Eğitim Sitesi

Bakan Şahin'den öğretmenlere büyük övgü

Bakan Şahin'den öğretmenlere büyük övgü

Bakan Şahin'den öğretmenlere büyük övgüAile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, öğretmenliğin herkesin yapabileceği bir meslek olmadığını, büyük fedakarlık, hoşgörü, sabır ve enerji istediğini belirterek, öğretmenliğin peygamberlik mesleği olduğunu söyledi.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, öğretmenliğin herkesin yapabileceği bir meslek olmadığını, büyük fedakarlık, hoşgörü, sabır ve enerji istediğini belirterek, ''Öğretmenlik bir Peygamberlik mesleğidir. Başımızın tacısınız. Bu millet, bu insanlık size minnettardır'' dedi.

Türkiye Eğitim ve Sevgi Derneği (TESED) tarafından, Necmettin Erbakan Kongre Merkezi'nde ''Öğretmenler Günü'' programı düzenlendi. Etkinliğe, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in yanı sıra Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, TESED Başkanı Savaş Yücel ve çok sayıda öğretmen katıldı.

Programda konuşan Bakan Şahin, dünya tarihi incelendiğinde bilginin güç olduğunun görüleceğini, her dönem bilgisini kullananların, bilginin ve bilgili insanların kıymetini bilenlerin o dönemin sözünü söylediğini ifade etti. Bunun bu dönem için de geçerli olduğuna işaret eden Şahin, o yüzden Mustafa Kemal Atatürk'e başöğretmenlik unvanının verildiği 24 Kasım'ın her yıl ''Öğretmenler Günü'' olarak kutlandığını dile getirdi.

Şahin, şunları kaydetti:

''Öğretmenlik öyle herkesin yapabileceği bir meslek değil. Büyük bir fedakarlık, hoşgörü, sabır, enerji, gayret ister. Her şeyden önce büyük bir yürek, aşk ister. Aşkı olanlar, yüreği olanlar, bu ülkenin çocuklarına, gençlerine dair yüreğinde sevgisi olanlar daim olurlar ve eser bırakırlar.

Sizin eserleriniz ne taş ne demir ne bina ne yoldur. İnsandır, en kıymetli varlıktır, yaradılanların en önemlisi, güzelidir. Bu cevherden bir eser çıkarmak demek, millete faydalı insanlar yapmak demek ve bu insanların ürettiği bir Türkiye her şeyden önemli. Bu, inanmış, kendini bu konuya adamış öğretmenlerin işidir. Öğretmenlik bir Peygamberlik mesleğidir. Başımızın tacısınız. Bu millet, bu insanlık size minnettardır.''

Ülkenin en önemli konusu olarak her zaman eğitimi gördüklerini, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilki gerçekleştirerek Milli Savunma Bakanlığı'ndan daha fazla bütçeyi Milli Eğitim Bakanlığı'na ayırdıklarını vurgulayan Şahin, ''Çünkü bizim başka çaremiz yok. Bizim cehaletle mücadele etmekten başka çaremiz yok. Bizim ne yeraltı, ne petrol, ne doğalgaz zenginliğimiz var. En büyük gücümüz beşeri sermayemiz, insanlarımız, genç nüfusumuz'' dedi.

-''Etrafınıza ışık saçıyorsunuz''-

Şahin, ''Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması ve eğitimin bütün imkanlarından yararlanılması'' hedefi koyduklarını ifade ederek, bu hedefe ulaşma yolunda fiziksel şartları geliştirdiklerini, bilgi ve teknoloji altyapısı oluşturduklarını söyledi. Büyük bir kaynak ayrılarak FATİH projesinin hayata geçirildiğini dile getiren Şahin, böylece bölgeler arası kalkınmışlık ve fırsat eşitliği farkının azalacağını, herkesin bilgiye ulaşmasını kolaylaştıran çok önemli bir kaynak oluşacağını ifade etti.

