Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmene 4 basamaklı kariyer ve maaş sistemi eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmene 4 basamaklı kariyer ve maaş sistemi

755Ogretmen-Ogrenci-haberleri.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen maaşlarına 550 TL'ye varan artış getirecek bir çalışma yapıyor.Hükümetten öğretmenlere müjde geldi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı çalışma ile öğretmenlik kariyer sistemi yeniden yapılandırılıyor. Buna göre; öğretmenlere 4'lü kariyer basamak sistemi geliyor.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'A SUNULDU

Sistem, adaylık döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen, kıdemli uzman öğretmen (usta öğretmen) ve başöğretmen şeklinde uygulanacak. Öğretmenler 4 basamakta yükselebilecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan düzenlemenin yasalaşmasıyla birlikte öğretmenler, yeni kariyer unvanlarına sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda 550 TL'ye varan zam alacak.

UZMAN ÖĞRETMEN MAAŞLARINA DA ZAM HEDEFLENİYOR

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Ali Yılmaz, katıldığı bir sempozyumda, yeni sistemde uzman öğretmenlerin maaşında 200-250 TL'lik bir artışın hedeflendiğini belirtti. Yılmaz, kıdemli uzman öğretmenlere 250-450, başöğretmenlere de 450-550 TL arasında zam amaçlandığını kaydetti. Yeni kariyer sisteminde ilk basamaktaki öğretmenlere de derecesine göre 60 TL'ye kadar zam gündemde.

KARİYER GEÇİŞLERİNDE SINAVA TABİİ TUTULACAKLAR

Kariyer basamak geçişlerinde öğretmenler sınava tabi tutulacak. Sınavda özellikle mesleki yeterlilik ve kariyer ön planda olacak. Ancak yükselme, tek başına sınav odaklı olmayacak. Önceden yüksek lisans ve doktora yapmış olan öğretmenlerin, direkt basamak atlayıp atlayamayacağı ise henüz netlik kazanmamakla birlikte, onlar da sınava tabi olacak.

Maliye Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı 'nın zam konusundaki görüşmeleri sürerken; kariyer basamak sistemi düzenlemesinin 2013 yılında yasalaşması bekleniyor.

İHA

tag güncel eğitim haberleri öğretmenler maaş Ali Yılmaz kariyer basamak sistemi

15.10.2012 tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hayat kurtaran 7 besin Hayat kurtaran 7 besin

Ayakkabı alırken dikkat etmeniz gerekenler Ayakkabı alırken dikkat etmeniz gerekenler

Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin

Güncel Eğitim Haberleri