Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmene 4 basamaklı kariyer ve maaş sistemi eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmene 4 basamaklı kariyer ve maaş sistemi

755Ogretmen-Ogrenci-haberleri.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen maaşlarına 550 TL'ye varan artış getirecek bir çalışma yapıyor.Hükümetten öğretmenlere müjde geldi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı çalışma ile öğretmenlik kariyer sistemi yeniden yapılandırılıyor. Buna göre; öğretmenlere 4'lü kariyer basamak sistemi geliyor.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'A SUNULDU

Sistem, adaylık döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen, kıdemli uzman öğretmen (usta öğretmen) ve başöğretmen şeklinde uygulanacak. Öğretmenler 4 basamakta yükselebilecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan düzenlemenin yasalaşmasıyla birlikte öğretmenler, yeni kariyer unvanlarına sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda 550 TL'ye varan zam alacak.

UZMAN ÖĞRETMEN MAAŞLARINA DA ZAM HEDEFLENİYOR

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Ali Yılmaz, katıldığı bir sempozyumda, yeni sistemde uzman öğretmenlerin maaşında 200-250 TL'lik bir artışın hedeflendiğini belirtti. Yılmaz, kıdemli uzman öğretmenlere 250-450, başöğretmenlere de 450-550 TL arasında zam amaçlandığını kaydetti. Yeni kariyer sisteminde ilk basamaktaki öğretmenlere de derecesine göre 60 TL'ye kadar zam gündemde.

KARİYER GEÇİŞLERİNDE SINAVA TABİİ TUTULACAKLAR

Kariyer basamak geçişlerinde öğretmenler sınava tabi tutulacak. Sınavda özellikle mesleki yeterlilik ve kariyer ön planda olacak. Ancak yükselme, tek başına sınav odaklı olmayacak. Önceden yüksek lisans ve doktora yapmış olan öğretmenlerin, direkt basamak atlayıp atlayamayacağı ise henüz netlik kazanmamakla birlikte, onlar da sınava tabi olacak.

Maliye Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı 'nın zam konusundaki görüşmeleri sürerken; kariyer basamak sistemi düzenlemesinin 2013 yılında yasalaşması bekleniyor.

İHA

tag güncel eğitim haberleri öğretmenler maaş Ali Yılmaz kariyer basamak sistemi

15.10.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box recep acar :öğretmenlikte kariyer sınavla olacakmış. galiba birileri öğretmenliğin bir beceri ve ustalık işi olduğunu bilmiyor. 22 yıllık öğretmenim. kariyerim yok. son 15 yıldır merkezi bir okulda çalışıyorum. en fazla öğrencisi olan ve tercih edilen bir öğretmenim.çünkü işimi severek yapıyorum. o zaman maaşlarıda herkesin okuttuğu çocuğa göre versinler. hiç derse girmeyen bir uzman öğretmen benden fazla maaş alacak ozaman. devletin parasını hakça paylaştırmayanları Allah a havale ediyorum. ben hakkımı helal etmiyorum.

box myersen :Elbette öğretmenin taltif edilmesi çok güzel.Maaşının yükseltilmesi mükemmel.ancak bunu sınav ve kıdeme bağlamak düşünülmesi gereken konu. Kıdemimiz var. sınavda başarılı olabilmemiz zor olabilir.Öğretmenler de dershaneye gitmeye başlayacak gibi...

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Okullar ne zaman açılacak, ne zaman kapanacak? 2019-2020 Okullar ne zaman açılacak, ne zaman kapanacak? 2019-2020

YKS tercih sonuçları açıklandı! Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? YKS tercih sonuçları açıklandı! Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?

2019 YKS sonuçları açıklandı! 2019 YKS sonuçları açıklandı!

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çocuk gelişimine olumsuz etki eden besinler Çocuk gelişimine olumsuz etki eden besinler

Uzmanlardan ailelere polen uyarısı Uzmanlardan ailelere polen uyarısı

Stresinizi azaltmak için bunları tüketin Stresinizi azaltmak için bunları tüketin

Güncel Eğitim Haberleri