Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Dershaneler kapanırsa bakın neler olur? eğitim haberi

eğitim haberleriDershaneler kapanırsa bakın neler olur?

354b-484731-_dershaneler.jpg Dershaneler kapatılırsa buzdolabında bekleyen ülke sorunlarına gönüllü olarak yeni bir sorun daha ilave etmiş oluruz çünkü...

Bu yıl yaklaşık 2 milyon lise öğrencisi LYS sınavına girdi. Bu öğrencilerin yalnızca 50 bini çok iyi ve iyi bölümleri kazandılar. 2011 LYS'de 11 bin 090 öğrenci İstanbul Hukuk'ta okumak istedi. Ama İstanbul Hukuk'un kontenjanı bin 100 olduğundan onda dokuzu giremedi.

İstanbul Tıp'ın kontenjanı 410 ama tercih eden öğrenci sayısı 3 bin 11. Tercih edilen okul az, tercih eden çok. Dolayısıyla sınav kaçınılmaz. Sınav varsa sınava hazırlık da olur. Dünyada sınavların yapıldığı her yerde (buna Avrupa ülkeleri ve ABD de dâhil) kurslar var. Herhangi bir sınav olsun da kursu olmasın. Böyle bir örnek dünyada yok. Peki, bu üniversitelere sınav yapmadan lise başarısıyla öğrenci alınabilir mi?

Büyük şehirlerdeki liselerle ilçelerdeki liseleri, 5 öğretmenle eğitim yapan taşra okullarıyla köy mekteplerini kıyaslayabilir misiniz? Kıyaslayamazsınız ama öğrencilerin karnelerinde düzeyleri eşitmiş gibi notlar yer alır. Birinde liseyi başarıyla bitirir tek bilinmeyenli denklem bilmez, diğerinde en zor integral problemlerini rahatça çözer. Mesela sadece bu yıl okul birincisi olduğu halde doğru dürüst bir yeri kazanacak puan alamayan ve üniversiteye yerleşemeyen bin 500 okul birincisi oldu. Bu rakam aslında eğitim sisteminin seviyesini en iyi özetleyen rakam. Aşağı yukarı her yıl böyle. Eğer lise başarısı kriter olsaydı bu öğrenciler en iyi üniversitelere yerleşecek hatta burslu okuyacaklardı. 50-70 kişilik sınıflar, öğretmensiz okullar, boş verilmiş dersler, çoğu 'KİT'leşmiş liseler. 50 bin adayın üniversite sınavında sıfır çekmesi... 16 net bile yapamayıp barajın altında kalan 350 bin öğrenci... Liseler zaten yeterli eğitimi verseydi kim, niçin ekstra kursa giderdi ki? Milli Eğitim rekabet içinde profesyonelce bir eğitim verebilseydi veliler bırakın kursları yılda 15-25 bin lira verip özel okullara yönelmezlerdi. Milli Eğitim'de vazifesini büyük bir ciddiyetle yapan müdürler, öğretmenler konumuz dışı ve maalesef istisna.

"Üniversite sınavının soruları ortaöğretim müfredatına göre hazırlanmıyordu. Dersanelerin müfredatına göre hazırlanıyordu" bilgisi yanlış. Dershanelerin tek kriteri sınav. ÖSYM'nin sınav müfredatına göre dershane eğitim verir. Keyfine göre değil. Ve Milli Eğitim müfettişleri devlet okullarına asla uğramaz ama dershanelerden çıkmaz, dershane müfredatını kontrol ederler. Müfredat bütünüyle Milli Eğitim Bakanlığı'nın kontrolünde ve tekelindedir.

Peki, özel okul ihtiyacı var mı? Türkiye'de 3 bin 10 dershane var. Bunların okula dönüşebilecek olanlarının sayısı Milli Eğitim Bakanı'nın ifadesiyle yalnızca 263. Geri kalan 2.837 dershane ne olacak?

Özel okullarla ilgili dernekler, özel okulların doluluk oranının yüzde 50 olduğunu ifade ediyor. Demek ki özel okul ihtiyacı yok. Diyelim ki bir kısım dershane özel okula döndü, devlet de bunları sübvanse etti. Bunun sonucunda 'devlet destekli özel okullar' ve 'diğer özel okullar' diye bir yapı ortaya çıkacak. KİT'leşme ve devletçilik özel okullara sıçramış olacak. Yapılan bir fizibilite çalışması olmadığını Milli Eğitim Bakanı da ifade etti. O zaman kapatma kararından sonra mı doğacak sonuçları önleyecek fizibilite çalışması yapılacak? Dershaneleri özel okula dönüştürmek fiilî olarak mümkün değil.

