük eğitim sendikalarından Eğitim-Sen'in, okullardaki uygulamaları protesto amacıyla yapacağı eylemler tartışma yaşatacak. "Eğitim niteliksizleştirilmesine, bilimsel ve laik eğitim anlayışının yıpratılmasına, itaatkâr öğrenci, itaatkâr öğretmen yaşatılmasına karşı eğitim emekçileri olarak 5 Aralık'ta sivil itaatsizlikte bulunuyoruz ve işyerlerimize eşofmanlarımızla gidiyoruz" çağrısı doğrultusunda, binlerce öğretmen eşofmanla derslere girecek.

Bize soruşturma açtınız
Sendikanın ekim, aralık ve ocak aylarında yapılacak eylemleri içeren "Mücadele Programı"nda, "İşyerlerinde eğitim emekçilerini karşı karşıya getiren ve fiili olarak yürütülen dinsel simgelerin kullanılması yaygınlaşmaktadır. Bu noktada kılıf kıyafet yönetmeliği ihlaline idareler sessiz kalmaktadır. Yıllardır bıyık şekli, etek boyu, saç uzunluğu, makyaj, küpe deliği gibi nedenlerle soruşturma açılarak çeşitli cezalar verilmektedir. Siyasal iktidarın kendisi gibi yaşamayan, düşünmeyenlere karşı beslediği kin ve nefret MEB'in ayrımcı tutumu ile okullarda yaşanmaktadır. Okulların gericileştirilmesine, ayrımcı uygulamalara izin vermemek, 'özgür-demokratik okul istiyoruz' şiarıyla, sivil itaatsizlik yaparak, 5 Aralık'ta eşofmanlarla işe gidilecektir" denildi. Eylemin gerekçeleri şöyle sıralandı:
* Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olmasına ve AİHM ve Danıştay'ın kaldırılması yönündeki kararlarına rağmen zorunlu din dersi var.
* Din dersleri, otistik çocukların eğitiminde, onların en çok ihtiyaç duyduğu beden eğitimi derslerinden kesilerek dahil edildi.
* Bu uygulamadan vazgeçilmemekle birlikte 4+4+4 ile yeni zorunlu seçmeli din dersleri getirilmiş ve bu derslerin saatleri artırılmıştır.
* Okulların ikinci kademesine seçmeli Kuran-ı Kerim ve Peygamberin Hayatı dersleri konularak fiilen imam hatip modeline geçilmiştir.
* İlk dörtlük dilimin sonunda hafızlık eğitimi nedeniyle çocukların eğitimlerine bir yıl ara vermelerine imkân tanınmıştır.

Zorla seçiliyor
* Bakanlık bu derslerin seçmeli olduğunu iddia etse de taşrada söz konusu derslerin zorunlu hale geldiği ya da zorla seçtirildiği görülmüştür.
* İmamların, müdürlerin, milli eğitim müdürlerinin yönlendirmesiyle bu derslerin seçilmesi teşvik edildi.
* İmam hatip ortaokulları siyasal rövanş anlayşı ile yeniden açılmıştır.
* Valilikler ve milli eğitim müdürlükleri tarafından verilen izinlerle bir takım dernekler tarafından birçok il ve ilçede okullar ve öğrenciler üzerinden organize edilmeye çalışılan Kutlu Doğum Haftası, geçtiğimiz yıldan itibaren MEB genelgesiyle belirli gün ve haftalar listesine alındı.
* Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ilköğretim okulu öğrencilerine umre ziyareti yapılması ile ilgili yazısı MEB tarafından "acele ve günlü" olarak 81 ildeki tüm okullara gönderilmiştir.
* Şubelerimizden gelen bilgiler, birçok öğretmenin "dini faaliyetleri engelledikleri" gerekçesiyle ALO 147'ye ihbar edildiklerini göstermektedir.

