Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Milli güvenlik dersi yerine bireysel güvenlik dersi eğitim haberi

eğitim haberleriMilli güvenlik dersi yerine bireysel güvenlik dersi

3.jpg Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem'e sunulan raporda başta Amerika ve Avrupa ülkelerinde zorunlu ders olan Bireysel Güvenlik Dersi'nin müfredata konulması yönünde çalışmalar yapıldığı belirtildi.

Çocukların özgüven kazanması, toplumsal ve bireysel baskılara maruz kalmaması için 1928'den beri başta Amerika'da ilk-orta-lise çocuklarına verilen Bireysel Güvenlik derslerinin ülkemizde de müfredata girmesi yönünde çalışmalar yapıldığı öğrenildi.

İSTANBUL'DA 18 BİN ÖĞRENCİ EĞİTİLDİ

Çocuk Suçlarını Önleme Derneği son üç yıl içinde İstanbul'da on sekiz bin öğrenciye "Bireysel Güvenlik Dersi verdi. Okul idarecilerinin talebi Toplumsal Destekli Polis ve Çocuk Şube Polisi'nin tavsiye ettiği okullarda son üç yılda ilk-orta ve lise kademesinde bulunan on sekiz bin öğrenciye eğitim verildiği öğrenildi.

Çocuk Suçlarını Önleme Derneği tarafından verilen derslerin ücretsiz olması ve derslerden sonra birçok olumlu dönüş olması konunun bakanlıkla paylaşılmasını sağladı. Bakanlığın hazırlanan raporları uzmanlara[1] incelettiği öğrenildi.

AMAÇ SUÇ OLMADAN SUÇU ÖNLEMEK

Amerika ve Avrupa'da da verilen Bireysel Güvenlik eğitimi anaokulundan üniversiteye kadar olan kısımlarda veriliyor. Dört ayrı yaş kategorisinde verilen dersler suç mağduru olma ya da suça bulaşmamayı hedefliyor. Her yaş kategorisinin belirli bir istismara maruz kaldığını belirten uzmanlar duygusal, fiziksel, cinsel, maddi ve manevi istismarla karşılaşan çocukların kendilerini nasıl korumaları gerektiğinin öğretildiğini belirtti.

7 BİN KAMU GÖREVLİSİ EĞİTİLDİ

Çocuk Suçlarını Önleme Derneği Başkanı Gülhan Şişman üç yıl içinde sadece İstanbul'da on sekiz bin öğrenciyi eğittiklerini farklı illerden gelen talepleri karşılayamadıklarını belirtti. Öğrencilerle birlikte öğretmenlere de ders verdiklerini belirtmen Şişman, "Bu süreçte yedi bin kamu görevlisine de ders verdik. Başta öğretmenler olmak üzere yaklaşık otuz meslek gurubuna temel çocuk istismarını anlama, tanımlama ve ihbar sürecinde neler yapılması gerektiği konusunda farkındalık oluşturma yönünde eğitimler verdik.î dedi.

GÖÇ ALAN ŞEHİRLER DAHA HASSAS

Yurtdışında özellikle göç alan bölgelerde (New York, Londra, Los Angeles, Amsterdam) Bireysel Güvenlik Derslerinin daha hassas bir şekilde verildiğin belirten Şişman söz konusu dersin müfredata eklenmemesi halinde ders kitaplarına eklemler yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Gülhan Şişman BUGÜN'e yaptığı açıklamada yurtdışında zorunlu ders olarak verilen Bireysel Güvenlik Dersleri'nin her yıl hem ulusal hem de yerel bazda yenilendiği dikkat çekti. Ülkemizde de özellikle göç alan bölgelerde çocuk istismarını önlemek için gerekli eğitimlerin verilmesi gerektiğini belirtti.

ÇOCUKLARA ÇIĞLIK ATAMA! ÖĞRETİLİYOR

Verilen eğitimlerde çocuklara olumsuz bir durumda kaldıklarında bağırma, mahremiyet duygusu öğretilerek olaylara doğru tepki verdirilerek suçun önlenmesi hedefleniyor. Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre ilkokulda bu dersi alan öğrencilerin üniversite eğitiminde bu dersi almayan öğrencilere göre daha az sorunla karşılaştığı belirlendi.

Bugün

tag güncel eğitim haberleri Milli güvenlik dersi bireysel güvenlik MEB yeni eğitim dönemi

1.9.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Başarılı ve başarısız insanların özellikleri Başarılı ve başarısız insanların özellikleri

Bu sebzeler insan ömrünü uzatıyor Bu sebzeler insan ömrünü uzatıyor

Kredi kartı kullanımıyla ilgili çok önemli uyarılar Kredi kartı kullanımıyla ilgili çok önemli uyarılar

Güncel Eğitim Haberleri