''Ne yaparsak yapalım, o sınıfı altınla döşesek, sınıfa dünyanın bütün imkanlarını da koysak lider çok önemli. O sınıfın hedefi oradaki öğretmenlerimizle şekil bulacaktır. Bunu hepimiz biliyor ve kabul ediyoruz'' diyen Şahin, bu nedenle öğretmenlerin yaşam standardını yükseltmeye, özlük haklarını güçlendirmeye, mali imkanlarını daha iyi hale dönüştürmeye çalıştıklarını söyledi. Şahin, bu kaynaklar güçlendiğinde, kendi yaşamlarıyla ilgili sorunları kalmadığında öğretmenlerin çok daha başarılı bir eğitim vereceklerinin altını çizdi.

Şahin, öğretmenlerin yurtiçinde ve dışında büyük fedakarlıkla çalıştıklarını belirterek, ''Bir mum gibi, her türlü şartta kendinizden fedakarlık edip etrafınıza ışık saçıyor, aydınlatıyorsunuz. Bu mumlar çoğaldıkça çok daha güzel günleri hep beraber göreceğiz'' diye konuştu.

-''Sizler bizim en büyük ortağımızsınız''-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak yaptıkları çalışmalara da değinen Şahin, yoksullukla mücadele ettiklerini, kadının statüsünü güçlendirmek için çalıştıklarını, dezavantajlı grupların avantajlı hale dönüştürülmesi için sosyal politikalar geliştirdiklerini belirtti.

Azimle ve karalılıkla çalışmalarını sürdüreceklerini, eser bırakmak için yola çıktıklarını dile getiren Şahin, öğretmenlere hitaben, ''Bunun için size ihtiyacımız var. Sizlerin inanmadığı, yanımızda olmadığı hiçbir şeyi başaramayız. Sizler bizim en büyük ortağımız, en büyük paydaşımız, en büyük gönül dostumuzsunuz'' ifadesini kullandı.

TESED Başkanı Savaş Yücel de hayata geçirdikleri projelerle çok sayıda çocuğa ve aileye ulaştıklarını söyledi. Yurtiçinde ve dışında konferanslar, seminerler düzenlediklerini bildiren Yücel, bu yöndeki çalışmalarını devam ettireceklerini vurguladı.

Konuşmalardan sonra, ''Öğretmenler Günü Programı Anı Yarışması''nda dereceye giren öğretmenlere ödülleri verildi. Halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından program, sanatçı Zekai Tunca'nın konseriyle sona erdi.

İHA

tag eğitim haberleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Bakan Fatma Şahin Öğretmenlik mesleği

2012-11-23 tarihli haber, 13051 kez okundu

  

ünsal köse Bu konuşmalar sadece 24 kasım da yapılır 25 kasımdan itibaren hele hele maaş artış zamanları tam tersi iddialar savunulur... 2012-11-26

Yazılan 1 yorum görüntüleniyor

Son Eklenen Eğitim Haberleri

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, KYK borç faizlerine ilişkin "KYK kredilerinde ana para üzerinden ödeme yapılacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: Bu yıl 520 binden fazla gencimiz burs, 800 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alDevamını Oku

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 18-19 Haziran'da gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçlarının http://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandığını duyurdu. YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ Devamını Oku

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2022 sınavı sonuçları açıklandı. SINAVDA İPTAL EDİLEN SORU YOK Merkezi sınavda öğrencilere iki oturumda toplam 90 soru yöneltildi. Saat 9.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din KültürüDevamını Oku

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sürecine ilişkin takvimin yayımlandığını bildirerek ön başvuruların 18-26 Temmuz tarihinde, atamaların ise 1 Eylül'de yapılacağını açıkladı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleDevamını Oku

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı Üniversite adayları, YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) 18 Haziran Cumartesi günü, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorulaDevamını Oku

Bakan Şahin'den öğretmenlere büyük övgü

Eğitim Haberleri Ana Sayfa