Üniversite hazırlık kursları gibi KPSS kursları var. Devlet, memur alırken tabii olarak sınav yapıyor. Sınav yapmak dışında bir başarı sıralaması yolu yok. Şimdi KPSS kurslarını kapatmak mı gerek? Devlet niye üniversite eğitiminde alınan final ve vize notlarına göre seçim yapmıyor? ÖSYM, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) yapıyor. Mantıksız olduğu iddia edilebilir mi? Bu sınavın da kursları var. O kurslar da kapatılacak mı? Devlet 6 yıllık eğitim boyunca alınan puanlara göre uzmanlıklara seçim yapsa?

Dershaneler kapanınca neler olur?

1- İlk olarak olan 60 bin vasıflı öğretmen işsiz kalır. Bunların aileleri, çocukları mağdur olur.

2- Dershanelerde istihdam edilen 40 bin civarındaki bilgiişlemci, kayıt memuru, güvenlikçi ve temizlikçi işsiz kalır.

3- Üniversiteye giriş sınavı kaldırılamayacağına göre özel ders sektörü patlama yapar. Orta gelir gruplarının çocukları kayıt dışı korsan ev/butik kurslara başlar. Zengin ailelerse öğretmenleri evlerine getirterek özel ders aldırır. Şimdiki dershaneler için söylenen "Öbür taraf çok daha tatlı da onun için. Orada adeta merdivenaltı hizmet var." cümlesi, işte o zaman gerçekleşir. Sektör merdivenaltına iner kayıt dışı ekonomi, bir kalem daha kazanır.

4- Devlet 2 milyar dolarlık dershane sektöründen aldığı yüzde 8'lik KDV'yi, Gelir ve Kurumlar Vergisi'ni kaybeder ve 100 bin civarında SGK'lı primi iptal edilir.

5- Dershaneler kapatılınca Türkiye'nin ciddi üniversiteleri öğrenci alma işini MEB'e emanet etmez. 1960'lara dönülür her üniversite kendi seçme sınavını yapar.

Dershaneleri kapatmanın yolu dershane ihtiyacını ortadan kaldırmakla olur. Bunun üç gereği var. Birincisi, tüm liselerin öğretmen düzey ve yetkinliğini dershane öğretmenleri seviyesine çıkarmak. İkincisi, onları mutlu bir şekilde derse girecek ekonomik rahatlığa eriştirmek. Ve üçüncüsü, öğrencilere 30-40 kişilik sınıflarda modern bir eğitim imkânı sunmak.

Bunlar yapılırsa hükümet kararına gerek yok, dershaneler kendiliğinden kapanır. Yapılmazsa sınavların gerektirdiği bilgi ve donanım illegal giderilir, ülkeye yeni bir kayıt dışı ve merdivenaltı kapısı daha açılır. Buzdolabında bekleyen ülke sorunlarına gönüllü olarak yeni bir sorun daha ilave etmiş oluruz.

Veysel Ayhan - Zaman Gazetesi Genel Yayın Editörü

tag güncel eğitim haberleri MEB özel dershaneler dershanelerin kapatılması özel okullar Zaman Gazetesi

17.9.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (30 yorum yazılmış)

box adalet :bu ülkede zenginler çocuklarını okutma hakkkınamıo sahip sadece dersaneleri kapattıysanız eğer özel okul ücretleri uçuk fiyatlar garibanın okuma hakkını elnden alıyorlar zengin zaten çocuğunu kollejlerde okutuyor olan garibanın çocuğuna oldu teog sınavında koleje gidenle devlet okuluna gidenin ortalamaları eşit tutuluyor oysaki kolejler çocukların ortalamalarını şişiriyorlar o zaman onlarla eşit sınava sokmayın çocukşları çünkü kolejlilierin aldığı notlar hep çok fazla gösteriliyor.zenginin değil fakirin okumaya daha çok ihtiyacı var ona göre adil bir sistem getirin.

