Eğitim Sitesi

Dinçer : 8 yıllık eğitim hukuka aykırıydı

Dinçer : 8 yıllık eğitim hukuka aykırıydı

Dinçer : 8 yıllık eğitim hukuka aykırıydıBir televizyon programına katılan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili olarak kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

4+4+4 düzenlemesinin hem ulusal hem de uluslararası anlamda genel eğitimle ilgili düzenlemelere aykırı olmadığını belirten Bakan Dinçer şunları söyledi:

"Özellikle CHP'nin seçmeli derslerle ilgili yaptığı itiraz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin çok daha önce çözümlediği ve konuyla ilgili hükümlerinin açıkça belli olduğu bir konu. Seçimli olması halinde öğrencilerin veya velilerinin tercihleriyle dersler konusunda hiçbir kısıtlama yok. Anayasa Mahkemesi'nin bu kararını bekliyorduk. Aslında daha önce uygulanan 8 yıllık eğitim uluslararası hukuka aykırıydı"

Bakan Dinçer, 4+4+4 eğitim sisteminin hayata geçiriliş süreci olan 4 aylık sürede 42 bin okul ve yaklaşık 700 bin öğretmenle ilgili karar verme durumunda kaldıklarını vurguladı:

"Onlarla ilgili kararları verdikten sonra okulların iç yapılarının gözden geçirilmesiyle ilgili ayrıca bir düzenleme ihtiyacı vardı. Onun ötesinde mevcut sistemle alakalı olarak seçimlik derslerin belirlenmesi, bunların müfredatının açıklanması ve uygulama stratejilerinin geliştirilmesi gerekiyordu. Milli Eğitim Bakanlığı sahip olduğu kapasiteyi burada tüm kamuoyuna gösterdi. Bütün bunların hepsini büyük aksamaya izin vermeksizin gerçekleştirdik."

66 İLE 72 AYLIK ÇOCUKLARDAN RAPOR ALANLARIN ORANI YÜZDE 4

Yeni sisteme karşı çıkan velilerin rapor almasıyla ilgili tartışmalara değinen Bakan Dinçer:

"Gördük ki rapor alan velilerimizin oranı çok düşük. Onlarda gerçek sebeplerle alıyorlar. 66 ile 72 ay arasındaki çocuklarımızdan rapor alan öğrenci sayısı 23 bin 901, toplam rakamın içerisindeki oranı yüzde 4. 66 aylık olup rapor alan çocuklarımızın sayısı 7 bin 300 civarında. 72-74 aylık olan ve buna karşın rapor alan çocuklarımız da var. Çünkü hakikaten fiziki veya zihni gelişimini tamamlamadı ya da çocukların bu yıl eğitime başlaması uygun bulunmadı. Ben hepsinin gerçek nedenlerle rapor aldığını düşünüyorum" dedi.

ÇOCUKLARIN ERKEN YAŞLARDA OKULA GİTMESİ KARDEŞLİĞİ GÜÇLENDİRİR

Bakan Dinçer, PKK'yla bağlantısı olan BDP ve bazı sendikaların yaptığı açıklamalara nazaran, çocukların daha erken yaşlarda okula başlamalarının Türkiye'de kardeşliğin pekişmesine yardım edeceği bir uygulama olduğunu belirtti.

Seçimlik derslerin ise bir toplumun ortak değerlerini ürettiğini ve birlikteliği sağlayacak sonuç doğurduğunu anlatan Dinçer bu konuya yaklaşımını şöyle dile getirdi:

"Kürtçe dersinin seçimlik olarak verilmesi gibi Türkiye'de etnik birçok talebi karşılayan bir eğitim anlayışı ortaya koymaya başladık. Bunların her birisinin demokrasi geliştikçe, bu tip ihtiyaçlara biz olumlu ihtiyaçlar verdikçe toplumda kardeşliği pekiştiren, dayanışmayı artıran ve bölücülerin istifade ettikleri zemini ortadan kaldıran bir sonuç doğuracak. Bu açıdan bakıldığında bu tip uygulamaların bazılarına rahatsızlık verdiğini görmek lazım"

DİYARBAKIR'DA EN ÇOK SEÇİLEN DERS KÜRTÇE DEĞİL, SİYER DERSİ

Bakan Dinçer, Türkiye'deki öğrencilerin kamuoyundaki tartışmaların ötesinde seçimlik derslerde çok dengeli bir dağılım ortaya koyduklarına dikkat çekti:

"Dolayısıyla bu dengeli dağılım arasında belirli bir şekilde 'illa bu dersi alacağım' diye yoğunlaştığını görmek mümkün değil. Seçimlik derslerin herkesin ilgisine göre kaydığını görüyoruz. 11 başlık altında aşağı yukarı 9 derste yoğunluk olduğunu gördüm. Örnek vermek gerekirse, Diyarbakır'da Kürtçe dersini herkesin seçeceğini düşünürsünüz ama öyle değil. Diyarbakır'da en çok seçilen ders, peygamber efendimizin hayatını konu alan siyer dersi, Kur'an-ı Kerim dersi daha sonra geliyor, daha sonra matematik uygulamalarıyla ilgili ders ve ardından Kürtçe dersi geliyor. Giderek farklılaşan, çocukların her birisinin ilgi alanlarına doğru kaydıklarını gördüm ve çok mutlu oldum"

Bakan ayrıca, Kürtçe bilen yeterli sayıda öğretmen ve eğitmen bulunup bulunmadığına ve bu dersi kimlerin vereceğine ilişkin kesin bir tablonun oluşmadığını sözlerine ekledi:

"Ama normalde Fars dili mezunu olan öğretmenlerimize, diyelim ki Kürtçe bilen Türkçe öğretmenlerine, Kürtçe bilen sosyal bilgiler öğretmenlerine bu yıl yetki vereceğiz" dedi.

tag güncel eğitim haberleri MEB Ömer Dinçer seçmeli dersler Milli Eğitim Bakanlığı

2012-09-22 tarihli haber, 5967 kez okundu

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Son Eklenen Eğitim Haberleri

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, KYK borç faizlerine ilişkin "KYK kredilerinde ana para üzerinden ödeme yapılacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: Bu yıl 520 binden fazla gencimiz burs, 800 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alDevamını Oku

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 18-19 Haziran'da gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçlarının http://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandığını duyurdu. YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ Devamını Oku

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2022 sınavı sonuçları açıklandı. SINAVDA İPTAL EDİLEN SORU YOK Merkezi sınavda öğrencilere iki oturumda toplam 90 soru yöneltildi. Saat 9.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din KültürüDevamını Oku

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sürecine ilişkin takvimin yayımlandığını bildirerek ön başvuruların 18-26 Temmuz tarihinde, atamaların ise 1 Eylül'de yapılacağını açıkladı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleDevamını Oku

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı Üniversite adayları, YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) 18 Haziran Cumartesi günü, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorulaDevamını Oku

Dinçer : 8 yıllık eğitim hukuka aykırıydı

Eğitim Haberleri Ana Sayfa