Eğitim Sitesi

4+4+4 Sistemi Sıkıntılarla Başlayacak

4+4+4 Sistemi Sıkıntılarla Başlayacak

4+4+4 Sistemi Sıkıntılarla BaşlayacakEğitimin 12 yıllık zorunlu hale getirilmesi memnuniyetle karşılanırken, uygulamada meydana gelecek aksaklıklar ve karşılaşılacak sürprizler zihinleri meşgul ediyor.

Sivil toplum örgütleri ve eğitim ciler yaşanabilecek bu sıkıntılara önceden dikkat çekiyor. Ortak görüş, yeni uygulamaya geçmeden önce yeterli hazırlığın yapılmadığı yönünde. Uzmanlardan, sistem zamanla oturacak diyen de var; sistemin pedagojik açıdan sorunlu olduğunu söyleyen de... Bazı eğitimciler ise okul öncesi eğitimin bir kenara itildiğini düşünüyor.

Yeni eğitim dönemi öncesi, okulların fiziki şartları, dersliklerin yetersizliği, sınıf mevcutlarının artması ve öğrenciler arasındaki yaş farkı gibi yaşanması muhtemel sorunlar tartışmaları da beraberinde getirdi. Bazı eğitimciler sistemi, pedagojik açıdan yetersiz bulurken, kimi de okul öncesi eğitimin büyük zarar göreceğini söylüyor. Okul ların bu yıl bunun gibi birçok problemle karşı karşıya kalacağını belirten eğitimciler, yeni sisteme yeterli altyapı hazırlanmadan geçildiği konusunda hemfikir.

Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan: Öğrenci sayısına göre, ilkokul ortaokul dönüşümü sağlanmalıydı

Yeni eğitim sistemi kabul edildiğinde, bakanlığın bir yol haritası çizmeden dönüşüm işine kalkması ve acele etmesi hata oldu. Önce ülke koşullarına uygun haftalık ders çizelgeleri belirlenip ardından öğrenci sayılarına dikkat edilerek ilkokul ortaokul dönüşümü yapılmalıydı. Ayrıca yeni sistem, özellikle ilkokul çağındaki çocukların okuldaki fiziki şartlarını düzenlemek için yapıldı. Ancak şu durumda, 1. sınıftaki minik öğrenciler, ikili eğitim yapılan okullarda, büyük öğrencilerin kullandığı sıra ve masaları kullanacak.

Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Sekreteri Mehmet Tekin: Sisteme karşı değiliz, hazırlık yapılmalıydı

Kadro fazlası durumuna düşen öğretmenler atamalarda problem yaşıyor. Yerleşik düzenlerini değiştirip, uzaktaki okullara gitmek zorunda kalıyor. Eş durumundan tayin isteyemiyorlar. Bakan, isteyen 2 yıl ücretsiz izin alsın diyor. Bu çok zor. Yetkililere sorun oluşturacak noktaları dile getirdiğimizde, sanki sisteme karşıyız gibi algılanıyor. Halbuki biz sistemin bu şekilde hızlı ve hazırlıksız uygulanmasını problem olarak görüyoruz.

Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer: Sistem zamanla oturacak

Sistem yeni olduğu için bazı aksaklıkları beraberinde getirebilir, ileriki yıllarda bu durumun düzeleceğini düşünüyorum. Belirsizlik sadece ilkokullarda değil. Örneğin daha önce öğrencilerin yüzde 67'si ortaokuldan sonra liseye devam ediyordu. Şimdi kalan yüzde 33'lü k kısım da liselere kayıt yaptıracak. Liseler bu potansiyeli kaldırabilecek mi?

Türkiye Eğitim Derneği (TED) Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu: Okul öncesi eğitim bir kenara itilmemeli

Bu kanunda 66-72 ay arasında kayıt olduğu için Anadolu'nun birçok yerinde aileler çocuklarını bir an önce okula göndermek isteyecek. Bu durum da okullarda yoğunluk oluşturacak. Okullar altından kalkamayacak. Ben rapor alıp çocuğunu okula göndermeyecek olan ailelerin çok az olacağını düşünüyorum. Son dönemde okul öncesi eğitimde çok ciddi başarı elde edilmişti. Ancak bu kanunla okul öncesi eğitim bir kenara itildi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: Yeni okullar inşaa edilmeliydi

Bu sistem öğretmen, öğrenci ve okulların fiziki yapısı açısından sıkıntılar oluşturacak. Pedagojik açıdan da sorunlu olduğu bir gerçek. Yeni okullar inşa etmek varken mevcut binalar derslik yapmak için delik deşik ediliyor. Çok daha fazla problemle karşılaşılacak. Çünkü hazırlıksız ve altyapısız olarak yeni eğitim sistemi getirilmeye çalışılıyor. Lise teorikte zorunlu hale getirildi ancak pratikte uygulanması zaman alacak. Ayrıca yüzde 72 okullaşma oranı olan bir ülke için bu sistemi geriye atılmış bir hamle olarak görüyorum. Açık öğretimi alternatif olarak sunmak da öğrencinin liseye devam etmesini engelleyecek.

Zaman

tag güncel eğitim haberleri Eğitim Bir-Sen Türk Eğitim-Sen zorunlu eğitim 12 yıllık eğitim MEB Milli Eğitim

2012-08-30 tarihli haber, 3597 kez okundu

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Son Eklenen Eğitim Haberleri

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

KYK borçlularına müjde gibi haber geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, KYK borç faizlerine ilişkin "KYK kredilerinde ana para üzerinden ödeme yapılacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: Bu yıl 520 binden fazla gencimiz burs, 800 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alDevamını Oku

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

2022 YKS sonuçları ve istatistikleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 18-19 Haziran'da gerçekleştirdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçlarının http://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandığını duyurdu. YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ Devamını Oku

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

LGS'de Kızlar Daha Başarılı, 193 Kişi Tam Puan Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2022 sınavı sonuçları açıklandı. SINAVDA İPTAL EDİLEN SORU YOK Merkezi sınavda öğrencilere iki oturumda toplam 90 soru yöneltildi. Saat 9.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din KültürüDevamını Oku

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Öğretmen Atama Takvimi Açıklandı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sürecine ilişkin takvimin yayımlandığını bildirerek ön başvuruların 18-26 Temmuz tarihinde, atamaların ise 1 Eylül'de yapılacağını açıkladı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimine göre adayların ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleDevamını Oku

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022 YKS Soru ve Cevapları Yayımlandı

2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı Üniversite adayları, YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) 18 Haziran Cumartesi günü, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorulaDevamını Oku

4+4+4 Sistemi Sıkıntılarla Başlayacak

Eğitim Haberleri Ana Sayfa