Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğrenci parasıyla ''lüküs hayat'' sona erdi eğitim haberi

eğitim haberleriÖğrenci parasıyla ''lüküs hayat'' sona erdi

48universiteliler.jpg Üniversite harçlarının kaldırılmasıyla birlikte üniversitelerdeki eğitim dışı harcama kalemlerinde de kısıtlama başladı. Öğrencilerden alınan harç gelirleriyle üniversitelerin satın aldıkları ya da kiraladıkları makam araçları, verdikleri kokteyllere kısıtlama geldi. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber imzasıyla yayımlanan yazıda, üniversite parasıyla üniversiteye ait makam araçlarının kullanılmayacağı, rektörlük makamından izin alınmadan, süreli ve süresiz yayınların basımının yapılamayacağı, üniversitenin imkanlarıyla ikram veya organizasyonlar düzenlenmesinin yasaklandığı duyuruldu.

Makam aracı ve kokteyller iptal
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla hazırlanan, üniversite harçlarının kaldırılmasına dönük çalışma Bakanlar Kurulu'nda kabul edilmesiyle birlikte yürürlüğe girdi. Üniversitelerde eğitim gören birinci öğretimlerin ve açık öğretim öğrencilerinin harçları tamamen kaldırıldı. Harç gelirleriyle üniversitelerde yapılan eğitim dışı harcama kalemleri böylece tek tek kaldırılmaya başlandı. Öğrenci parasıyla yapılan makam aracı kiralama ya da satın alma, kokteyller verme, eğitim dışı yayınlar bastırma gibi harcama kalemleri kaldırılıyor.

İlk adım Gazi Rektörü'nden
Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber ilk adımı attı ve ekibiyle karar alarak lüks harcamalara son verdi. Büyükberber, üniversite yönetimine gönderdiği yazıda rektörlük makamından izin alınmadan, süreli ve süresiz yayınların basımının yapılamayacağını, üniversitenin imkanlarıyla ikram veya organizasyon düzenlenemeyeceğini, üniversiteye ait hiçbir taşıtın makam aracı olarak kullanılamayacağını duyurdu.

Basılı değil 'E-dergi' sistemi geliyor
Buna göre, Büyükberber, üniversitenin tüm birimlerinde, rektörlük makamından onay alınmadan gazete, dergi, bülten, kitap, broşür, afiş gibi süreli veya süresiz yayınların basımının yaptırılmayacağını, bu tür aktivitelerin tamamının e-dergi, e-davetiye, e-duyuru, e-katalog, e-broşür gibi elektronik ortamda gerçekleştirileceğini bildirdi. Açıklamada, rektörlük makamından onay alınmadan üniversitenin doğrudan ve dolaylı imkanlarıyla kokteyl, davet, yemek (iftar yemeği) gibi ikram ve organizasyonun düzenlenemeyeceğini bildiren Büyükberber, üniversiteye ait hiçbir taşıtın makam aracı olarak kullanılamayacağını kaydetti.

Hizmet taşıtları tek elden verilecek
Makam araçlarının rektörlüğün garajına çekileceğini söyleyen Büyükberber, "Yarından itibaren 237 Sayılı Taşıt Kanunu gereğince hiçbir taşıt makam aracı olarak kullanılmayacaktır. Söz konusu taşıtlar resmi görev amacıyla istenildiğinde şoför ile birlikte tahsis edilip görevlendirilecektir. Hizmet taşıtlarının yönetimi tek elden yürütülecek olup, taşıt tahsisleri ve kullanımı hassasiyetle izlenecektir" ifadelerini kullandı.

Üniversitelerde harçların kaldırılmasıyla birlikte çoğu gereksiz pek çok harcamanın da önüne geçilmiş olacak. Harcamalarla ilgili ilk adımı ise Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber attı.

Star

tag güncel eğitim haberleri Üniversite harçları Gazi Üniversitesi Prof. Dr. Süleyman Büyükberber kutlama

3.9.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İnternette güvenli alışveriş için kurallar İnternette güvenli alışveriş için kurallar

Kişinin yalan söyleyip söylemediğini nasıl anlarsınız? Kişinin yalan söyleyip söylemediğini nasıl anlarsınız?

AVM'ler müşterilere nasıl harcatıyor? AVM'ler müşterilere nasıl harcatıyor?

Güncel Eğitim Haberleri