box aslı :herşey yine zenginler için düşünülmüş zenginin çocuğu özel okuluydu özel öğretmeniydi herşeyi yapailir .maddi durumu iyi olmayanların çocukları devlet liselwrinde okuypta nasıl üniversite kazanacaklar.yani zenginlerin çocukları yine zengin fakirin çocuğu yine fakir yine işçi.

box edaaa :lise mezunu olup da bu sene kazanamayanlar ne olacak asil en magduru onlar,ayrica herkesin cok parasi olacak diye bisey de yok dersaneler para tuzagi deniliyordu ama simdi ozel okullar asil insanlarin iligini kemigini kurutcak.Bu ulkede parasi olmayan yasamasin zaten :(

box duygu :okullarda eğitimmi varda bide kapatıyorlar ? bu ne biçim iştir böyle.okullardaki eğitim belli 40 kişilik sınıflarda nasıl ders çalışıp kazanacaz üniversiteyi

box nazi :ben meslek lisesi mezunuyum. dershane kapatılınca meslek lisesi nerden bilecek mat 2 yi fizik 2 yi. sınavda okulda ogretilen cikmiyor ki. meslek lisesine yine fakülte yolları kapandı yine 2 yıllığı gideceksin sonra işsiz kalksin deniliyor.

box UTKU :istediği bölümü bu sene kazanamayanlar ne olacak

box ESRAA :yazık bee halkın anası ağlıyor nasıl okutsam çocuğumudiye cebine gnlük 2lira koyamıyor özel okul diyonuz halk ses çıkaramıyıo napsın polis tepesinde anında jop...

box tuğçee :bu nasıl bi sistem ya meslek liseleri fizik kimya biyolojı v.s ygsde cıkacak dersleri görmüyo bizler ne olacaz meslek lisesi ögrencisi kendi bölümü dışında birsey okuyamıyacak mı dersaneleri kaldırıyosunuz sınavıda kaldırın...

box tuğba :ben açık lisede okuyorum ve üniversiteyi kazanmak benim en büyük hayalim biliyorum örgün eğitim görenlere göre benim işim daha zor ama ben kazanacağıma inandım başarmalıyım çünkü başka şansım yok ama şimdi dersaneler kapatılıyor diyorlar peki biz ne olcaz ? bunu hiç düşündülermi bizim içinde bir yol bulundumu

box ahmet :biz dershane öğretmenleri kız isteriz sorun olur kredi çekmeye çalışırız sorun olur ev kiralamak isteriz sorun olur çalışırız 40 saat derse gireriz daha fazlası istenir eh idare ediyoruz derken şimdi işimizdende olduk daha neler sorun olur soruyorum hayatta bir umudumuz vardı yaşıyoduk işte oda göze battı demekki

box biri :Peki meslek liseleri ne olacak tamamiyla kapanmis olmaz bitirilmis olur imam hatip ve diger meslek lislerinde okuyanların onu kapanmis olur...

box kapatmayıın :dershaneler kapanırsa meslek lisesi öğrencileri ne yapacak o açığı nasıl kapatmayı düşünüyorlar?

box SESİMİ DUYAN VAR MI? :Benim kızımın okulunda (devlet okulu)her veliden en az 100 TL. para toplanıyor.Okula bilgisayar,yazıcı ,projeksiyon cihazı,fotokopi kağıdı alınıyor.Güya adına da bağış deniyor.Bi de sınıf annesi vb okul aile birliği vb yapılar oluşmuş.Yılda 270000 TL toplanıyor okulun ihtiyaçları gideriliyor.Bu ihtiyaçları MEB,Maliye vb görmüyor mu, göz mü yumuyor.Liselerde akıllı tahtalar dökülüyor.Bakanlığın umrunda değil,seçim vaadiydi geçti,gitti.Spor salonsuz ,müzik ve resim odaları olmayan Fen Liseleri,Anadolu liseleriyle dolu ANADOLU ve TRAKYA.Çok okulda tutulan öğrenci çok mu öğrenecek.Hani nerde NİTELİK,nicelik mi oldu her değer.Ben ya da sen gitsin artık gelsin ORTAK AKIL.Neden kurmadın AKİL EĞİTİMCİLER TOPLULUĞUNU yazık olmayacak mı koskaca bir NESLE.