Evrim karşıtlığı
* Ders kitaplarında ve tavsiye edilen yayınlarda evrim teorisi ile alay edilerek, yaradılışçı görüşler benimsetilmeye çalışılmaktadır.
* Adına "Fosil Sergisi" denilen ve hiçbir bilimsel değeri olmayan aktiviteler üniversitelerde dahi gerçekleştirilebilmektedir.
* Biyoloji, felsefe öğretmenlerine, akademisyenlere "Yaradılış Atlası" başlıklı, bilimsel olmayan iddialarla donatılmış yayınlar gönderilmiştir.
* Felsefe derslerinde müfredatta din felsefesi öne alınarak bilim felsefesi gibi konular sonlara bırakılmıştır. Birçok ilde felsefe grubu derslerine din kültürü öğretmenlerinin girmesi söz konusudur.

Dinsel simgelere hoşgörü
* Öğretmen olmayanlar derse girmektedir. Bu kişiler çoğu zaman taşıdıkları dinsel simgelerle derslere girmekten çekinmemekte, derslerdeki anlatımlarını da bilimsel değil dinsel bir dille kurmaktadırlar.
* İşyerlerinde dinsel simgelerin kullanılması yaygınlaşmaktadır. Kılık kıyafet yönetmeliği ihlaline idareler sessiz almaktadır.
* 100 Temel Eser içinde yer alan pek çok hikâyede kısaltma ve düzeltmeler yapılarakm, bu kitaplar İslami söylemler eşliğinde yeniden düzenlenmiştir.
* Çevirileri İslami söyleme uydurularak piyasaya süren yayınevlerinin kitapları okullarda tavsiye edilmektedir.

Diğer eylemler
Eğitim-Sen, "eşofman" eylemi dışında, şu eylemlere de imza atacağını açıkladı: 28 Kasım'da "4+4+4 sistemi ile çökertilen norm kadro uygulamasının yaşattığı sürgünler" nedeniyle Milli Eğitim müdürlüklerinde toplu oturma eylemi yapılacak. 4+4+4 sisteminden kaynaklı hak ihlalleri raporu hazırlanacak. Taleplerin dikkate alınmaması halinde, işyerini terk etmeme, iş bırakma gibi eylemler geliştirilecek.

İHA

tag güncel eğitim haberleri Eğitim-Sen eşofman zorunlu eğitim imam-hatip protesto

27.11.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box Vahit Sucu :Bu arkadaşların dinle ne alıp veremediği var?Din Allah tarafından insanlar mutlu olsun diye gönderilmiştir.Yanlış yorumlar sahiplerini bağlar.Din veya İslam kavramları kullanılarak yapılan saldırı ve hakaret zoruma gidiyor.Terörizmle aynı kefeye konuluyor.Siyasi iktidara karşı olabilirsiniz,onlar da dine yakın insanlar olabilir,yalnız onlar üzerinden dine saldırı ve hakaret çok büyük hatadır.Oysa bu söylemleri kullanan insanlar son tahlilde müslüman olduklarını söylerler.İnsanın "bu ne pehriz,bu ne lahana turşusu"diyesi geliyor.Ayrıca din eğitimi diye karşı çıktığınız konular ne kadar din eğitimidir?tartışılır.Bakınız 99'unun müslüman olduğu topluma,adeta dökülüyor,her taraftan iğrenç kokular yükseliyor.Din ve din eğitimi olsaydı durum bu olmazdı herhalde.Dinden korkan insanlar,korkmanıza gerek yok,çünkü bence kokuşmuşluğun en acı olanıda müslüğman olduğunu iddia edenlerde.Zaten işin en acısıda bu.Merak etmeyin okulda iki saat siyer okutulmakla bir şey olmaz,dışarıda binlerce şeytan iş başında...

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ev alırken veya kiralarken nelere dikkat etmek gerekir? Ev alırken veya kiralarken nelere dikkat etmek gerekir?

Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor

Gece kuşu musunuz? Gece kuşu musunuz?

Güncel Eğitim Haberleri