box Dost acı söyler... :MEB devlet okulları dersaneciliğemi soyunuyor?Neden dersaneleri kendine örnek alıyor?Dersaneler başarılı mı, başarısız mı?Dersaneler başarısız, zararlı kurumlar ise neden devlet okulları dersane formatına sokulmaya çalışılıyor.Başarılı ise neden kapatılıyor.Eğitimde özel sektör eğitim kalitesini düşürdü mü, yükseltti mi?TÜBİTAK olimpiyatlarında neden özel okulların sayısı fazla?Ben 18 yaşında üniversiteye gitmesem.23 yaşında amcamdan evimde matematik dersi, teyzemden biyoloji dersi alsam. üniversiteye hazırlansam.Devlet amcama mı,teyzeme mi yoksa bana mı ceza verecek?

box muallim biyolog :Kamuya ait Anadolu lisesinde öğretmenim.Yağmur yağınca sınıfları su basıyor.4 yıldır biyoloji labaratuarı tadilat ve tamiri devam ediyor.Öğrenciler okulu hapishane gibi görüyor.Akıllı tahtalar darma duman olmuş,sağı solu bozulmuş.Virüsler kol geziyor.Klima bakımları 6 yıldır yapılmıyor, bakteri yuvası olmuş.Ders saatleri 9-10 ile11-12 sınıflar için farklı.Derslerde cep telefonsuz öğrenci yok.Milli eğitim seminerleri yapmacık ve içi boş.Herşey yapılmış gibi gösteriliyor.5 ünitenin 2"si anlatılmamış ama ders kesim raporlarında hepsi anlatılmış gösteriliyor........sorunlar bir üst idareye aktarılmıyor.Aktaran suçlu ilan ediliyor.....

box enes :Peki dershaneri kapattiniz diyelim onca öğretmen ne olacak ?bunun yanisira ozaman üniversite sinavini kaldirinda özel hocalara onlarca liralar harcamayalim

box msr :Dersaneleri kapatinca ne olacak bilmiyorum bn anadolu lisesine gdyorum hocalar derse gec geliyolar derse glincede akilli tahtadan film acip izletiyolar bn unuversite sinavlarinda film anlatmayi dusunuyorum

box hakan :Dershane ogretmenleriyle milli egitimde calisan ogretmenleri sinav yapsinlar farki gorelim biz de

box yakup :Sayin elibol bendemeb ten istifa edip dershanede calisan bir ogretmenim.meslekte onaltinci yilim.simdi dershane ogretmenlerine camur atmak size yakismaz.bizde meb te olupta birakin konu anlatis sirasini,ders anlatan adam yok.sizin uc ayda anlatattiginiz konuyu biz 2 haftada alti saatte anlatmak zorundayiz.yoksa konunu islenis sirasini bizde biliyoruz.hem siz her soruyu cozebiliyor musun ki kis kis guluyorsun.yapma hocam cok ayoip.

box elibol :12 yıllık meb de matematik öğretmeniyim. Gerçekten bizim ünv hazırlandığımız dönemlerde dershaneler olmazsa olmazdı ama dershanelerinde bir kalitesi vardı. Öğretmenler özel olarak bulunur. iyi maaşlarla çalışan bulunduğu bölgenin en iyi öğretmenleri olurlardı. şimdi ise en ucuz öğretmeni bulan aslında istihdam ettiği genç öğretmenlerinin emeğini sömüren. meb öğretmeninin yarısı maaşa çalıştırıp 40 -50 saat derse sokan verimin kalitenin ve tecrübeninin adının bile alınmadığı kurumlar. Dershaneler evet aslında önemli kurumlardır ancak deneyimli ve meb de tecrübesi olan öğretmenlere ihtiyaç vardır. bazen hem okulda hemde özel öğrencilerimde dershane öğretmenlerinin konuyu anlatış şekillerine çözdükleri ve çözemedikleri sorulara bakınca gülesim geliyor. SONUÇ: dershaneler kapatılmak yerine yeniden düzenlenmeli öğretmen kaliteleri artırılmalı içerikleri değiştirilmeli kısacası ihtiyacı olan öğrenciye destek olarak hizmet vermeli. her öğrenci dershane ye gitmmek mecburiytetinde bırakan sınav sistemi değiştirilmeli

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İşyerinde başarı için öneriler İşyerinde başarı için öneriler

Dondurma Yerken Bunlara Dikkat Edin Dondurma Yerken Bunlara Dikkat Edin

Kansere karşı kim hangi taramayı yaptırmalı? Kansere karşı kim hangi taramayı yaptırmalı?

Güncel Eğitim Haberleri